האדריכל רפי סגל זכה בתחרות על תכנון הספרייה הלאומית

סגל גבר בתחרות על 80 הצעות שהגישו אדריכלים מישראל ומהעולם, בהם משה ספדיה ועדה כרמי. הספרייה תוקם בין משכן הכנסת למוזיאון ישראל

קשת רוזנבלום וניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום וניר חסון

האדריכל הישראלי רפי סגל הוא זה שיתכנן את המבנה החדש של הספרייה הלאומית ירושלים. כך הודיעו היום (רביעי) הספרייה הלאומית וקרן יד הנדיב, המממנת את הפרויקט. הספרייה החדשה תוקם בין משכן הכנסת למוזיאון ישראל.

סגל, המתגורר בארצות הברית ומלמד בקופר יוניון ובאוניברסיטת הארוורד, השתתף בשלב הראשון של התחרות, אליה ניגשו 81 משתתפים. בשלב הסופי של התחרות השתתפו 12 אדריכלים, שמונה (ארבעה ישראלים וארבעה זרים) שהוזמנו לתחרות ועוד ארבעה שעברו את השלב הראשון. ועדת השיפוט בחרה באופן אנונימי שלושה דגמים והזמינה את האדריכלים לדיון, ולאחר שאלו השיבו על שאלות, זכה הדגם שהציג סגל.

"ההצעה מביעה דיאלוג טוב עם הכנסת, עם מוזיאון ישראל ועם מבני הציבור שבסביבה", אמר בתום התחרות יו"ר ועדת השופטים, פרופ' לואיס פרננדז גליאנו. "מצאנו אותה צנועה ויחד עם זאת מקורית וייחודית. הוועדה, שחבריה באים מתרבויות שונות וממספר דיסציפלינות, בחנה ביסודיות כל הצעה וקיימה דיונים מקיפים כדי להגיע להחלטה".

הדמייה של הספרייה הלאומית בירושלים, מבט ממערבצילום: רפי סגל

במעמד אישור האדריכל המועדף על ידי דירקטוריון הספרייה הלאומית, אמר יו"ר הדירקטוריון, מר דוד בלומברג כי "ההצעה משקפת הפנמה של המשמעות ההיסטורית של הספרייה הלאומית, היא רגישה למקומה המיוחד של הספרייה בירושלים והיא תביא לידי ביטוי את צרכי הספרייה בעידן של תמורות חברתיות וטכנולוגיות".

סגל, שהכין את ההצעה בסיוע יונתן כהן ומתן מאיר, הוא בוגר תואר ראשון ושני של הפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון ובעל דוקטורט מאוניברסיטת פרינסטון. בתחילת דרכו המקצועית עבד עם האדריכל צבי הקר על תכנון מוזיאון בית הפלמ"ח בתל אביב, אשר זכה בפרס רוקח לאדריכלות מטעם עירית תל אביב . ב-2001 זכה בפרס האדריכל הצעיר על שם זאב רכטר.

סגל גבר בתחרות על הצעות שהגישו בכירי האדריכלים בארץ, בהם משה ספדיה, עדה כרמי וקרלוס פרוס.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ