אדריכלות, משחק ילדים |

יצירת המופת של לה קורבוזיה - עכשיו בגרסת לגו

החיבור בין משחק ההרכבה לגו לבין אדריכלות מתבקש מאליו, בהבדל אחד: אחוזי ההצלחה של המשחק עולים על אלה שבמציאות

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

וילה סבואה, יצירת המופת של האדריכלות המודרנית שתיכנן לה קורבוזיה ב–1929, הצטרפה החודש לסדרת הנישה “לגו אדריכלות” של חברת לגו. הסדרה מתמחה בדגמים ממוזערים של איקונות אדריכליות המורכבות מבלוקי לגו משתלבים וארוזים בקופסאות הקיט המוכרות של החברה.

הווילה המוקטנת מורכבת מ–660 חלקים בגדלים מודולרים שונים בצבעי ירוק לבן, שאחרי ההרכבה יתלכדו לדגם באורך של כ–19 סנטימטרים וגובה של כ–9 סנטימטרים - גודל שלא מאיים יותר מדי על מדף המשחקים או הוויטרינה בסלון. הדגם, כפי שהוא נראה בצילומים, מעביר בקווים כללים את רוח המקור, לרבות חמשת העקרונות המקודשים של האדריכלות המודרנית על פי לה קורבוזיה המומחשים במבנה האיקוני, אבל נדמה שהוא מגושם וגמלוני בהשוואה לווילה האמיתית.

גרסת הלגו לווילה סבואה. אתגר לא פשוט

וילה סבואה, שנבנתה במקורה כבית קיט למשפחה אמידה בפרוור הגנים פואסי ליד פאריס, מתוספת לאיקונות אדריכליות רבות אחרות בסדרת לגו אדריכלות, בהן הבית על המפל ‏(811 חלקים‏), הבית הלבן ‏(560 חלקים‏), האופרה של סידני ‏(270 חלקים‏), ואפילו בית פרנסוורת’ של מיס ון דר רוהה.

עיצוב הדגמים הוא אתגר לא פשוט. האדריכל מיכאל הפ, שעיצב את המודל של וילה סבואה, כתב באתר הרשמי של חברת לגו שנדרשו 15 נסיונות כדי להגיע לתוצאה הרצויה ולפרופורציות המדויקות. עיקר המאמץ נדרש להתאמת אבנים לגינת הגג הפיסולית והעמודים העגולים המפורסמים ‏(שיורכבו בספו של דבר מחלקים של קיט “מלחמת העולמות”‏).

סדרת האדריכלות היא פרי שיתוף פעולה בין חברת לגו לבין האדריכל האמריקאי אדם ריד טאקר שהגה את הרעיון. היא שווקה לראשונה באופן מסחרי ב–2010. החיבור בין לגו לבין אדריכלות מתבקש מאליו, בעיקר אדריכלות מודרנית החולקת עם לגו אותם עקרונות של תיעוש, בנייה טרומית, סטנדרטיות ומודולריות - בהבדל אחד שאחוזי ההצלחה של המשחק עולים על אלה שבמציאות.

מחשבון האינסטגרם של וילה סבואה

כך לדוגמה, במשאל גולשים שערכה החברה לאחרונה לבחירת מבנים מתאימים לסדרה, דורג במקום הראשון בניין ההביטט במונטריאול - קומפלקס מגורים אוונגרדי ואב טיפוס לבנייה באמצעות יחידות מוכנות מראש המורכבות בשיטת לגו. החזון של הביטט לא יצא מהכוח לפועל, לגו מעניקה לו הזדמנות שנייה ‏(הקיט עדיין לא יצא לשוק‏) ממוזערת, בתוך קופסה.

המודל האדריכלי לסוגיו הוא תופעה מרתקת. גם בעולם דיגיטלי זהו עדיין מכשיר שימושי לאדריכלים ומתכננים, אמצעי תיווך, ייצוג ושיווק יעיל, וגם מניפולטיבי ומאחז עיניים, וכלי יצירתי, פרשני וביקורתי כפי שמצביע עליו האדריכל והאמן בילו בליך במחקר חלוצי ומקיף בתחום.

נדמה שבמובנים הללו הדגמים בסדרת “לגו אדריכלות” אינם “מודלים” אלא הם יותר משחקי נעורים - הסדרה מיועדת לבני 12 ומעלה - צעצועי מנהלים בגוון היסטורי־נוסטלגי, או פריטים לאספנים. עם זאת ייתכן שבכל זאת יש בהם משהו: במחקר שערכה החברה לאחרונה נמצא כי מרבית האדריכלים הדגולים לדורותיהם שיחקו בילדותם בקוביות להרכבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ