האדריכל דוד רזניק מת בגיל 88

רזניק, חתן פרס ישראל ומבכירי האדריכלים במדינה, היה אחראי לבניית מבנים רבים בבירה ובהם בית אגרון, בית הכנסת באוני' העברית, מכון ון ליר ויד קנדי

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

האדריכל חתן פרס ישראל, דוד רזניק, מת אמש (ראשון) בירושלים בגיל 88. הלווייתו תתקיים היום בשעה 15:00 בבית ההספד קריית שאול בהר המנוחות בירושלים, שם ייטמן בחלקת יקירי ירושלים.

רזניק נולד ב-1924 בריו דה-ז'נרו בברזיל, ונחשב לאחד האדריכלים הבולטים בישראל. הוא למד אדריכלות בבית הספר לאמנויות יפות בריו, כשבמקביל עבד במשרדו של אוסקר נימאייר, גדול האדריכלים הברזילאים. ארבע השנים בהן עבד במחיצת המודרניסט הדגול השפיעו רבות על יצירתו העתידית של רזניק, שנצר בלבו את הזכות שנפלה בחלקו "להיות במחיצתו של גאון" כפי שהתבטא בעבר.

ב-1949 עלה ארצה יחד עם רעייתו רחל, והשניים הצטרפו לקיבוץ עין השופט. כעבור שנתיים עבר לתל אביב ושם עבד במשך שלוש שנים במשרדו של האדריכל זאב רכטר, תקופה אותה הגדיר כ"נווה מדבר". בהמשך הצטרף כשותף למשרדו של האדריכל היינץ ראו והעתיק את מגוריו לירושלים. אחת מהעבודות המפורסמות שהניבה שותפות זו היא מבנה בית הכנסת הכיפתי בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם, עליו קיבלו את פרס רכטר לשנת 1964.

ב-1958 פתח רזניק משרד משלו בירושלים. אחד מהפרויקטים הראשונים שתכנן היה מרכז אמיר, שנודע בשמות "בית אגרון" ו"בניין השופרסל" וזכה לפרסום רב בשל צורתו יוצאת הדופן והאופן המתועש והמהפכני בו הוא נבנה. מרבית עבודותיו נמצאות בירושלים, ובין החשובות בהן ניתן למנות את בית יד לבנים, מכון ון ליר שתכנן יחד עם שמעון פובזנר, ויד קנדי, אתר ההנצחה לנשיא האמריקאי בו ניכרת השפעתה של יצירתו המפורסמת של נימאייר, קתדרלת ברזיליה. כמו כן הוא תכנן את המוזיאון לעתיקות חצור בקיבוץ איילת השחר, ואת מבנה שגרירות ישראל בברזיל.

יד קנדי שתיכנן רזניק
בית אגרון בירושלים

  במעמד קבלת פרס ישראל לאדריכלות ב-1995 נאמר עליו כי יצר סגנון ייחודי, שבו המבנים הנועזים משתלבים בטכנולוגיות מתקדמות אגב כיבוד מסורות מקומיות ברגישות רבה ובאיכות אסתטית מרשימה.

  בראיון ל"הארץ" שנערך ב-2005 לכבוד תערוכה רטרוספקטיבית ראשונה של עבודותיו אמר: "מאז שעליתי לארץ, היתה לי רק מטרה אחת: להיות בורג במכונה הנפלאה הזאת שנקראת מדינת ישראל. בורג במכונה, אבל כזה שבלעדיו המכונה לא היתה עובדת כפי שהיא עובדת עכשיו".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ