קריאה להדיח את רפי סגל מתכנן הספרייה הלאומית ולמנות "אדריכל ציוני"

מאחורי היוזמה עומדת התנגדות לספרו של סגל "הכיבוש האזרחי". סגל: זה גובל בלשון הרע

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

עו"ד יאיר גבאי, חבר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים, קורא לבטל את זכייתו של האדריכל רפי סגל בתחרות לתכנון הספרייה הלאומית החדשה בירושלים. במכתב ששלח גבאי בשבוע שעבר לדוד בלומברג, יו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית, הוא דורש "לבטל את תוצאות המכרז ולקיים הליך חדש לבחירת מתכנן ראוי לספרייה הלאומית מקרב האדריכלים הציוניים שמתגוררים בארץ".

את קריאתו מבסס גבאי על נטיותיו הפוליטיות של סגל, כפי שהן באות לידי ביטוי בספר שערך עם איל ויצמן, "הכיבוש האזרחי - הפוליטיקה של האדריכלות", שצונזר על ידי עמותת האדריכלים בארץ. הספר יצא בהוצאה מחודשת ב-2003 ובו מאמרים מאת אדריכלים ותיאורטיקנים מהארץ ומהעולם.

במכתב, שעותקים ממנו נשלחו גם ללשכת ראש הממשלה ולחברי מועצת העיר ירושלים, מתאר גבאי את ספרו של סגל כ"ממחיש את עומק הטירוף אליו שקעו אנשים מתוסכלים שאינם מצליחים באמצעים דמוקרטיים בבחירות לממש את השקפת עולמם".

הדמיה של התוכנית שהגיש רפי סגל (מבט ממערב). "הצעה צנועה ויחד עם זאת מקורית וייחודית", כתבו השופטים

בימים אלה מתארגן לובי בקרב גורמים בעיריית ירושלים, בראשות גבאי, שיפעל לביטול 
המכרז גם באמצעות הערמת קשיים על אישור הקמת הספרייה בוועדות התכנון השונות בעיר. "אני לא חושב שמדינת ישראל, או קרנות ציבוריות כמו יד הנדיב, צריכות לממן ולתקצב מכספים ציבוריים אנשים שפועלים נגדה להכפשת שמה ולהבאשת ריחה בעולם כולו, ובוודאי שלא כנגד ההתיישבות ביהודה ושומרון", אומר גבאי שביקש להדגיש כי "אין פה אג'נדה נגד אדריכלים בעלי השקפה שמאלית. מי שנהנה מכספים ציבוריים במדינה לא יכול ליהנות ביד אחת מהכספים הללו וביד שנייה לירוק על מדינת ישראל בעולם כולו".

גורמים בספרייה הלאומית הבהירו בתגובה כי הטיפול בתוצאות התחרות הוא בידי קרן יד הנדיב, ולכן הנהלת הספרייה מנועה מלהגיב בנושא. מהחברה לבניין הספרייה הלאומית בע"מ, חברת הניהול של הפרויקט שמתפעלת יד הנדיב, נמסר רק כי הפנייה של גבאי הועברה לצוות המשא ומתן של החברה, שיפעל לאור תקנון התחרות.

רפי סגלצילום: אריאל שליט

מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים נמסר: "ועדת שיפוט בינלאומית בחנה את ההצעות שהוגשו ובחרה את האדריכל שנבחר. למשרד הפנים לא היה קשר לבחירה שהתקבלה". על מעורבותו של חבר הוועדה גבאי ביוזמה לביטול התחרות לא נמסרה תגובה.

סגל, המתגורר בניו יורק, זועזע מהפרשה: "זה גובל בלשון הרע. אני חושב שכל גוף שמאמין בדמוקרטיה צריך להוקיע התנהלות כזאת. לגופו של עניין, התכנון שהצעתי לפרויקט הספרייה הלאומית גדוש בסמלים יהודיים. אני מאוד אוהב את ישראל, אילולא כן לא הייתי עוסק כל חיי בעשייה המקדמת תרבות ישראלית. זה מאוד פוגע לקרוא את ההאשמות נגדי, בעיקר משום שגם העבודה שלי בארה"ב מטרתה, בין השאר, להביא כבוד לארץ".

הספרייה הלאומית. מעטים המבנים המשתווים לה צילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ