פאריס חושבת לגובה

צמד מגדלי יוקרה מבהיקים, שנראים כאילו הועתקו מדובאי, אמורים להיבנות באזור לה דפאנס ביוזמתו של איש עסקים רוסי. הפרויקט, המסמן את הצטרפותה של פאריס אל מירוץ הבנייה לגובה, מעורר מחלוקת עזה, אך בינתיים התגבר על כל המכשולים

כריסטיאן פלאמב
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כריסטיאן פלאמב
רויטרס

זהו הימור שערורייתי ביחס לפאריס, עיר שהדירות היקרות ביותר בה מתהדרות בעליות גג ובמרפסות בעלות מעקה מברזל מחושל: צמד מגדלי יוקרה מבהיקים, המיועדים ברובם לדירות, שמן הסתם היו נראים במקומם הטבעי אילו נבנו בדובאי או בשנגחאי. הפרויקט המפתיע, שעלותו 2.88 מיליארד דולר ובנייניו אמורים להיות הגבוהים ביותר באירופה ‏(גבוהים יותר ממגדל שארד מעורר המחלוקת בלונדון‏), מבלבל עד כה את מתנגדיו ומתגבר על משוכות ראשוניות.

אם אכן ייבנו מגדלי הרמיטג' פלזה, שעיצב האדריכל הבריטי נורמן פוסטר, הם עשויים לשנות ללא היכר את צביון קניוני הבטון של אזור לה דפאנס בפאריס, שכמעט כולו משמש כיום למשרדים. הם גם עשויים להצית גל של בנייה יוקרתית ומודרנית לדיור בעיר הידועה בעיקר בשדרותיה המפוארות מהמאה ה–19. "הרעיון הוא ליצור מין מנהטן בסגנון הצרפתי של לה דפאנס", אומר אמין איסקנדרוב, העומד בראש קבוצת הרמיטג', היזמית המפתחת את המגדלים. "הרבה אנשים לא מסתפקים היום בדירה פאריסאית מקסימה בסגנון המסורתי".

הדמיה של מגדלי הרמיטג' פלזה. הימור שערורייתיצילום: רויטרס

הפרויקט קיבל היתר תכנון בחודש מארס, ומאז הדף כמה ניסיונות משפטיים של ארגונים מקומיים לעצור בעדו. אחד הארגונים האלה, "Vivre a la Defence" המייצג את דייריו של בניין שאמור להיהרס כדי לפנות מקום להרמיטג' פלאזה, עתר בחודש שעבר לבית המשפט העליון בצרפת לאחר שתביעתו נדחתה בערכאה נמוכה יותר.

המתנגדים מותחים ביקורת על הפרויקט בשל האופן שבו הוא מתייחס לתושבים המקומיים. לדבריהם, תוכניתו של איסקנדרוב להחליף את הדירות באזור, שמחיריהן ממוצעים, בדירות יוקרה, אינה מוצדקת במדינה שסובלת ממחסור בדיור. "אם זה לא יצליח, אנחנו נהיה בצרות", אומר ז'ן־אנדרה לאסר, חבר מועצה סוציאליסטי מקורבבואה, שכונה הגובלת בלה דפאנס. "אם זה כן יצליח, יהיו שם אנשים שגרים שם חודש־חודשיים בשנה. בשאר הזמן הדירות יעמדו ריקות".

ואף על פי כן, הפרויקט - שהנשיא אז, ניקולה סרקוזי, הכריז עליו בביקורו בסן פטרסבורג לפני שנתיים, לצד עמיתו הרוסי דמטרי מדוודב ולצד איסקנדרוב עצמו - קיבל את אישור ראש העירייה של קורבבואה, חבר מפלגת הימין־מרכז של סרקוזי.

היזם, יליד רוסיה, אמר ל"רויטרס" שהוא צפוי לקבל מימון בנקאי לכל המאוחר בינואר, אף שהסכום הנחוץ לו זינק ל–1.2 מיליארד אירו, לעומת 700 מיליון אירו, הסכום שדובר בו בעבר. הסכום הגבוה יותר שיגיע מהבנקים יאפשר לאיסקנדרוב - בן 36, שהופעתו הפתאומית בזירת הנדל"ן הצרפתית התקבלה בהרמת גבות - להסתמך פחות על ההכנסות ממכירת הדירות.

"אנחנו לא מעוניינים למכור את הדירות בחיפזון, כי אז הן יפסידו מערכן", אומר איסקנדרוב, אך הוא מדגיש ש–4,000 קונים פוטנציאליים כבר התעניינו בדירות המשפחתיות, ששטחן הממוצע 200 מטרים רבועים. "הרעיון הוא למכור את הדירות קרוב ככל האפשר למועד המסירה", הוא אומר. לדבריו העבודות יושלמו בתחילת 2019 - שלוש שנים שלמות אחרי המועד שנצפה בתחזית הקודמת.

הלוואה קולוסאלית

איסקנדרוב, יליד מוסקבה, עבר לצרפת עם הוריו בהיותו בן 15, וב–1998 חזר למוסקבה. במוסקבה הוא הצטרף למיראקס, יזם של דירות יוקרה, שמאז פשט את הרגל. פרויקט הרמיטג' החל את דרכו בתור השלוחה הצרפתית של מיראקס, אך ב–2009 הוא נפרד מהחברה האם, מצויד בקרנות שלדברי איסקנדרוב עולות בשוויין על 200 מיליון האירו שהוא מתכוון להשקיע בפרויקט.

איסקנדרוב מפורסם בבעלי בריתו החזקים, ובהם הגופים הציבוריים המנהלים את לה דפאנס. הקבלן הראשי של האתר יהיה חברת הבנייה בואיג, שהמנהל שלה, מרטין בואיג, הוא הסנדק של אחד מבניו של סרקוזי.

איסקנדרוב מתייחס להלוואה כאל עניין כמעט בטוח, ואף מדבר על שיעור ריבית מדויק של שבעה אחוזים; אך אחרים הביעו ספקות. "כרגע מסובך להשיג מימון ברמה כזאת", אומר לודוביק דה לס, ראש מחלקת המשרדים בחברת הנדל"ן המסחרית קושמן וייקפילד בצרפת. "פרויקט של שני מיליארד אירו הוא עניין קולוסאלי".

איסקנדרוב גם אמר ש–15 רשתות מלונאות הביעו עניין בזכות להפעיל בפרויקט מלון חמישה כוכבים כחלק מהקומפלקס. החלטה סופית תתקבל בתוך כמה חודשים, אמר. 13% נוספים מהמגדלים יוקצו למשרדים. בקומפלקס ייכללו גם בניינים נמוכים יותר שיאכלסו מרכז קניות יוקרתי, דירות סטודנטים ואפילו גלריה.

כדי שהפרויקט יצליח, איסקנדרוב ייאלץ לשנות את התפישה הרווחת לגבי לה דפאנס - אתגר רציני בהתחשב בתדמית הרובע כאזור עסקי שמשתתק לחלוטין בסופי שבוע ולאחר שעות העבודה. "אנחנו נמלא את החלל הזה כדי שיהיו חיים בלה דפאנס אחרי 20:00", אמר איסקנדרוב, והוסיף שקנארי וורף בלונדון, אזור משרדים ייעודי דומה שאינו נמצא במרכז העיר, הצליח להפיח באזור חיים גם לאחר שעות העבודה.

כדי לחולל שינויים כאלה, מבקש פרויקט הרמיטג' פלזה להיות קומפלקס רב־תכליתי, בדומה לשארד בלונדון ולבניין טיים וורנר בניו יורק. הבניין בניו יורק לא התקשה למצוא לו דיירים כגון חברת טיים וורנר לצד מרכז קניות יוקרתי ודירות לעשירון העליון. אבל הבניין שוכן בפינת סנטרל פארק, ואילו המיקום של ההרמיטג' לא התברך במיקום מפתה כזה. פרויקט רב־תכליתי של דירות, מלון ומשרדים מסתכן בכך שאף אחד מהתחומים לא ימומש על הצד הטוב ביותר.

האדריכל פוסטר, שהטביע את חותמו בלונדון במגדל הפאלי שעיצב, גרקין, ושהעניק למגדלי הרמיטג' - 85 קומות ו–86 קומות - הילה של מכובדות אדריכלית, סירב להגיב לכתבה.

ייתכן שהעלאות המסים של הנשיא הסוציאליסטי פרנסואה הולנד, שבגללן כמה צרפתים עשירים החלו לחפש את שלטי היציאה, יהיו רוח נגדית. איסקנדרוב אומר ששם לו למטרה למכור כ–40% מהדירות לתושבי חוץ. "אני אמנם חושב שחשוב להפיח חיים חדשים בלה דפאנס ולהפוך את האזור לשכונה מעורבת, עם חנויות, בתי ספר ודירות מגורים, אבל אני לא חסיד גדול של שילוב כל אלה בבניין אחד", אמר אלכסיס מוט, מנהל בחברה לייצוג דיירים מוביליטיס. יהיה קשה מאוד למצוא מימון, ועדיין יהיה צורך לפתור את הסוגיות הפוליטיות, הוא אומר. עד כה הצליח איסקנדרוב להתגבר על המכשולים. "לא האמנתי בזה בכלל, אבל המהימנות של הפרויקט הולכת וגדלה", אומר מוט.

מאנגלית: אורלי מזור־יובל

המרקורי סיטי טאואר במוסקבה. 332 מטר

המירוץ הרוסי לצמרת

קשת רוזנבלום

גורד שחקים חדש תופס את מקומו של מגדל השארד בלונדון כמגדל הגבוה באירופה. המרקורי סיטי טאואר במוסקבה, שנמצא כעת בשלבים אחרונים של בנייה, הזדקף השבוע עד מלוא גובהו המתוכנן - 332 מטרים, ובכך עקף את יריבו הלונדוני התמיר ביותר מלמעלה מ–22 מטרים במירוץ לאטמוספירה. 70 קומותיו יכילו משרדים ומגורים, והוא יהווה חלק מקומפלקס של מגדלי משרדים, מלונאות ומסחר בשם מוסקבה סיטי.
הקמת מוסקבה סיטי, בעלות כוללת של 12 מליארד דולר, היא פרי יוזמתו של ראש העיר לשעבר יורי לוזקוב למתחם שישמש כארגז חול שבו יפגינו אוליגרכים יריבים את עליונותם זה על זה. המתחם ממוקם על גדות נהר מוסקבה, וסמוך לאייקונים נודעים בזכות עצמם - הקרמלין והכיכר האדומה.
המבנה החדש תוכנן על ידי האדריכל האמריקאי המנוח פרנק ויליאמס יחד עם האדריכל המוסקבאי מיכאל פוסושקין. עיצובו הושפע רבות מהקונסטרוקטיביזם הרוסי, וצורתו כהרים טרפזיים המזכירים את דיאגרמות הנסיגה ששירטט יו פריס, בניו יורק של ראשית עידן גורדי השחקים. המבנה עוטה חיפוי ורדרד של זכוכית מנצנצת בגווני שקיעה, שישמש כרקע לשיקוף העירייה החדשה של מוסקבה.
"כשהגעתי לראשונה לניו יורק בשנת 1991 וראיתי את בניין קרייזלר ואת סיטיבנק, חשבתי שסוג כזה של גורד שחקים אמור להופיע במוסקבה", אמר האוליגרך איגור קסאייב, היזם והמשקיע של הפרויקט, במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר. "עכשיו, 20 שנים מאוחר יותר, החלום הזה התגשם".
המרקורי לא יהנה מהתואר להרבה זמן, ואף לא יוכל להתנחם בהיותו הגבוה ביותר במוסקבה: בשנה הקרובה צפוי לעקוף אותו בסחרור מגדל הפדרציה, שצריחו יונף לגובה 506 מטרים.
גורלו של סרגיי פולונסקי, האוליגרך שעמד מאחורי תכנון השיאן העתידי, לא שפר עליו כמו קסאייב: את הפרויקט שלו הפסיד לבנקים, לאחר ששועבד כביטחונות להלוואה.
גורד שחקים אחר, שתיכנן האדריכל נורמן פוסטר בעבור הנדל"ניסט סלאבה טשיגרינסקי, אמור היה להתנשא לגובה 612 מטר, אילולא בנייתו נזנחה באמצע העבודות בשל קשיים פיננסים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ