מתכנן הנוף דן צור הלך לעולמו

מהסחנה ועד אוניברסיטת תל אביב, מבקעת הקהילות ועד מגדלי "יו": דן צור, שמת אתמול בגיל 86, זכה יחד עם שותפו ליפא יהלום בפרס ישראל לאדריכלות ותרם רבות לעיצוב הנוף הישראלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דן צור, מהבכירים במתכנני הגנים בני דור המדינה בישראל, הלך לעולמו אתמול בגיל 86. צור היה שותפו של ליפא יהלום ‏(1913–2006‏) למשרד יהלום־צור שהיה מוביל בתחומו במשך שנות דור וקבע רף איכות מופתי לתכנון נוף בישראל. צור ויהלום הם חתני פרס ישראל לאדריכלות בשנת 1998. במשך למעלה משישה עשורים לקחו חלק מרכזי ביצירתו של “נוף המולדת”. עבודתם המשותפת היא הצד השני במשוואה “נלבישך שלמת בטון ומלט”. הם אלה שפרשו לה מרבדי גנים, דשאים ועצים.

צור נולד בקיבוץ תל יוסף להורים שהגיעו לארץ מאוקראינה, למד אמנות במכון אבני וחקלאות בבית הספר מקווה ישראל. ללא השכלה רשמית באדריכלות נוף, צור ויהלום הפליאו בהבנה ובקריאת המרחב ובידע בוטני ובראו מהם בתזמור והרמוניה מושלמים, נופים חדשים מעשי ידי אדם שהתיישבו במקום כאילו היו כאן מאז ומעולם.

הגנים שתיכננו יהלום וצור והשינויים שחוללו בנוף - כמו גם מחיקתם והעלמתם של נופים ילידיים קיימים - “לא היו מבחינתם עניין של אופנה וטעם אלא תכלית כשלעצמה, מעשה הנובע מאידיאולוגיה של נטיעת זהות חדשה באדמת המולדת. לא בכדי הם נחשבים כמי שהניחו את היסודות לאדריכלות הנוף המודרנית בישראל”, כפי שנכתב בספר “תבנית נוף” שיצא לאור מוקדם יותר השנה ‏(הוצאת בבל‏) ומסכם מחקר היסטורי חלוצי ומקיף על עבודתם.

צור. מעשה הנובע מאידיאולוגיה

ב–1953 חבר צור ליהלום המבוגר ממנו למשרד לאדריכלות ותכנון גנים שבו היו שותפים עד פרישתו של יהלום לגימלאות ב–1993. בשנות עבודתם זכו נוסף על פרס ישראל במספר רב של פרסים כהערכה לפועלם. גנים רבים שתיכננו היו לציוני דרך בנוף, ואחרים נטמעו בו כרכיב מובן מאליו, כמו שירי זמר עממים. בשנת 2005, הצטרף למשרד אדריכל הנוף ליאור וולף, ומשרד צור־וולף ממשיך את הדרך באופי וסגנון שונה משלו. צור הוא ממייסדי קיבוץ נירים בנגב, שם יובא למנוחות ביום חמישי. הוא הותיר אחריו את אשתו אורה וילדיו נירית, נטע ומיכה.

רשימת העבודות שצור היה שותף להן היא הדמות והחומרים שמהם עשוי הנוף הישראלי הציוני, בקיבוץ, בכפר, בעיר. נופי זיכרון, נופי פנאי, גנים לאומים ופארקים, נופי מגורים ‏(ובהם גם הגן הנפלא בשיכון השיתופי שבו גדלתי בגבעתיים‏), נופי מוסדות השכלה ובתי חולים. צור היה שותף ליהלום לתכנון הגן הלאומי גן השלושה - הסחנה, אחוזת הקבר של פולה ודוד בן גוריון במדרשת שדה בוקר, הקמפוסים של מכון ויצמן ברחובות ואוניברסיטת תל אביב ועוד הרבה. ב–1992 תיכננו יהלום וצור את אתר ההנצחה בקעת הקהילות ביד ושם בירושלים שזכה לפרסום רב. עם וולף תיכנן צור בין היתר את מתחם מגדלי יו בתל אביב, את רחוב שינקין המחודש בתל אביב ואת מתחם המושבה הגרמנית בתל אביב.

4 מתוך 4 |
מכון ויצמןצילום: דן צור, מתוך הספר "תבניות נוף, הגנים של ליפא יהלום ודן צור"
1 מתוך 4 |
בקעת הקהילות ביד ושםצילום: דובי טל ומוני הרמתי, אלבטרוס תצלומי אוויר
2 מתוך 4 |
גן סאקר בירושלים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ