הודח האדריכל שנבחר לתכנן את הספרייה הלאומית

רפי סגל הודח לאחר שמרצה בהרווארד טענה כי לא ניתן לה קרדיט על חלקה בתכנון. בחודש שעבר דרש חבר בוועדה המחוזית למנות במקומו "אדריכל ציוני"

אסתר זנדברג
קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסתר זנדברג
קשת רוזנבלום

האדריכל רפי סגל, שנבחר בספטמבר כ"אדריכל המועדף" לתכנון הספרייה הלאומית של ישראל לא יתכנן את הפרויקט. במכתב שנשלח לסגל מהחברה לבניין הספרייה לאומית, בניהול קרן יד הנדיב, ביום חמישי בשבוע שעבר, נמסר לו כי החברה לא תוכל לבחור בו כאדריכל הזוכה בתחרות, וכי הוא לא יתכנן את משכן הספרייה הלאומית. סגל ניגש לתחרות עם האדריכלים יונתן כהן ומתן מאיר.

ימים ספורים לאחר פרסום זכייתו הגיעה אל החברה לבניין הספרייה הלאומית פנייה של ד"ר בינג ואנג מקיימברידג', מסצ'וסטס, מרצה באוניברסיטת הרווארד ובעלת חברת העיצוב "היפרבינה" (HyperBina), שהעסיקה את כהן בתקופת העבודה על ההצעה לתחרות. ואנג דורשת הכרה בזכויות היוצרים של "היפרבינה" על העיצוב.

רפי סגלצילום: אריאל שליט

במכתב לסגל מטעם החברה לבניין הספרייה הלאומית נכתב כי "לא הצלחת להגיע למצב בו ניתן יהיה להתקשר עמך בהסכם האדריכל על פי העקרונות שפורטו בתקנון התחרות". נוסף על כך, צוין שם כי התנהלותו של סגל "הסבה לחברה לבניין, ליד הנדיב ולספרייה
הלאומית נזקים כבדים, לרבות עיכוב משמעותי בהוצאת הפרויקט אל הפועל על פי לוח
הזמנים המתוכנן".

החברה לבניין הספרייה הלאומית לא סיפקה מידע נוסף בנוגע לשיקוליה ולא התייחסה לפרשה עם ואנג. מהחברה נמסר כי הצעד הבא יהיה הקמת ועדה שתורכב מנציגי הדירקטוריונים של החברה ושל הספרייה הלאומית, וזו תגבש בתוך 30 יום המלצה בנוגע
להמשך התהליך.

לפי סגל, שהשיב במכתב לחברי הדיקטוריון, טענותיה של ואנג אינן מבוססות ופסילת הצעתו היא מעשה מרחיק לכת. לדבריו, החברה לבניין הספרייה הלאומית נאחזת בנימוק
מופרך שפוגע בין היתר באמינותו ובכבודו המקצועי. הוא מביע תקווה כי החלטת הקרן לא
הושפעה מ"שיקולים זרים".

הדמיה של התוכנית שהגיש רפי סגל (מבט ממערב). "הצעה צנועה ויחד עם זאת מקורית וייחודית", כתבו השופטים

פרופ' פרסטון סקוט כהן, ראש המחלקה לאדריכלות באוניברסיטת הרווארד שבה הירצה סגל בעבר, שלח מכתב ליד הנדיב ובו הביע תמיכה בעמדת סגל וביקש להבהיר את אופן התנהלותן של תחרויות אדריכלים. הוא הוסיף כי זוהי נורמה מקובלת במקצוע האדריכלות, שאדריכל יעסיק אדריכל אחר לצורך עזרה בעבודה על הצעה שעליה יהיה חתום ראש הצוות כבעל זכויות היוצרים. לדבריו, ואנג אולי לא מודעת לנוהל זה ו"יהיה זה מאוד מאכזב אם אי הבנתה תפריע בכל דרך שהיא להתקדמות בפרויקט".

האדריכל ברוך ברוך, יו"ר עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל שהיתה שותפה בתחרות,
הופתע לשמוע על הדחתו של סגל, שנעשתה בלא תיאום עם העמותה. במכתב ששלח השבוע ליד הנדיב הפציר במנהליה לשקול שנית את עמדתה ולאפשר לסגל לממש את תכנונו. "אני חושב שהם לא מיצו את כל האפשרויות שעומדות בפניהן", אמר ל"הארץ". לדבריו, טרם קיבל מענה לפנייתו.

במכתב ששלח האדריכל צבי הקר למזכיר התחרות, האדריכל ארתור ספקטור, ביקש להביע תמיכה בסגל שאתו עבד על תכנון בית הפלמ"ח בתל אביב בשנות ה-90. הוא כתב כי הוא "תומך באופן מלא בבחירתו של רפי סגל לתכנון הספרייה הלאומית בירושלים. פרויקט חשוב ויפה זה יהיה בידיים הכי הטובות שאני יכול לדמיין".

התחרות לתכנון הספרייה הלאומית בירושלים הוכרעה ב-13 בספטמבר, אז הוכרז על סגל כאדריכל המועדף, ופורסם דימוי מהצעתו. התחרות התקיימה בשני שלבים. מבין עשרות המשרדים שניגשו לשלב הראשון נבחרו ארבעה משרדים ואלה הצטרפו לשמונה אדריכלים מוזמנים מהארץ ומהעולם. אף שהתחרות עוררה תרעומת בקרב מאות אדריכלים, שטענו לאי שוויון בתנאי הבסיס שלה, ההצעה המובילה הגיעה מאדריכל צעיר שהשתתף בתחרות מהשלב הראשון והיה כביכול בעל סיכויים נמוכים לזכייה בה.

קרן יד הנדיב קבעה בתקנון התחרות כי האדריכל שייבחר למקום הראשון בתחרות יוגדר
כ"אדריכל מועדף" והכרזתו כזוכה וחשיפת התוכניות לציבור יידחו עד ששני הצדדים יחתמו חוזה לתכנון הספרייה. לפי התקנון, במקרה שלא נחתם חוזה בין האדריכל המועדף למזמין רשאי האחרון, אך לא חייב, להכריז על המדורג במקום השני כאדריכל הזוכה.
בשלושת החודשים האחרונים לא הותר דבר לפרסום ולא נחשפו שאר ההצעות שהוגשו לתחרות.

לפני חודש טען עו"ד יאיר גבאי, חבר הועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בירושלים, כי סגל אינו ציוני דיו לתכנון המפעל הלאומי ודרש "לבטל את תוצאות המכרז ולקיים הליך חדש לבחירת מתכנן ראוי לספרייה הלאומית מקרב האדריכלים הציוניים שמתגוררים בארץ".

* תגובתה של ד"ר בינג ואנג התקבלה רק לאחר פרסום הכתבה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ