רעש בספרייה

ד"ר בינג ואנג: גם לי יש זכויות בתוכנית הספרייה הלאומית החדשה

ואנג, מרצה לתכנון אורבני ולעיצוב מהרווארד, טוענת כי ההדחה של האדריכל רפי סגל מתכנון הבניין החדש מוצדקת, מאחר שזכויותיה לא הוכרו

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

מתלהט הוויכוח בין רפי סגל, מי שנבחר כ"אדריכל המועדף" לתכנון הספרייה הלאומית החדשה בירושלים, והודח באופן פתאומי, לבין ד"ר בינג ואנג מאוניברסיטת הרווארד בקיימברידג', מסצ'וסטס, הטוענת להפרת זכויות יוצרים מצדו. ביום חמישי ה-13 בדצמבר פורסם ב"הארץ" כי האדריכל רפי סגל, שתוכניתו נבחרה לאחר תהליך מיון, לא יתכנן בסופו של דבר את הפרויקט. ברקע עמדה טענתה של של ד"ר ואנג, כי היא היתה חלק מהצוות שניגש לתחרות אך לא זכתה להכרה על כך עם הזכייה.

בעקבות פרסום הפרשה ב"הארץ" (גם ב-19.12), ביקשה ד"ר ואנג, מרצה לתכנון אורבני ולעיצוב ובעלת חברת העיצוב "היפרבינה", להבהיר את מעורבותה בפרויקט. על פי הודעה שפרסמה החברה, השתתפותו של יונתן כהן, שנמנה עם צוותו של סגל, מומנה במלואה על ידי "היפרבינה", וכך גם ההשתתפות של צוות עיצוב מטעם החברה שלה, שעבד במשרה חלקית על ההגשה. מתוקף החוק האמריקאי, לטענתה, זכויות היוצרים על התוצרים שמפיקים עובדי החברה הם הנכס האינטלקטואלי של החברה.

על פי ההודעה, לאחר הזכייה גילתה ד"ר ואנג כי סגל הציג עצמו כבעל הזכויות היחיד על הפרויקט, ולאחר שפנתה למארגני התחרות, דרש סגל כי היא תוותר על זכויות היוצרים. החברה מוסרת כי שלחה לספרייה הלאומית ראיות בנוגע למעורבותה בפרויקט. לטענתה, פסילת ההצעה של סגל היא הצעד הנכון. עוד נכתב בהודעה כי "היפרבינה" מעולם לא דרשה חלק משכר התכנון, אלא ביקשה שותפות בקרדיט בלבד. "'היפרבינה' מצרה על כך שהתכנון האדריכלי של הצוות לא נבחר בסופו של דבר כפרויקט הזוכה, אולם היא מאמינה כי על סגל לשאת באחריות לתוצאה המצערת".

רפי סגל. "הפרויקט הוא פרי ידי"צילום: אריאל שליט

האדריכל רפי סגל הכחיש אתמול מכל וכל את טענותיה של ד"ר ואנג. "ההסבר הרשמי להסרתי כפי שנמסר לי", אומר סגל, היה "חשד בנוגע לבעלותי על זכויות היוצרים על העיצוב, שהתעורר בעקבות מכתבים שנשלחו מאחד מחברי הצוות. אין כל ספק שהפרויקט הוא פרי ידי. אפילו מעבר מהיר על תיק העבודות שלי יוכיח כי יש המשכיות בעבודות שלי".

מיונתן כהן לא ניתן היה להשיג תגובה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ