נהרסו "בתי יסקי" בקרית גת

המבנים, שנעשו לאייקון, תוכננו בשנת 1960 על ידי האדריכלים אמנון אלכסנדרוני ואבהרם יסקי, זוכה פרס ישראל

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

לאחר הזנחה של יותר מ-20 שנים נהרסו "בתי יסקי" בקרית גת. המבנים, שנעשו לאייקון, תוכננו בשנת 1960 על ידי האדריכלים אמנון אלכסנדרוני ואבהרם יסקי, זוכה פרס ישראל, כדי לשכן עולים חדשים ממזרח אירופה. כעת הרסה עיריית קרית גת את ארבעת בתי השיכון הארוכים, שהכילו יותר  מ-200 דירות זעירות בנות 2 ו-3 חדרים.

ד"ר זאב זיוון, גיאוגרף היסטורי שמתמחה בנושא הנגב, נתקל אתמול בהריסות בעת שערך סיור בסביבה עם קבוצת מטיילים. "הבתים כבר נהרסו כשהגענו", הוא מספר, "ובמגרש היו רק טרקטורים, בשלבי סיום של גריסת ופינוי פסולת הבניין מהמקום". זיוון, נאמן שימור במועצה לשימור אתרים, מספר כי בשנה האחרונה ניסתה המועצה לקבוע פגישה עם ראש העיר בכדי להציע פתרונות חלופיים לבניינים המוזנחים, למשל להשאיר אחד מתוך ארבעת המבנים ולהפוך אותו למעונות לסטודנטים של מכללות הנגב – אך הפגישה נדחתה בכל פעם מחדש על ידי העירייה.

"בתי יסקי" בקרית גתצילום: משה פרידן

השיכון, בבעלות משותפת של משרד השיכון, חברת עמידר ומנהל מקרקעי ישראל, פונה ממרבית דייריו ב-1992, למעט אחדים מהם. במהלך השנים היו ניסיונות ליזום במקום פרויקט שיקום שכונות, דבר שהסתיים בכישלון מהדהד, זאת במקביל לכוונות חוזרות ונשנות להרסו. בשנה האחרונה גודר המתחם ונאטמו הכניסות לבניין.

עופר יוגב, מנהל מחוז דרום במועצה לשימור אתרים, מסביר את המחלוקת סביב הרס המבנים: "לפי חוק, על הרשות המקומית למנות ועדת שימור. הבעיה היא שלא דנו בכך כלל – פתאום הרסו וזהו. עיריית קרית גת מתחילה להצטייר כהורסת סדרתית של בנייני מורשת". בעבר הרסה העירייה את בית הקולנוע בעיר, וכן את מבנה העירייה הישן, כאשר העתיקה את מקומה לקניון בכיכר המרכזי של העיר. כעת "רמסה העירייה ברגל גסה דבר שלדעתנו הוא אייקון אדריכלי ראוי לשימור".

הצמד יסקי-אלכסנדוני תיכנן גם את בלוק רבע הקילומטר ואת ההוסטל ע"ש אלטשול בבאר שבע, שהיה הראשון מסוגו בישראל. האדריכלים הושפעו ממודל בלוק המגורים שפיתח האדריכל המפורסם לה-קורבוזיה, מחלוצי השימוש בבטון המזוין. הצאצא הקרית-גתי נכנס למורשת האדריכלות הישראלית ולהיסטוריה המקומית, אף על פי שהיה ביטוי דל אמצעים של השיכונים האירופים.

מיכל כהן, דוברת עיריית קריית גת, אמרה כי "המבנים היו מוזנחים וכמעט ריקים מאנשים, שחיו רק בארבע דירות בכל הקומפלקס. הצנרת היתה דולפת, נמתחו חיבורי חשמל פיראטיים, שלא לדבר על הזוהמה והלכלוך, והעסקים הלא חוקיים שהתפתחו שם. זה היה מפגע סביבתי, ואילו העירייה, באומץ רב החליטה להרוס הפעם את המבנים". היא מוסיפה כי עתירתם של מספר תושבים, שהתאחדו והוציאו צווי מניעה כנגד ההרס נדחתה על ידי בית המשפט. כוונתה של העירייה כעת היא לשווק את הקרקע ליזמים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ