הספרייה הלאומית מכריזה על הליך בחירה חדש לתכנון המשכן שלה

ההליך הוכרז בעקבות ביטול הבחירה ברפי סגל לתכנון המשכן ויכלול הצעות של אדריכלים ישראלים וזרים. יושם דגש על בעלי ניסיון מוכח בתכנון מבני ציבור

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

החברה לבניין הספרייה הלאומית בירושלים פירסמה אמש (רביעי) קריאה לאדריכלים ישראלים ובינלאומים להגיש את מועמדותם לתכנון משכן הספרייה החדש. לפני שלושה חודשים הוחלט כי האדריכל שנבחר בספטמבר אשתקד כאדריכל המועדף לתכנון הפרויקט, לא יוכרז כאדריכל הזוכה ולא יתכנן את הספרייה – אף שהצעתו הגיעה למקום הראשון בסיומה של תחרות אדריכלים ממושכת. בעקבות בעיות שהתעוררו בנוגע לזכויות יוצרים בהצעתו.

הקריאה שפורסמה אמש היא למעשה הודאה פומבית ראשונה כי התחרות הסתיימה ללא זוכה. עוד נמסר מהחברה לבניין הספרייה, כי שתי ההצעות שדורגו מתחת לזו של סגל חלקו יחדיו את המקום השני, וכי על פי ועדת השיפוט של התחרות, הן לא נמצאו כמתאימות לזכייה.עוד נחשף, כי האדריכלים שעמדו מאחורי שתי ההצעות האלה הן של צוות האדריכלים דניאל אסיאג וג'וליאן גיטשאם, ושל האדריכל קרלוס פרוס.

ההליך החדש לבחירת האדריכל יתמקד, לעומת התחרות שהסתיימה, באיתור מתכננים בעלי ניסיון וידע בתכנון מבני ציבור וביצועם. מתוך האדריכלים הישראלים שיגישו מועמדות, תבחר החברה שלושה, ובנוסף תבחר מיוזמתה עוד שלושה אדריכלים מחו”ל.

הספרייה הלאומית בגבעת רם בירושלים. הודאה פומבית ראשונה בכישלון התחרות הקודמתצילום: אמיל סלמן

לפי הודעת החברה, על האדריכלים שמעוניינים להציג את מועמדותם להיות אדריכלים רשומים ורשויים בישראל, בעלי עשר שנות ניסיון – ששותפים במשרד פעיל ומעסיקים לפחות עשרה אדריכלים בארץ. כמו כן, עליהם להציג ניסיון מוכח בהובלת תכנון והקמה של מבנה ציבור גדול שהושלם בשבע השנים האחרונות, בהיקף כספי העולה על 25 מיליון דולר. אלה יגישו את הניירת המבוקשת (אך לא הצעה תכנונית) עד תחילת אפריל.

שש ההצעות שייבחרו כמועמדות לתכנון המבנה החדש יידונו בוועדת שיפוט בינלאומית, שתכלול את פרופ' לואיס פרננדז־גליאנו ממדריד, פרופ' אלינער קומיסר ברזקי, יו"ר יד הנדיב לורד רוטשילד ויו"ר דירקטוריון הספרייה הלאומית דוד בלומברג. בהודעת החברה נאמר: "בבחירה יובאו בחשבון, בין היתר, כישוריו המקצועיים, אישיותו ואמינותו של המועמד; יכולתו ליצור דיאלוג פורה עם הלקוח, ניסיון קודם, ותפישה רעיונית לעיצוב בניין הספרייה". אלו ייבחנו בראיונות שתקיים הוועדה, ובסיומם היא תחליט על זהות האדריכל המתכנן לאחר חתימת הסכם עמו. אחריו ידורגו שניים או שלושה אדריכלים נוספים. החברה מציינת כי במקרה של התרשמות זהה מאדריכל ישראלי ואדריכל זר, תינתן עדיפות לישראלי.

התחרות הקודמת התקיימה בשני שלבים: מבין עשרות המשרדים שניגשו לשלב הראשון נבחרו ארבעה משרדים ואלה הצטרפו לשמונה אדריכלים מוזמנים מהארץ ומחו”ל. שיטה זו של התחרות עוררה תרעומת בקרב אדריכלים ישראלים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ