עמותת האדריכלים מבקרת בחריפות את ביטול בחירתו של רפי סגל כמתכנן הספרייה הלאומית

העמותה תוקפת במכתבה את קרן “יד הנדיב”, יוזמת התחרות הבינלאומית, על כך שזו “עוקפת את תוצאות התחרות ופוגעת בשוויון ההזדמנויות"

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

עמותת האדריכלים הגיבה במכתב מחאה חריף כנגד החלטתה של החברה לבניין הספרייה הלאומית החדשה לבטל את תוצאות תחרות האדריכלים הבינלאומית שערכה, ולצאת בהליך מחודש לבחירת אדריכל לתכנון משכן הספרייה הלאומית.

במכתבה תוקפת העמותה את קרן “יד הנדיב”, יוזמת התחרות, על כך שזו "עוקפת את תוצאות התחרות על ידי יצירת שיטת בחירה בלתי אנונימית ובכך פוגעת בשוויון ההזדמנויות ובמוסד התחרויות של עמותת האדריכלים". עוד מציינת העמותה, שהיתה שותפה בתחרות שהתקיימה, כי לא תוכל להמליץ בפני אדריכלים להשתתף בהליך החדש – וכי היא בוחנת "דרכים ראויות" למניעת הפגיעה במוסד התחרויות ובציבור האדריכלים.

האדריכל רפי סגל, שנבחר כאדריכל לתכנון המשכן החדש בתום תחרות האדריכלים בספטמבר, ביקש גם הוא להגיב להודעת החברה ולידיעה שפורסמה ב"הארץ" על כך ביום חמישי שעבר. ההליך המשפטי בין סגל, לו נודע לפני שלושה חודשים כי הצעתו לא תמומש בעקבות מחלוקת בדבר זכויות יוצרים, לבין החברה לבניין הספרייה הלאומית, עוד עומד בעינו.

לפי סגל, החלטת החברה להכריז על תהליך חדש לבחירת אדריכל בעוד הנושא שרוי במחלוקת ומובא לפני בית המשפט הינה "התעלמות וסטייה מתקנון התחרות ומהתנהלות ציבורית תקינה". לדבריו, ביקש להקדים את הדיון המשפטי, שנקבע לחודש מאי הקרוב לשבוע הבא – ואילו המהלך של החברה, שאינה תומכת בהקדמת הדיון, הינו בבחינת קביעת עובדה בשטח לפני סיום ההליך המשפטי. למרות דבריו אלה של סגל, דחה בית המשפט את בקשתו להקדמת הדיון עוד בטרם התקבלה תגובת החברה לבניין הספרייה. 

האדריכל רפי סגלצילום: אריאל שליט

"הצעתי נבחרה פה אחד על ידי צוות שופטים מקצועי כהצעה היחידה הראויה והטובה ביותר לבנייה", אמר סגל, "אין בה פגם והיא עומדת בתנאי התקנון. לא נערך משא ומתן על חוזה עמי מכיוון שמעולם לא נמסר לי חוזה, אף לא לעיון".

מהחברה לבניין הספרייה הלאומית נמסר בתגובה: “ועדת השיפוט הבינלאומית של התחרות לתכנון הספרייה, בחרה מועמד מועדף, אך משלא התקיימו התנאים הבסיסיים למימוש בחירה זו, בין היתר הפרת זכויות יוצרים והפרת תקנון התחרות, לא נותרה ברירה אלא להכריז על הליך חדש באופן גלוי ופתוח. בשל העובדה שפסילת הצעתו של מר סגל מצויה בדיון משפטי מנועה החברה מלהציג את הפגמים המהותיים שהתגלו או לקיים דיון פומבי בנושא. יחד עם זה ראוי להדגיש כי ההחלטה על אי ההתקשרות עם האדריכל המועדף, התקבלה בכל הגופים המעורבים לאחר בחינה משפטית מקיפה.

“ראוי לציין כי לא כל העובדות במכתבו של מר סגל מדויקות וכי ההחלטה על יציאה להליך חדש, נעשית לאחר בדיקה משפטית מעמיקה ומשלא התקיימו התנאים המאפשרים לממש הצעה שהיתה מועדפת, אך לא נבחרה.

ההצעה של האדריכל רפי סגל לבניין הספרייה הלאומית החדשהצילום: רפי סגל

“ההליך החדש לבחירת האדריכל, שיתכנן את הספרייה הלאומית, פתוח לכל אדריכל ישראלי, שעומד בתנאי הסף (היקפים ראויים של עשייה וניסיון). לצד האדריכלים הישראלים, שיוזמנו לראיון, יצורפו אדריכלים בינלאומיים, בעלי ניסיון מוכח.

“ועדת הבחירה תראיין שישה אדריכלים שיגיעו לקו הגמר ותבחר את האדריכל המתאים ביותר, שייתן מענה ראוי לצרכים ארוכי הטווח של הספרייה. במקרה של שוויון בין מתכנן זר למתכנן ישראלי יועדף האדריכל הישראלי.

“החברה מביעה תקוותה כי למרות העיכוב שחל בפרויקט, יעלה בידה לממש את החזון של הקמת ספרייה לאומית, ראויה למדינת ישראל ולעם היהודי, בזמן סביר ותוך מתן מענה הולם לצרכים של שימור נכסי התרבות והרוח והנגשתם לציבור”.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ