בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו
${m.global.stripData.hideElement}
 

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

האדריכלים הצעירים תובעים את משרד התמ”ת: “פוגעים בזכויותינו”

לדברי האדריכלים תנאי ההתמחות החדשים, שנכנסו לתוקף ב–2008, מקשים על התנאים לקבלת רישיון בשל סדרת הגבלות על אופן ומשך ההתמחות

10תגובות

“פורום אדריכלים צעירים”, התארגנות עצמאית של סטודנטים לאדריכלות ואדריכלים בראשית דרכם, שמטרתו לקדם את מעמד המקצוע בישראל, יצא בקריאה ביום חמישי האחרון לכלל האדריכלים להצטרף לתביעה המתארגנת כנגד משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה. תחת משרד התמ"ת פועלת היחידה לרישום המהנדסים והאדריכלים, האמונה בין השאר על הנפקת תעודות הסמכה לאדריכלים ומהנדסים, ביצוע מבחני רישוי לאדריכלים בסיום תקופת ההתמחות, וכן אחראית על ועדת אתיקה מטעמה.

משרד הרשם מוביל בשנים האחרונות רפורמה בתנאי ההתמחות, הרישוי והסמכויות של האדריכלים בוגרי הפקולטות השונות, תוך החלת תנאים חדשים ש"פוגעים בזכויותינו, ואשר נכפו בצורה שרירותית ומנוהלים באופן לא שקוף", טוענים חברי הפורום. תנאים אלו, עם זאת, אושרו על ידי מועצת ההנדסה והאדריכלות.

הנוהל הקיים להכשרת אדריכלים הוא רישומם בפנקס האדריכלים והמהנדסים עם סיום לימודיהם ("אדריכל רשום", שסמכויותיו בתחום הבנייה מצומצמות) ולאחר התמחות במשרדים המוגדרים כ"מאמנים" במשך שלוש שנים ועמידה בקטגוריות מובחנות זכאים האדריכלים לגשת לבחינת רישוי, המקנה להם את התואר "אדריכל רשוי", שיכול לחתום על תוכניות בניין.

תנאי ההתמחות החדשים, שנכנסו לתוקף ב–2008, מקשים על התנאים לקבלת רישיון בשל סדרת הגבלות על אופן ומשך ההתמחות. כך, למשל, תקופת מילואים או חופשת לידה במהלך ההתמחות לא נכללות במניין החודשים הנחוצים לרישוי. בנוסף, בין המתמחים למשרדים המאמנים (משרדי אדריכלים המעוניינים להעסיק מתמחים ואשר עמדו בתנאי הבסיס להירשם ככאלו) תלות חד־צדדית, אומרים חברי הפורום, בעוד למאמן אין מחויבות כלשהי כלפי המועסק, מה שמכתיב תנאי ניצול.

לדברי חברי הפורום, ניסיונות ההידברות האינטינסיביים בשנתיים האחרונות עם משרד הרשם כשלו – ולפיכך הם החליטו לנקוט צעדים משפטיים.

ממשרד התמ"ת נמסר בתגובה, כי “לאור תלונות וטענות רבות מצד חברי הפורום, שאינו מהווה גוף רשמי ואינו מייצג גופים אחרים כלשהם, התקיימה ב–2012 סדרת פגישות בין נציגי הפורום לגורמים רבים במשרד, בהם רשם המהנדסים והאדריכלים ואף עם המשנה למנכ"ל משרד התמ"ת הממונה על תחום התעסוקה. הרשם בחן את טענות הצעירים לעומקן וטיפל בכל טענה לגופה ואף העביר את חלקן לטיפול מועצת ההנדסה והאדריכלות.

"הקריטריונים להתמחות מפורסמים בשקיפות מלאה באתר הרשם וכך גם התנאים החדשים להתמחות, אשר נקבעו בתקנות לרישוי. כל מתמחה שנתקל בהעסקה פוגענית או הפרה של חוקי עבודה, רשאי לפנות לאגף לאכיפת חוקי העבודה במינהל ההסדרה והאכיפה במשרד התמ"ת ועניינו יטופל".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות
*#
בואו לגלות את עמוד הכתבה החדש שלנו