מת האדריכל האיטלקי פאולו סולרי

האדריכל והתיאורטיקן מת בשיבה טובה בביתו שבאריזונה וייקבר בארכוסנטי, המעבדה העירונית הייחודית שתיכנן והקים

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

האדריכל והתיאורטיקן יליד איטליה פאולו סולרי מת בשבוע שעבר בשיבה טובה, בן 93, בביתו שבאריזונה. הוא ייקבר לצד רעייתו המנוחה בארכוסנטי, מעבדה עירונית אותה הקים ותכנן בשנות השבעים מצפון לעיר פניקס.

ארכוסנטי, שתוארה במגזין "ניוזוויק" כ"ניסוי החשוב ביותר שיזמו בימי חיינו", נוסדה כדי להמחיש את מונח ה"ארכולוגיה" אותו טבע סולרי, הנובע משילוב המלים ארכיטקטורה ואקולוגיה. זו, לפי סולרי, תבוא לידי ביטוי באופן הטוב ביותר בעיר בעלת צפיפות מקסימלית, שנועדה להגביר את האינטראקציה האנושית, ואת הגישה המשותפת למשאבים, תוך הפחתת יצירת אשפה ושימוש באנרגיה.

פאולו סולֶרי. שינה את השיח על התכנון העירוניצילום: The Cosanti Foundation

בגיל 27, לאחר שסיים את לימודיו בפוליטכניקום של טורינו, נסע סולרי ב1946 למערב טלייסין באריזונה שם עבד לצדו של האדריכל האמריקאי פרנק לויד רייט. עיצוב של גשר שתכנן שנתיים מאוחר יותר, וכונה "החיה" (The Beast) הוצג במוזיאון לאומנות מודרנית בניו יורק, דבר שהקנה לסולרי הכרה עולמית.

כאשר חזר לאיטליה ב-1950 נקרא לתכנן את המפעל הגדול של קרמיקות סולימן, ואף תכנן עבור החברה גם פעמוני רוח ודגמים יצוקים של מודלים אדריכליים. לאור הצלחת התעשייה בשנים ההן, המכירות מפעמוני הרוח הניבו עבורו משכורת קבועה למשך ארבעים השנים הבאות, מה שאפשר לסולרי לשקוע בפיתוח חזונותיו האדריכליים.

ארכוסנטי שבאריזונהצילום: טומיאקי טמורה

ספרו מ-1970, "העיר בראי האדם" (city in the image of man), שלא הופיע בעברית, שינה את השיח העולמי על התכנון העירוני. הספר, שליווה תערוכה שהצגה בגלריית קורוקן בוושינגטון, מציג סדרה של מונומטים וערים בדיוניות, שכמותן לא נראו מעולם: מעיר תת מימית, המרוכזת סביב מבנה דמוי בורג, ועד למבני מגה-סטרוקטורה הרריים, בצורת פירמידות כפולות הנישאות על עמודי ענק.

הרעיונות הללו באו לידי ביטוי באדריכלות הייחודית של ארכוסנטי, פרויקט שנמשך גם כיום, בעזרתם של למעלה מ7,000 סטודנטים שהשתתפו עד כה בנייה. העיר, שנראית כפאטה מורגנה הלב המדבר, מושכת אליה עשרות אלפי מבקרים בשנה, שנהנים מחווית הארוח בעיר- שכוללת בית קפה, גלריה, מאפייה ומגורים, ומשתתפים בסיורים המאורגנים שמדגימים את הפילוסופיה שאופפת את הקמתה. מפעל מיוחד בעיר מייצר פעמוני רוח לפי עיצוביו של סולרי, שמכירתם תומכת בפרוייקטים האדריכליים במקום.

עבודות אחרות של סולרי היו מרכז המחקר האיניאני בסנטה-פה, אגף מחקר הרפואה באוניברסיטת אריזונה, וגשר להולכי רגל בסקוטסדייל. הוענקו לו שלושה דוקטורטים של כבוד, ופרסים רבים, בינהם אריה הזהב בביאנלה לאדריכלות של שנת 2000 ופרס הקופר יואיט להישג חיים ב-2006.

סולרי המשיך ליצור ולחקור עד יומו האחרון. הוא הותיר אחריו שתי בנות ושני נכדים, ואת קרן המחקר שייסד, "קוסנטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ