מאות אדריכלים ואנשי רוח נכחו בהלוויתו של האדריכל רם כרמי

אחותו, האדריכלית עדה כרמי-מלמד, ספדה לו: "רמי היה בתוך צמר גפן מאז ומתמיד, קצת מבודד, קצת בגלריה, בלי יחסי ציבור"

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

מאות אדריכלים ואנשי רוח פקדו את הלוויתו של האדריכל רם כרמי שהתקיימה בצהרי יום שישי האחרון במושב בני ציון. במעמד ההספד נשאו דברים בני משפחת האדריכל, שמת ביום חמישי והוא בן 82, ודוברים נוספים, ביניהם האדריכל פרופ' בני ראובן לוי, ראש בית הספר לאדריכלות באריאל, יו"ר עמותת האדריכלים פרופ' ברוך ברוך, וחוקרת האדריכלות ד"ר אלונה ניצן שיפטן המהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. בתום הטקס הושמעו יצירות מוזיקליות לבקשת המשפחה.

בהספדה, אמרה אחותו של המנוח, האדריכלית עדה כרמי-מלמד: "רמי היה בתוך צמר גפן מאז ומתמיד, קצת מבודד, קצת בגלריה, בלי יחסי ציבור, בלי משים למה שסביבו בעצם, תמיד הוא עצמו. זה קשה במציאות שלנו, אבל הוא לא הפסיק". "הוא היה טוטאלי, אני חושב עליו לעמים כבמאי של המרחב", ספד ברוך, "כמו פליני של המרחב. דמות פטריאלית אדירה עם נשמה של ילד".

הלווייתו של רם כרמי ביום שישי שעברצילום: מוטי מילרוד

האדריכלית פרופ' אלינוער ברזקי, מהנדסת העיר ירושלים לשעבר, שעבדה לצדו של כרמי במשרד השיכון וכן כיהנה כחברת ועדת פרס ישראל לאדריכלות שהוענק לכרמי ב2002, אמרה ל"הארץ": "חלק נכבד מהדינמאיקה שהייתה לנו עם רמי הייתה דינמיקה של ויכוחים. התווכחתי איתו עד כלות ותמיד הערכתי אותו. רמי הכניס לשיח הארכיטקטוני את היכולת להעיז, הוא תרם לשינוי והוציא את הארכיטקטורה הישראלית משביל סלול, גם באמצעות העובדה שעורר התנגדות".

"הוא היה איש שידע לרגש ולהלהיב ולהצית את הדמיון", סיפר האדריכל דני קייזר, מהנדס העיר תל אביב לשעבר, ומי שעבד במשרדו של כרמי בראשית שנות ה-80, "הוא ידע להוציא מכל אדם 150 אחוזים - בזכות ההשראה שהקרין, הריגוש שעורר, והיותו בן אדם מדהים ואישיות כובשת". עוד הוסיף קייזר, כי עד היום, בכל מפגש אקראי בין עובדים לשעבר במשרדו של כרמי "לא עוברות חמש דקות עד שמדברים עליו, גם בגילנו. זה היה משרד טוטאלי - היינו חלק מהמשפחה שלו".

האדריכל משה עצמון, שהיה תלמידו של כרמי אמר: "הוא היה גורו. בתקופה ההיא, כל בניין שהוא גמר כולנו רצנו לראות כדי ללמוד איך מתכננים. עד שנות השמונים המאוחרות, בכלל לא היה ספק שהוא אגדה, לא היה ויכוח על כך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ