אחרי הפסילה: משרד האדריכלים הרצוג ודה מרון נבחר לתכנון הספרייה הלאומית - אדריכלות - הארץ

אחרי הפסילה: משרד האדריכלים הרצוג ודה מרון נבחר לתכנון הספרייה הלאומית

המשרד השווייצרי עטור הפרסים נבחר בתום הליך מחודש, לאחר שנפסלו תוצאותיה של תחרות האדריכלים הראשונה ובוטלה בחירתו של רפי סגל, בשל טענות בתחום זכויות היוצרים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
קשת רוזנבלום

בתום הליך ארוך ורב תפניות נבחר משרד האדריכלים השווייצרי הרצוג ודה מרון לתכנן את המשכן החדש של הספרייה הלאומית. המשרד, שמנוהל על ידי ז'ק הרצוג ופייר דה מרון, גבר על חמישה משרדים נוספים שזומנו להליך הבחירה של "החברה לבניין הספרייה הלאומית"; שניים מהם משרדים בינלאומיים, רנצו פיאנו ופרנק גרי, ושלושה ישראליים – אמר קוריאל, קולקר אפשטיין וקימל אשכולות.

ועדת הבחירה הבינלאומית שבחרה במשרד השווייצרי מנתה את האדריכל פרופ' לואיס פרננדז־גליאנו, פרופ' אלינער קומיסר־ברזקי, לורד רוטשילד, יו"ר יד הנדיב, ודוד בלומברג, יו"ר הספרייה הלאומית. המלצתה של הוועדה אושרה על ידי הדירקטוריונים של הספרייה הלאומית ושל החברה לבניין, ועתה אמור המשרד הזוכה לחתום על הסכם. הליך בחירת האדריכל לא כלל הגשה של הצעה תכנונית ספציפית למשכן הספרייה, ולכן לא פורסמו כעת הדמיה או תצלום מודל של הפרויקט.

ז'ק הרצוג (משמאל) ופייר דה מרוןצילום: מרקו גרוב

"הוועדה", נמסר בהודעת החברה לבניין, "קיבלה רקע על עבודות חשובות רבות של ז'ק הרצוג ופייר דה מרון, על הצוות ועל מתודולוגיית התכנון המוקפדת שלהם, התרשמה מהמחויבות, מהפתיחות הרבה לדיאלוג עם הספרייה והחברה לבניין, וכן מהחוזקות וההבטחות הגלומות בתפישה האדריכלית היצירתית שהציגו – הבנת הצרכים של הספרייה, טיפול בטבע ובסביבה האורבנית וקישור למוסדות השכנים".

משרד הרצוג ודה מרון הוקם בעיר בזל ב-1978. מאז זכה בפרסים רבים, בהם פרס פריצקר, העיטור הגבוה ביותר בעולם האדריכלות, פרס סטירלינג ופרס איגוד האדריכלים הבריטי (RIBA). עם המבנים הידועים שבתכנונו נמנים האיצטדיון הלאומי בבייג'ינג (המכונה גם "קן הציפור"), שאירח את המשחקים האולימפיים של 2008, והסבת תחנת כוח ישנה למוזיאון הטייט מודרן בלונדון.

בחירתו של משרד האדריכלים השווייצרי אינה הראשונה הנעשית בהליך לתכנון המשכן החדש של הספרייה. בסיומה של תחרות אדריכלים ממושכת - שהתנהלה במתכונת פתוחה לציבור האדריכלים הישראלים - הגיעה בעבר למקום הראשון הצעתו של האדריכל רפי סגל. אך בדצמבר 2012 הוחלט כי סגל לא יוכרז לאדריכל הזוכה בשל בעיות בתחום זכויות היוצרים, שכן הד”ר בינג וונג, מרצה בהרווארד, טענה כי לא ניתן לה קרדיט על חלקה בתכנון. שתי ההצעות שדורגו תחתיו, של צוות האדריכלים דניאל אסיאג וג'וליאן גיטשאם והאדריכל קרלוס פרוס, לא נמצאו גם הן מתאימות לזכייה, כך נמסר בזמנו מהחברה לבניין.

לפני חודש וחצי הכריזה החברה על הליך בחירה מחודש, והפעם התמקד התהליך באיתור מתכננים בעלי ניסיון וידע בתכנון מבני ציבור וביצועם.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ