מכתב גלוי למתכנני בניין הספרייה הלאומית - אדריכלות - הארץ

מכתב גלוי למתכנני בניין הספרייה הלאומית

במקום לתכנן בניין חדש כפי שנדרשתם, אנא השקיעו את כישרונכם בתוכנית לשיפוץ הבניין ההיסטורי של הספרייה. זה, ללא ספק, אתגר גדול בהרבה

אסתר זנדברג
אסתר זנדברג
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

אדונים נכבדים, האדריכלים הרצוג ודה מרון, התחרות שבה נבחרתם לאדריכלים המועדפים לתכנון בניין חדש לספרייה הלאומית בירושלים נולדה בחטא, אחרי הדחתו של האדריכל שנבחר בתחרות תכנון קודמת, רפי סגל. כל זה שלא בטובתכם כמובן, ולבטח גם שלא בידיעתכם. מה שבטוח הוא שבמולדתכם שווייץ לא היו עושים תרגילים מכוערים כאלה.

אבל בכל מקרה, לצורך העניין שעל הפרק, נניח לרגע את הפרשה בצד ונצפה פני עתיד טוב ומתוקן יותר בעזרתכם האדיבה. אם מותר להציע, אתם אדריכלי־על. על פי הרקורד המקצועי העשיר שלכם, שהיה תנאי להזמנתכם לתחרות התכנון, נדמה שכבר עשיתם כל מה שאדריכל בימינו יכול לחלום עליו. עם זאת תכנון הספרייה עשוי להיות קפיצת מדרגה ואות כבוד אפילו לכם, שאותות וכיבודים כה רבים כבר נפלו בחלקכם. כל שעליכם לעשות כדי שתכנון הספרייה לא יהיה עוד פרויקט ברשימה הגדולה והמרשימה שלכם הוא לחשוב מחוץ לקופסה, כמו שאומרים.

במקום לתכנן בניין חדש כפי שנדרשתם, אנא השקיעו את כישרונכם בתוכנית לשיפוץ הבניין ההיסטורי של הספרייה ומיצאו דרך להתאמתו לימינו בלי לפגוע בו. זה, ללא ספק, אתגר גדול בהרבה. נכון שבכך תחרגו מתנאי התחרות. אבל בספרייה לבטח לא יעשו מזה עניין גדול. אתם לא רפי סגל. להבדיל ממנו, חפצים כאן ביקרכם, אחרת לא הייתם פה. ומן הסתם ילכו לקראתכם ויבלעו את החריגה. וגם אם לא, מה כבר יש לכם להפסיד?

בניין הספרייה הלאומית בירושליםצילום: אמיל סלמן

בסיור שבוודאי ערכו לכם לקראת התחרות בבניין הקיים לא יכולתם שלא להבחין במעלותיו. הוא הוקם בשנות ה-50 ובישראל הוא נחשב "ישן". אבל במקום שבאתם ממנו, ובמונחים של תרבות מתוקנת, זה לכל הדעות בניין צעיר. ואכן, כוחו במותניו ועוד נכונו לו שנים רבות בשירות התרבות והחברה בישראל. גם אם לא לקחו אתכם לביקור בבניין הקיים, עדיין לא מאוחר מדי. הרי ממילא לא גיבשתם עדיין תוכנית קונקרטית לבניין החדש וכל האופציות פתוחות.

בשם הפתיחות והמחויבות והתפישה היצירתית שלכם, שהרשימו כל כך את ועדת השופטים בתחרות, ראוי שתעמדו בפיתוי לתכנן עוד פרויקט חדש ויקר על עוד גבעה ריקה בירושלים. חידוש של הבניין הקיים יהיה ללא ספק ביטוי להתנהגות ציבורית אחראית ויתווה דרך לבנייה בת קיימא בישראל. אולי הוא גם יחסוך כמה עשרות מיליוני שקלים, וזה לא עניין של מה בכך בימינו. פרס פריצקר לאדריכלות כבר קיבלתם, עכשיו תוכלו להבטיח לעצמכם גם מקום בהיסטוריה.

תגובות