פרס קרוון לאדריכלות גנים יוענק למתכנני פארק המסילה בירושלים

הפארק נמתח בין תחנת הרכבת הישנה לאיצטדיון טדי

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

פרס קרוון לאדריכלות גנים ונוף לשנת 2013 יוענק למתכנני פארק המסילה בירושלים בטקס חגיגי שייערך בנובמבר. הפארק הירושלמי תוכנן על ידי משרד מנעד, בבעלות שלומי זאבי, יאיר אביגדור וצבי דקל, על גבי תוואי מסילת הרכבת הטורקית הישנה שחצתה את העיר. ביוזמה להקמתו היו מעורבים תושבי השכונות הסמוכות והחברה להגנת הטבע, שניהלו מאבק בן שנתיים, מאז 2008, למען הקמת פארק לרווחת התושבים במקום שהיה בעבר מפגע מוזנח בלב העיר.

שטחו הכולל של הפארק, הנמתח על פני שבעה קילומטרים, מתחנת הרכבת הישנה ליד גן הפעמון ועד לאצטדיון טדי במלחה, הוא כ-80 דונם. לאורכו שבילי אופניים ומסלול הליכה, פינות ישיבה, מדשאות ומתקני שעשועים וספורט. בעתיד יתחבר באזור נחל רפאים לפארק המטרופוליני שמקיף את ירושלים.

פארק המסילה. 7 ק"מ, 80 דונם, ופרס מטעם עיריית ת"אצילום: טלי מאייר

בין נימוקי השופטים, היו"ר פרופ' נורית ליסובסקי, שי כיתאין, אדריכלית הנוף ענת שדה, פרופ' הלל שוקן ואדריכלית הנוף מאיה שפיר, צוין כי הפארק משמש דוגמה יוצאת דופן להחייאת החיים העירוניים בסביבתו. "תיכנון הפארק מנצל היטב את הציר הנטוש של מסילת הרכבת הישנה שהובילה לירושלים, ובאמצעים פשוטים ואיכותיים הצליח לאחות את הרקמה העירונית שהייתה חסומה עד להקמתו, תוך מתן תשומת לב מיוחדת לחיבורים לרחובות הסמוכים" נמסר.

הפרס קרוי על שמו של אברהם קרוון, שבמסגרת תפקידו כאדריכל הגנים והנוף של עיריית תל אביב יפו, בין שנות ה-40 וה-60, תיכנן את הגנים הידועים בה, בהם גן מאיר, גן העצמאות וגן יעקב. עיריית תל אביב מעניקה את הפרס, על סך 18,000 שקל, בתדירות לא קבועה מאז 1971, עבור גן גמור ברחבי הארץ, במטרה לעודד את אדריכלות הגנים והנוף בישראל. בפעם האחרונה הוא הוענק לפני שנתיים, לעליזה ברוידא ורות מעוז, על תיכנון פארק רדינג וטיילת החוף הצפוני של תל אביב יפו.

טיילת מסילת הרכבתצילום: טלי מאייר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ