עיריית ת"א תשפץ את בית צעירות מזרחי ברחוב דב הוז

הבניין הנטוש היה מסמלי המחאה החברתית של קיץ 2011. המבנה ישמש כמרכז עירוני-קהילתי ושימושיו המלאים ייקבעו בהליך שיתוף הציבור בשבועות הקרובים

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

עיריית תל אביב תשפץ את בית צעירות מזרחי ברחוב דב הוז, שהיה מסמלי המחאה החברתית של קיץ 2011 – כך נמסר בהודעה רשמית מטעם העירייה. המבנה ישמש כמרכז עירוני-קהילתי שישמש את תושבי האזור ובו כיתות גן. שאר שימושיו ייקבעו בהליך שיתוף ציבור מול התושבים, שיתקיים בשבועות הקרובים.

העירייה הקצתה כ-16 מיליון שקלים לשיפוץ, והוא יחל בחודשים הקרובים, אם כי טרם נבחר אדריכל השיפוץ. במסגרתו יוחלפו תשתיות הבניין, יבוצעו חיזוקים בשלד המבנה והוא יונגש לנכים. כמו כן יבוצע בו שיפוץ פנימי ושיפוץ חזיתות, וגם חצר הבניין תשוקם ותפונה מפסולת.

בית צעירות מזרחי נבנה ב-1938. הוא תוכנן על ידי האדריכל יעקב בן סירה (מהנדס העיר באותן שנים) ביוזמת ארגון נשות המזרחי, אז שימש כפנימייה וכבית ספר מקצועי לבנות עד שנות השבעים המאוחרות. בעשרים השנים שלאחר מכן שימש מוסדות חינוך שונים ומאז 1999 ננטש ונאטם בפני הציבור. מאז נבחנו חלופות שונות למבנה, בהם שלוחה של אקדמיית "בצלאל" או מעונות סטודנטים.

באוגוסט 2011, בשיאה של המחאה החברתית, פלשו אל המבנה עשרות פעילים שטענו כי העירייה מזניחה במכוון מבנים שברשותה על מנת שתוכל למכרם ליזמים. הפעילים פונו בכוח על ידי כוחות משטרה בבוקר היום שלמחרת, ואילו העירייה, שגינתה את הפלישה, הציבה אבטחה מסביב לבניין במשך חודשים לאחר מכן.

למרות כי בזמנו קראו אדריכלי שימור להכניס את המבנה לרשימת השימור העירונית, מהעירייה נמסר כי המבנה לא הוכרז לשימור, "אך לאור איכויותיו השיפוץ ייעשה תוך שמירה על תכונותיו הייחודיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ