אורי שלום, רועי ברנד, קרן יעלה גולן ועידית קופסקי ייצגו את ישראל בביאנלה לאדריכלות בוונציה

התערוכה, שתוצג בביאנלה ב-2014, תעסוק בתופעת הפרוור הישראלי ונסמכת על תחזיות מומחים כי עד שנת 2025 רוב אוכלוסיית ישראל תתגורר במרכזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

האדריכלים אורי שלום, ד"ר רועי ברנד, קרן יעלה גולן ועידית קופסקי (אוצרת משנה) ייצגו את ישראל בביאנלה ה-14 לאדריכלות של ונציה שתתקיים בשנת 2014.

תערוכתם, "CTRL+P - מחיקה והדפסה במרחב הישראלי 1914-2014", נבחרה מתוך 30 הצעות שהוגשו על ידי ועדת שיפוט מטעם המדור לאמנות פלסטית במועצה לתרבות ואמנות של משרד התרבות.

התערוכה תעסוק בתופעת הפרוור הישראלי ונסמכת על תחזיות מומחים כי עד שנת 2025 כ-80% מהאוכלוסייה בישראל תתגורר במרכזה, במרחב שבין גדרה, חדרה ומודיעין – שיהיה "לפרוור עיר ענק". לפיכך האדריכלים הזוכים הציעו מונח חדש "urberb" – המשלב בין עירוניות (urban) ופרבר (surburb), שאותו הם מגדירים כ"כמודל החורג מהדיכוטומיות הישנות, מאפשר מבט מחודש ועדכון למושגים הקלאסים המציבים את המרכז מול הפריפריה, המשמעותי מול השולי והמקורי מול החקייני".

רועי ברנדצילום: ענר גלם

בהודעתה הרשמית של ועדת השיפוט נמסר כי "הנושא עונה על פנייתו של אוצר הביאנלה רם קולהאס למדינות המשתתפות, לדון במסגרת התערוכה ביסודות האדריכלות המודרניסטיים ובביטוי שהם קיבלו במסגרות הלאומיות השונות".

כמו כן נמסר שחברי הוועדה סבורים כי לצוות האוצרים כישורים מגוונים בתחומי הפרקטיקה והמחקר האדריכלי ובתחומי האוצרות והאמנות, ולכן תהיה להם יכולת לגבש את תוכני התערוכה במשך הזמן שנותר עד לפתיחת הביאנלה ולייצר תערוכה שתייצר עניין מיוחד בקרב מבקריה.

אורי שלוםצילום: שרונה שלום

הוועדה כללה את פרופ' אדר' יעל מוריה, יו"ר הוועדה, האדריכלים ארז אלה ודן הנדל (שהציגו בביאנלה של 2012 את התערוכה "נושאת מטוסים"), פרופ׳ אדר׳ אלונה נצן שפטן, עופר מנור, פרופ' הלל שוקן והמשקיפות סיגל ברניר – יו"ר המדור לאמנות פלסטית ונציגת משרד התרבות והספורט, ומרכזת הוועדה עידית עמיחי.

הביאנלה לאדריכלות מתקיימת אחת לשנתיים מאז 1980 בגני קוסטלו בוונציה ונחשבת לאחד האירועים המרכזיים בעולם האדריכלות. התערוכה הישראלית תוצג כמו קודמותיה בביתן הישראלי שתיכנן האדריכל זאב רכטר ב-1952, לצד עשרות מדינות נוספות. נושא האב של כל הביתנים, כפי שהגדיר האוצר הראשי שלה האדריכל רם קולהאס הוא "יסודות" – והיא תעסוק במרכיבים הבסיסיים של הארכיטקטורה וההיסטוריה המקומית לאורך מאה השנים האחרונות. הביאנלה תימשך בין 7 יוני ל-23 בנובמבר 2014.

מתוך עבודת הווידיאו Liquid white של קרן יעלה גולןצילום: אלעד שיניין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ