ונציה לא תשקע

מה עלה בגורל "ארמון האור" של פייר קרדן

אחרי שנתיים וחצי של מאבק, בוטל הפרויקט הגרנדיוזי של טייקון האופנה, שעורר ספקות בטוב טעמו - לפחות בתחום האדריכלות

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אסתר זנדברג
אסתר זנדברג

"ארמון האור" היה אמור להיבנות באזור התעשייה לשעבר מרגרה שברובע מסטרה בוונציה, מרחק עשר דקות הפלגה מכיכר סן מרקו. שמו מטעה: שם פוטוריסטי משנות העשרה של המאה ה-20 המודרניסטית שהולבש על גורד שחקים עכשווי בסגנון מדינות המפרץ. ואולי זהו הפוטוריזם בן זמננו. גובהו של המגדל היה אמור להיות 254 מטרים ובו 284 דירות פאר, מגורים, משרדים, מסחר, בתי מלון, מתחם בתי קולנוע, תיאטרון ומנחת מסוקים על גג הקומה ה-60. לפי מראהו בהדמיות, לא נותר אלא לקוות שטעמו של יזם הפרויקט, פייר קרדן, באופנה הוא קצת יותר טוב.

טייקון האופנה, בן 91, היה שותף מלא לעיצוב הארמון עם אחיינו האדריכל רודריגו בזיליקטי והכריז כי "זהו הפרויקט הגדול האחרון שלי". לקרדן כנראה חיבה מיוחדת לביזאריה אדריכלית אם לשפוט על פי "בית הבועה", בית קיץ שרכש בשנות ה-80 בריביירה הצרפתית. המבנה, בסגנון עידן החלל והמד"ב של שנות ה-60, נראה כאילו נבנה במיוחד למענו של קרדן ולטעמו. למעשה הווילה תוכננה במקורה לתעשיין צרפתי שמת טרם השלמת הבנייה. קרדן ראה אותה במקרה והתאהב. עם 28 חדרים, ריהוט מפלסטיק מוקצף ופינוקים מהסרטים, היא נראית כמו האקסטרווגנצה בהתגלמותה. הבית מושכר למסיבות חובקות עולם וכיוצא באלה.

הדמיה של “ארמון האור” של פייר קרדן. מחלוקת איטלקית צילום: מתוך פייסבוק

ההשקעה הצפויה של קרדן בפרויקט ארמון האור בוונציה נאמדת בכמיליארד יורו, בכלל זה מחיר הקרקע, שהיה אמור להכניס לקופתה המדולדלת של ונציה 22 מיליון יורו. בוונציה עצמה ובמחוז ונטו ראו במיזם חבל הצלה למרגרה, אזור מוכה אבטלה שלאחרונה נסגרו בו עשרות מפעלים כימיים ובתי זיקוק: נתלו בו תקוות שייצור אלפי מקומות עבודה חדשים לתושבים, מרביתם פועלי תעשייה מובטלים. "בחרנו במקום המכוער הזה בתקווה שאנשים יאמינו שהוא יפתח פרק חדש בחיי האזור", אמר בזיליקטי בתגובה למתנגדים הרבים למבנה העצום. ואם מדברים על כיעור, נדמה שזהו כיעור על סטרואידים.

הפרויקט עורר מחלוקות עזות באיטליה. מצד אחד של המתרס ניצבות עיריית ונציה, שבקושי גומרת את החודש ורואה במיזם צינור חמצן כלכלי, וממשלת ונטו הרואה בו מנוף להתחדשות עירוניות ולפתרון בעיית האבטלה. מנגד, אדריכלים ואנשי רוח נחרדו מעצם הרעיון שמיזם נדל”ני כלשהו יתחרה בצריחיה ומגדליה ההיסטוריים של ונציה. זה כבר רבים בעיר מאסו באוניות הקרוז הענקיות העוגנות בשנים האחרונות בפתח הגרנד קאנאל ומגמדות את פיאצה סן מרקו לממדי צעצוע. אבל האוניות לפחות מפליגות לדרכן בסופו של דבר ואילו ה"ארמון" היה אמור להישאר שם לנצח.

הדמיה של ארמון האורצילום: מתוך הפייסבוק

לצד המתנגדים למיזם התייצב גם משרד התרבות האיטלקי, החתום על התחייבות לארגון אונסק”ו לשמור על "אזור חיץ" סביב ונציה כדי "להגן על שלמותה החזותית והסביבתית". ב-1987 הוכרזה ונציה כאתר מורשת עולמית מטעם האו”ם, וארמון האור, למרות שמו הרומנטי, היה אמור להיות הפרה בוטה של ההתחייבות. בממשלת איטליה עודדו לובי נגד המיזם, לרבות חקיקה המגבילה בנייה בתחום 300 מטרים מקצה הלגונה (שבדומה לחוק דומה במדינות רבות בעולם ובכללן ישראל, גם עליו מתנהלים קרבות עזים).

המאבק על מגדל האור שנמשך כשנתיים וחצי הסתיים לפני כמה שבועות עם הודעתו של קרדן על ביטולו של הפרויקט. "בימי חיי אנשים רבים הזדעזעו מיצירותי", קבל קרדן, שמאס בסחבת וגם אינו מבחין ככל הנראה בין בגד לבניין. בעיריית ונציה ובמחוז מגנים את המהלכים של "פוליטיקאים ברומא" המנותקים מהמציאות בשטח, שהביאו לביטול הפרויקט ולפגיעה בכלכלות המקומיות. המתנגדים לו חגגו את ניצחונם. הקונפליקטים והדילמות סביב סוגיית השימור-פיתוח-התחדשות-טובת הציבור, לרבות השאלה איזה ציבור - נותרו בעינם. מותר להמר שגם הפעם ונציה לא תשקע.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ