ציונוב־ויתקון זכו בתחרות להקמת מרכז קהילתי במקום שוק העלייה בת”א

ההצעה של משרד האדריכלים גברה על 5 מתחרים. המבנה הישן ישומר במסגרת הפרויקט, שיכלול מרכז ספורט ובריכה. הצעת סנאן עבד אלקאדר וצוותו צוינה לשבח

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

משרד ציונוב־ויתקון זכה בתחרות מוזמנים לתכנון מרכז קהילתי במקום בו יושב שוק העלייה הישן בתל אביב, אותה יזמה עיריית תל אביב יפו. התוכנית כוללת מרכז ספורט ולצדו בריכת שחייה, שייבנה בארבע קומות מעל המבנה הנטוש אשר ישומר במסגרת הפרויקט.

הצעתם של ציונוב־ויתקון גברה על הצעותיהם של חמישה צוותים נוספים, והם גוטמן־אסיף, מילנר אדר, סקורקא ואור פלטפורם, ופרייס פילצר יעבץ. הצעתו של סנאן עבד אלקאדר וצוותו, שניגש גם הוא לתחרות, זכתה לציון לשבח על אופן השתלבותה במבנה הקיים “אשר העידה על עומק מחשבה יוצא דופן”.

מהעירייה נמסר כי בתחרות זו פנתה למשרדי אדריכלות צעירים “על מנת לרענן את נקודת המבט ולתת הזדמנות גם למשרדים חדשים וצעירים, הזדמנות אשר הוכיחה את עצמה באיכות ההצעות שהוגשו”.

הדמיית מחשב: ההצעה הזוכה של משרד ציונוב-ויתקוןצילום: ציונוב ויתקון

ועדת השיפוט כללה את מהנדס העיר וסגניתו, אדריכל העיר, נציגים מאגף תכנון העיר ואגף הקהילה נוער וספורט ונציגים של “עזרא וביצרון”. כמו כן נכחו בפגישות השיפוט גם נציגי השכונות הסמוכות.

הבריכה בהצעת ציונוב ויתקוןצילום: משרד ציונוב ויתקון

התחרות התנהלה במתכונת חד־שלבית, כאשר נציגי המשרדים הציגו את הצעותיהם מול ועדת השיפוט ונציגי השכונות וענו לשאלותיהם. לאחר מכן התכנסה הוועדה לבחינת ההצעות ובחרה בזו ש”לדעת רוב המצביעים ענתה באופן המיטבי לפרוגרמה ונתנה מענה למגוון פרמטרים כגון קשר טוב אל השכונה הסובבת, שימור אופי המבנה הקיים, תכנון יעיל ופונקצינאלי וכדומה”.

הדמיית מחשב: הצעת משרד האדריכלים סנאן עבד-אלקאדרצילום: משרד סנאן עבד-אלקאדר

את שוק העלייה הישן תיכננו מהנדס העיר יעקב שיפמן בן־סירה והאדריכל יצחק רייך מהמחלקה הטכנית של העירייה, והוא נבנה בראשית שנות ה-40 במטרה לשמש חלופה חדישה ומודרנית לשווקים הקיימים בסביבה, דוגמת אלו שברחובות הכרמל ובצלאל. במקום פעלו שוק קמעונאי וסיטונאי וכן משחטת עופות, שנסגרו בתחילת שנות ה-80 לאחר שהפכו למפגע עירוני.

בשנים האחרונות קידמה העירייה תוכנית בניין־עיר חדשה בשיתוף ישר אדריכלים להקמת מבני מגורים בני 147 יחידות דיור, מחציתן מיועדות לדיור בר השגה. מדובר בשלושה מבנים בני 9-7 קומות שימוקמו בחלקו האחורי של מבנה השוק, הסמוך לרחובות מטלון וצ’לנוב.

הדמיית מחשב: ההצעה של משרד פרייס פילצר יעבץצילום: משרד פרייס פילצר יעבץ

בתחילת השבוע שעבר דווח כי ועדת המכרזים של העירייה החליטה לבטל את המכרז למכירת המגרש משום שההצעות שהוגשו היו נמוכות מאומדן העירייה, וכי כתוצאה מכך הוחלט לגשת למכרז חדש.

הפרויקט הציבורי שבהקמתו זכו ציונוב־ויתקון יוקם בחלקו הקדמי של השוק, הסמוך אל רחוב העלייה. מן העירייה נמסר רק כי ההצעה הזוכה תעבור “בהקדם” לטיפול סטטוטורי, אך לא נמסר צפי ממשי לשנת תחילת או סיום הבנייה.

הדמיית מחשב: הצעת סקורקא אור פלטפורםצילום: סקורקא אור פלטפורם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ