האדריכל שהצעתו לתכנון הספרייה הלאומית נבחרה ואז נפסלה - משך את תביעתו המשפטית

בדיון המשפטי בשבוע שעבר נודע לאדריכל רפי סגל כי החברה לבניין הספרייה חתמה בינתיים על הסכם עם משרד אדריכלים שווייצרי ועם משרד מקומי

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

בדיוק שנה לאחר הבחירה בו כאדריכל המועדף לתכנון הספרייה הלאומית, משך האדריכל רפי סגל את העתירה שהגיש כנגד החברה לבניין הספרייה. את המרצת הפתיחה לתביעה הגיש בסוף דצמבר אשתקד, ימים ספורים לאחר שנמסר לו על ידי החברה כי לא יתכנן את הפרויקט הנחשק, למרות שהצעת התכנון שהגיש גברה על עשרות הצעות נוספות בתחרות אדריכלים בינלאומית.

ב"הארץ" פורסם אז, כי הפסקת העבודה מול סגל נגרמה בשל מחלוקת על זכויות יוצרים, מול מרצה מהרווארד, בינג ואנג, שהיתה שותפה לטענתה בהליך התכנון. לבקשת בית המשפט צורפה ואנג כמשיבה במשפט, ומאוחר יותר גם משרד האדריכלים השווייצרי הרצוג ודה מרון, שנבחר בחודש אפריל לתכנון הספריה, בתום הליך בחירה מחודש שקיימה החברה.

היום (חמישי) היה אמור להתקיים דיון בבית המשפט המחוזי בירושלים בנוכחות נציגי ארבעת הצדדים. אבל ביום רביעי שעבר הודיעה החברה לבניין הספרייה לבית המשפט, כי בתחילת אוגוסט חתמה על ההסכם לעיצוב אדריכלי מול המשרד השווייצרי, ובתחילת החודש הנוכחי חתמה גם מול המשרד הישראלי “אמיר מן עמי שנער”, שישמש כאדריכל המקומי של הפרויקט. פירוש הדבר הוא כי זהות המתכנן של הספרייה נהפכה כבר לעובדה מוגמרת, וכיוון שכך ביקשה החברה מבית המשפט לדחות את התביעה שהפכה ללא רלוונטית.

התוכנית לספרייה שהציע רפי סגל, שזכתה בתחרות - אבל לא תיבנה

מרפי סגל נמסר שבעקבות המסמך הנ"ל הוא אכן ביקש למשוך את העתירה. "אין ספק שההפסד הגדול ביותר הוא של כולנו – החברה בישראל ותושבי ירושלים" מסר אמש ל"הארץ". "האדריכלים השווייצרים, טובים ככל שיהיו, לא יוכלו להביא לפרויקט את המטען התרבותי ואת הרגישות לירושלים כפי שבאו לידי ביטוי בהצעתי הזוכה. האבסורד הוא שהספרייה הלאומית – המוסד הציבורי שבידו הופקד שימור וטיפוח יצירה ישראלית מקורי - בוחר לוותר על יצירה ישראלית ייחודית וראויה לטובת יבוא מחו"ל".

מהחברה לבניין הספרייה נמסר רק כי "משיכת התביעה ע״י סגל מדברת בעד עצמה ואינה זקוקה לפירושים".

פרויקט הקמת הספרייה הלאומית, שצפוי להתממש על קרקע שיועדה לשם כך בקריית הלאום בירושלים, הוא מהפרויקטים האדריכליים החשובים ומעוררי המחלוקת ביותר בארץ בעשורים האחרונים. לתחרות המקורית לבחירת האדריכל, שראשיתה בינואר 2012, הוגשו קרוב ל-90 הצעות, מרביתן בידי אדריכלים ישראלים ומיעוטן ממשרדים שהוזמנו לשם כך מחו"ל.

רפי סגל. זה אבסורד שהספרייה הלאומית בוחרת לייבא אדריכלים מחו"לצילום: אריאל שליט

התחרות הוכרעה ב-12 בספטמבר אשתקד אז הוכרז סגל כמועדף, אך בחירה זו, שטרם עוגנה בהסכם, לא הבטיחה את מימוש ההצעה. שלושה חודשים אחרי הבחירה הפסיקה כאמור החברה לבניין את העבודה מול סגל וביטלה את תוצאות התחרות, ולאחר מכן יצאה בהליך בחירה מצומצם בין 6 משרדים ישראליים ובינלאומיים, שבסופו נקבע כי משרד הרצוג ודה מרון יתכנן את הפרויקט.

התכנון הנוכחי למבנה הספרייה, שנמצא עוד בהליכי פיתוח מוקדמים, טרם נחשף.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ