חמשת בתי הספר לאדריכלות יושבתו במחאה על תנאי ההתמחות

הסטודנטים והמתמחים טוענים כי תנאי ההתמחות הנוכחיים הם שרירותיים, משרתים כמה משרדי אדריכלים ותיקים ומונעים את השתלבות הצעירים בשוק העבודה. יו"ר המחלקה לאדריכלות בויצ"ו חיפה: יש צדק רב בטענותיהם

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

ביום רביעי הקרוב (11.12) ישבית פורום אדריכלים צעירים את כל בתי הספר לאדריכלות בארץ, בצעד מחאה על תנאי ההתמחות הנדרשים מאדריכלים לאחר סיום לימודיהם. ההתארגנות היא בשיתוף פעולה עם התאחדות הסטודנטים ואגודות הסטודנטים בחמשת בתי הספר לאדריכלות: הטכניון, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת אריאל, בצלאל וויצ"ו. בין השעות 14:00-12:00 באותו יום יתכנסו סטודנטים לאדריכלות מרחבי הארץ במתחם מיטשל באוניברסיטת ת"א למפגן הזדהות במאבק.

תנאי ההתמחות שעוררו את המחאה נמצאים בפיקוח משרד הכלכלה ונכנסו לתוקף ב-2008. לפיהם, אדריכל המסיים את לימודיו נדרש לתקופת התמחות בת שלוש שנים במשרדי אדריכלים שמוגדרים כ"משרדים מאמנים", במהלכה עליו לעבור הכשרות שונות, ולאחריה נערכת בחינת רישוי.

אלא שלטענת השובתים, תנאי ההתמחות כובלים את האדריכלים הצעירים לתלות במספר מצומצם של משרדים מאמנים, מה שמוביל לניצול - ובנוסף לכך, הבחינה שבסוף תקופת ההתמחות היא לטענתם "חסרת קריטריונים". הקשיים האלה יוצרים לדבריהם "חסם המונע השתלבות הוגנת של אדריכלים צעירים בשוק העבודה".

"מצבם של המתמחים במקצוע האדריכלות מדאיג, ועלולות להיות לו השלכות חמורות גם על ציבור הסטודנטים" אמר יו"ר התאחדות הסטודנטים, אורי רשטיק.

ההתארגנות העכשווית באה בהמשך להתארגנות מוקדמת יותר השנה של הפורום האדריכלים - גוף עצמאי המייצג את המתמחים והסטודנטים - שהתכונן לנקיטת הליכים משפטיים נגד משרד הכלכלה בדרישה להקל על הליכי ההתמחות. לדברי יו"ר הפורום, אדריכל ויקטור אבקסיס, "הליך ההתמחות הנוכחי שהוא שרירותי, משרת מספר מצומצם של משרדים ותיקים וחסר כל ערך מקצועי עבור המתמחים".

חברת הכנסת שולי מועלם (הבית היהודי), שיו"ר מפלגתה, נפתלי בנט, מחזיק בתיק הכלכלה, מצדדת באנשי "הפורום" והצהירה כי "שינוי והתאמה של תקופת הסטאז' ומבחני הרישוי של האדריכלים הינם מחויבי המציאות".

בהודעה הפומבית שפירסמו חברי "הפורום", הם הביאו גם את דבריה של ראש המחלקה לאדריכלות במרכז האקדמי ויצ"ו חיפה, אדריכלית אירית צרף נתניהו, שאמרה כי "שלבי ההתמחות ובחינת הרישוי עדיין מקשים ובעייתיים הן בהתנהלות והן בתכנים, ויש צדק רב בטענות המתמחים על תנאי העסקתם". לדבריה, נדרשת פעולה משותפת של כל הגורמים המעורבים במאבק.

ראש המחלקה לאדריכלות בבצלאל, אדריכל יובל יסקי, אמר הערב בעניין זה, כי "האקדמיה בצלאל מכירה בזכות הסטודנטים למחות ולהיות שותפים למאבק האדריכלים הצעירים על עתידם המקצועי".

את תגובת שאר ראשי המחלקות לאדריכלות לא ניתן היה להשיג הערב.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה: "רשם המהנדסים והאדריכלים במשרד הכלכלה, יועצי המנכ"ל והמשנה למנכ"ל נפגשו מספר פעמים עם פורום האדריכלים וטענות חבריו נשמעו. זאת, על אף שהפורום אינו גוף רשמי או מייצג. תשובות מפורטות המבוססות על החוק והתקנות ניתנו לנציגי הפורום.

"חשוב להבהיר: רישוי אדריכלים אמנם מקנה סמכות תכנונית ללא הגבלה, ואולם כ-80% מהמבנים במדינת ישראל מוגדרים כמבנים פשוטים שאינם דורשים רישוי. רוב האדריכלים בישראל כלל אינם ממשיכים לשלב הרישוי, כך שהטענה לפיה ישנה פגיעה בפרנסה, משוללת יסוד. בשבוע הבא תתקיים פגישה בין המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה ליו"ר התאחדות הסטודנטים וגם נושא זה יידון בין השניים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ