אושרה תוכנית המשכן החדש של האקדמיה ללשון עברית בירושלים

במתחם האקדמיה, שעתיד לקום עד 2020, יוקמו מכוני מחקר, מרכז למידה ותרבות, ארכיון, ספרייה והמוזיאון הלאומי לעברית

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

ועדת היגוי בין משרדית אישרה אמש את הפרוגרמה של המשכן החדש של האקדמיה ללשון עברית, שיוקם בקרית הלאום בירושלים. במתחם האקדמיה יוקמו מכוני מחקר חדשים, מרכז למידה ותרבות, ארכיון וספרייה. כמו כן יוקם שם המוזיאון הלאומי לעברית, שיספר על ההיסטוריה של השפה ועל תחייתה. המרכז כולו עתיד לקום עד 2020, ועלותו הכוללת נאמדת ב-150 מיליון שקלים.

ההחלטה התקבלה בתום התכנסותה של ועדת היגוי רחבה - המורכבת מנציגי משרדים ממשלתיים (משרד רוה"מ, משרדי האוצר, חינוך, תרבות וספורט, תיירות וירושלים והתפוצות) וכן נציגים מוניציפליים, נציגי מנהל מקרקעי ישראל, ההסתדרות הציונית העולמית ואנשי האקדמיה ללשון עברית. אותה ועדת ההיגוי הוקמה בעקבות החלטת ממשלת ישראל מנובמבר 2012 על הקמת משכן חדש לאקדמיה ללשון עברית.

חזון הקריה החדשה ללשון עברית מעגן את הרחבת הפעילות המדעית של האקדמיה – ומכוני המחקר שיקומו בתחומה יעסקו בחקר המילונאות העברית, חקר תחיית הלשון ותיעוד העברית הישראלית. כמו כן היא מיועדת להנגיש את הפעילות האקדמית לקהל מבקרים גדול באמצעות קיום פעילויות לימודיות וכינוסים, וכן תעמיד לרשות הציבור מרכז מקוון שיציג את המידע שנצבר בה. בנוסף תורחב פעילותה של היחידה להוצאה לאור.

משכן האקדמיה ללשון עברית בגבעת רם בירושלים

נשיא האקדמיה ויו"ר הועדה, פרופ' משה בר אשר, ציין בישיבת וועדת ההיגוי שהממשלה הנוכחית רואה בהקמת הקריה החדשה מפעל לאומי שעליה להוביל ולקדמו, וסיפר שגם הממשלות הקודמות תמכו בהקמת בית חדש לאקדמיה.

שטחי הקריה החדשה מוערכים ב-5,400 מ"ר נטו (לא כולל שטחי שירות בסך 3,000 מ"ר, רובם ישמשו לחניה), כשהמוזיאון לבדו עתיד להתפרש על פני כמחצית מהשטח (כ-2,300 מ"ר). בשלב זה טרם נקבע באיזה מגרש היא תשכון ברחבי קריית הלאום. גם תהליך בחירת האדריכלים שיתכננו את הקריה ואופי הבינוי לא ידועים, וקידומם מותנה בתקציבי הפרוייקט שטרם אושרו.

האקדמיה ללשון עברית שוכנת כעת בתוך קמפוס האוניברסיטה בגבעת רם, בתוך מבנה ייחודי מסוף שנות החמישים ששופץ מן היסוד לפני שנה בלבד. עם השלמת הקריה החדשה צפויה האקדמיה לעזוב ולמכור את המבנה. מבנה נוסף שיעקור מגבעת רם לקריית הלאום הוא הספרייה הלאומית – אולם משכנה של האחרונה יישאר בבעלות האוניברסיטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ