בית שהומלץ לשימור נהרס בירושלים

בית גולדשטיין בשכונת טלביה בירושלים נהרס לטובת הקמת שני מבני מגורים חדשים אף שהומלץ קודם לכן לשימור על ידי ועדה של העירייה

קשת רוזנבלום
קשת רוזנבלום

בשבוע שעבר נהרס בית גולדשטיין שבשכונת טלביה בירושלים לטובת הקמת שני מבני מגורים חדשים - כל זאת אף שהומלץ קודם לכן לשימור על ידי ועדת השימור של העירייה. מנהל מחוז ירושלים במועצה לשימור אתרים, איציק שוויקי, פנה לעירייה עם הידיעה על מתן היתר ההריסה, ובעקבות זאת זו הקפיאה את ההיתר לתקופה של 30 יום לצורך הגשות ערר. אך לדבריו, הופתע לגלות כי המבנה נהרס בבוקר יום רביעי האחרון, כשבוע בלבד לאחר תחילת תקופת ההקפאה.

הבית היה של ד"ר ישראל גולשטיין המנוח, יו"ר קרן היסוד ופעיל ציוני בולט. הוא הוקם בתחילת שנות ה-60 כבית יוקרה דו קומתי ותוכנן על ידי אדריכל לא ידוע, ברחוב פינסקר מספר 12, שבשוליים הדרומיים של שכונת טלביה. בין דייריו השונים לאורך השנים נמנו גם משפחתו של נסים ברוך – בעבר מנכ"ל משרד האוצר והביטוח הלאומי, ומנכ"ל בנק טפחות לשעבר משה מן.

כעת ייבנו במקומו בית דו קומתי ובניין בן שלוש קומות, בצפון ובדרום המגרש בהתאמה. בישיבה שהתקיימה עיריית ירושלים באוקטובר 2012 ודנה בהיתר, המליצה ועדת השימור לדחות את התוכנית החדשה, לשמר את המבנה - שלא זכה להגנה סטטוטורית, ולאפשר תוספת בינוי במסגרת מיצוי זכויות בנייה קיימות. ועדת השימור ציינה כי למבנה ערכים אדריכליים, אורבניים והיסטוריים. "למרות שזה אחד האזורים היקרים ביותר מבחינה נדל"נית, האדריכלים שבנו במתחם בנו בצניעות ובאלגנטיות מאופקת" נכתב שם.

הריסת בית גולדשטיין בשכונת טלביה בירושליםצילום: איציק שוויקי

למרות זאת, כאמור, כעת ניתן ההיתר והמבנה נהרס, דבר שמעורר זעם בקרב אנשי השימור, הטוענים כי ההליך בוצע בחשאי, בטרם הוגש הערר. "צריך ללמוד איך אנחנו תוקפים מקרים כאלו על מנת שלא יישנו", אומר שוויקי, שפנה כעת, לדבריו, למבקרת העירייה. "זו פעם ראשונה שבה הומלץ לשמר בית שמלכתחילה לא היה כלול ברשימות השימור של העיריה, דבר שמצביע על ייחודו האדריכלי והערכי".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "המבנה ברחוב פינסקר לא נכלל בכרטסת השימור העירונית ולא חלה עליו תכנית לשימור. הוועדה המקומית דנה בבקשה להיתר בנייה במקום לפני כשנה, ולפני מספר שבועות קיבלו מגישי הבקשה את ההיתר. בשטח זה ישנן זכויות בנייה מאושרות, ועל כן ביקשו מגישי הבקשה לבנות בהתאם לזכויות אלה.

בבוחנה את הבקשה להיתר, יחד עם המלצת מחלקת השימור, קבעה הוועדה כי תוספת בנייה על המבנה הקיים תיצור מבנה מגובב, שלא ישאיר כל זכר לבניין הנוכחי ויתקבל תוצר אדריכלי נחות, ללא כל משמעות  אדריכלית, שימורית ואסתטית. לאחר בחינת מכלול השיקולים התכנוניים והיות המבנה המדובר אינו נכלל בכרטסת השימור העירונית, אישרה הוועדה את הבקשה להריסת המבנה ובניית מבנה חדש".

עוד נמסר, בנוגע לטענות בדבר ההתעלמות מתקופת ההקפאה של ההיתר, כי "כאשר היזמים ביצעו את ההריסה היה בידיהם היתר בניה המאפשר הריסת המבנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ