יו"ר עמותת האדריכלים מתריע מפני ביטול הנציגות הישראלית בביאנלה בוונציה

בפנייה לשרי האוצר והחוץ נטען כי ביטול ההשתתפות, בגלל עיצומי ועד עובדי משרד החוץ, יפגע קשות במעמדה של ישראל בעולם

תמר רותם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמר רותם

יו"ר עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל, האדריכל פרופ' ברוך ברוך, פנה לשר האוצר יאיר לפיד ולשר החוץ אביגדור ליברמן במכתב דחוף והתריע מפני ביטול ההשתתפות של נציגות ישראלית בביאנלה לאדריכלות בוונציה. זאת בעקבות העיצומים שנוקטים באחרונה עובדי משרד החוץ, ובהם עובדי קשתו"ם, המקדמים את יצוא המפעלים התרבותיים של ישראל בחו"ל.

"הביאנלה היא אירוע שמושך אליו מאות אלפי מבקרים מדי שנה ושההשתתפות בו מהותית למאמצי ההסברה של ישראל בעולם", כותב פרופ' ברוך לשרים. "הביקורים הרבים בביתן הישראלי משיאים למדינה תרומה כלכלית משמעותית שבאה לידי ביטוי בתיירות הנכנסת, זאת הודות לעובדה שתיירים מוצאים עניין רב באדריכלות הישראלית בכלל ובירושלמית בפרט.

"כשם שישראל מקפידה להשתתף במשחקי האולימפיאדה ובכל תחרות בינלאומית גדולה אחרת, כך לא יעלה על הדעת שפעילות חשובה מעין זו תיזנח על ידה. הדבר יפגע במיצובה של ישראל כחברה במדינות המערב וכמדינה שוחרת תרבות ואמנות".

מתוך "גטו". ההצגה אמורה לעלות בבודפשט לציון 70 שנה לגירוש יהודי הונגריה למחנות ההשמדהצילום: ז'ראר אלון

רועי ברנד - אחד מאוצרי הביתן הישראלי ביחד עם אורי שלום, קרן יעלה גולן ועידית קופסקי (אוצרת משנה) - מסר בתגובה למכתב ש״אנחנו מאוד מקווים שהמשבר הנוכחי יפתר בהקדם. הביאנלה בוונציה היא הפלטפורמה החשובה ביותר לתצוגה של תרבות, אדריכלות ואמנות. ההשקעה היא עצומה, אנחנו מחוייבים לתערוכה בפני מוסד הביאנלה, האוצר הראשי והמדינות המשתתפות, ואני לא יכול לתאר את הנזק שיגרם למדינת ישראל אם לא נשתתף״.

מכתב יו"ר עמותת האדריכלים מצטרף להתרעת מנהל אגף קשתו"ם, הסמנ"כל רפי גמזו, כי צפויה פגיעה קשה במפעלי התרבות שהאגף מטפל בהם ותומך בהם כספית.

במכתב לפורום מוסדות התרבות, גמזו האשים את האוצר בפגיעה זו: "לאור תחושת הביזוי וההשפלה מצד האוצר, שאחרי שבעה חודשי גישור לא רק שלא התאמץ להתקרב לעמדות ועד עובדי משרד החוץ, אלא אף רחק מהן עוד יותר... חזר הוועד, בדרישת ציבור העובדים והכריז על חידוש העיצומים, הן במטה והן בנציגויות ברחבי העולם". לדברי גמזו, "נזק כבד ביותר עומד להיגרם לעולם התרבות והאמנות הישראלי. "במצב הדברים הנוכחי אין סיכוי שנהיה מוכנים לפתיחת הבינאלה לאדריכלות בוונציה במאי ותהיה זו הפעם הראשונה שביתן ישראל יוותר מיותם באירוע יוקרתי זה", אמר.

שורה של יוצרים, כוריאוגרפים ותיאטרונים עלולים להינזק כתוצאה מהפסקת הטיפול של אנשי משרד החוץ בהם. כך למשל נסיעת ההצגה "גטו" מאת יהושע סובול של תיאטרון הקאמרי לבודפשט עומדת בחשש של ביטול. ההצגה אמורה לעלות בסוף מאי התיאטרון הויגשנהז, בלב העיר העתיקה של בודפשט, לציון 70 שנה לגירוש יהודי הונגריה למחנות ההשמדה במלחמת העולם השנייה. כמו כן לא ברור מוה יעלה בגורל נסיעתו הצפויה של הכוריאוגרף עידן כהן לברזיל לעבודה עם קבוצות מחול, סדנאות וכן הופעה בפסטיבל ויוה דאנס בסלבדור.

תגובת משרד האוצר: "ועד עובדי משרד החוץ חוזר ופוגע בשירותים חיוניים לאזרח, בין היתר, גם בנושא התרבותי. מטרת הוועד היא להפעיל מנופי לחץ במטרה להעלות את שכרם של בעלי המשכורות הגבוהות במשרד. אנו קוראים לוועד לחזור להליך הגישור ולהפסיק לפגוע בחיי אזרחי מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ