גבי שורץ ו"סטודיו רולקה" זכו בתחרות לתכנון שערי קריית הטכניון

תחרות, שראשיתה באוקטובר 2013, הוכרזה במטרה לגבש הצעה אדריכלית לשיפור חזותם של שני שערי הכניסה לקמפוס שבכרמל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

הצעתם של גבי שורץ ו"סטודיו רולקה" - עמרי שורץ, תומר קופל, מיכאל חיניץ ונועם נוה מחיפה - היא הזוכה בתחרות לתכנון שערי קריית הטכניון, שנערכה ביוזמת המוסד ועמותת האדריכלים. התחרות, שראשיתה באוקטובר 2013, הוכרזה במטרה לגבש הצעה אדריכלית לשיפור חזותם של שני שערי הכניסה לקמפוס שבכרמל - המזרחי ("שער נשר") והמערבי (שער ראשי).

"הטכניון היה זקוק כאוויר לנשימה לשערים חדשים, פונקציונלים - המאפשרים זרימת תנועה, וגם אסתטיים, שייהפכו למותג, כמו האוניברסיטאות מפורסמות אחרות", אמר נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, שבעבר כינה את השערים הנוכחיים "נטולי חן ויופי".

קריית הטכניון המשתרעת על פני שטח של 1,300 דונם בשיפוליו הצפוניים של הכרמל. ההצעה הזוכה נשענת על תנאי הטופוגרפיה והנוף שנשקף מהקמפוס, ומציגה הפרדה מפלסית בין המכוניות לבין גשר הולכי רגל ורוכבי אופניים המתחבר ללב הקמפוס באמצעות נתיב הליכה קיים. חבר השופטים, בראשות פרופ' לביא, כינה את ההצעה הזוכה "פתרון שהוא מרשים וצנוע כאחד".

שאר חברי ועדת השיפוט הם האדריכלית ברכה חיוטין, האדריכל יניב פרדו, גב' זהבה לניאדו, פרופ' אדר' יהודה קלעי, פרופ' אדריכל שמאי אסיף, וריכז אותה כמזכיר האדריכל אריה גונן מעמותת האדריכלים. נוסף לנכונות לביצוע ההצעה, יוענק לצוות הזוכה פרס כספי של 45 אלף שקלים. משרדו של שורץ, שורץ-בסנוסוף, הוא גם מתכננם של מעונות כפר המשתלמים בטכניון, שנפתחו בשנת 2011 וגני הילדים הנבנים כעת בצמוד אליהם, וכן של פרויקט המגורים "משכנות המדע", הצפוי לקום בצמוד לשער הראשי של הטכניון (אך אינו חלק ממנו).

במקום השני וב-25 אלף שקלים זכה האדריכל ישי וול, ואילו במקום השלישי (סכום של 15 אלפי שקלים) זכה צוות האדריכלים - צבי גבאי, משה שמש ואורי כפיר. ציון לשבח ופרס כפסי הוענקו לינון לרר, עירד שומרוני וגיל לרר. בקטגוריית הסטודנטים זכו מריאן מאירוביץ', סטודנטית בשנה חמישית מהמרכז האקדמי ויצו חיפה, ויניב מאירוביץ', אדריכל רשוי. הצעתם רתמה את האסתטיקה של חזית ההר הסלעית ליצירת אלמנטים המחפים ומגדירים את הכניסה והיציאה מהקמפוס.

התחרות התקיימה בשני מסלולים נפרדים – האחד מיועד לאדריכלים רשויים, ומסלול נפרד שיועד לסטודנטים ולאדריכלים רשומים (מתמחים). האחרונים רשאים היו להגיש הצעות תאורטיות -– דהיינו, שלא יזכו לביצוע -– בתמורה לפרס כספי.

הדבר עורר תרעומת בקרב אדריכלים צעירים, שטענו כי ההפרדה היא מהלך מפלה, ומקצתם אף הכריזו כי יחרימו את התחרות. בתמורה הם נענו בזמנו על ידי חבר השופטים כי אדריכלים רשומים אינם אדריכלים במלוא מובן המילה, וכי הטכניון, "חייב לעמוד על כבוד המקצוע, ולא לאפשר זילותו".

בסך הכל הוגשו כ-20 הצעות למסלול האדריכלים, ושבע נוספות במסלול הסטודנטים.  בפרוטוקול תוצאות התחרות נרשם כי חבר השופטים הביע אכזבתו מכמות ההצעות הסטודנטיאליות. האדריכל אריה גונן מעמותת האדריכלים שיבח את ההצעה הזוכה והוסיף כי "עשינו מאמצים להתאים את התחרות לסטודנטים על ידי קביעת מועדי התחרות כך שיחפפו לסמסטר אקדמי ועל ידי מתן קרדיט אקדמי על השתתפות בתחרות. אנו מקווים שבתחרויות הבאות נראה סטודנטים רבים יותר כמשתתפים".

ב-29.4 תתקיים בגלריה של הפקולטה לארכיטקטורה ואדריכלות ערים בטכניון תערוכת ההצעות, ובמעמד זה יחולקו הפרסים. במוסד כבר נערכים למימוש ההצעה, וההערכה הראשונית לעלות הפרוייקט כולו (שני השערים) מוערכת ביותר מ-5 מיליון דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ