פרנק גרי ונורמן פוסטר יקימו פרויקט מגורים בצמוד לתחנת הכוח "באטרסי"

המשרדים של השניים חשפו השבוע את התכנון המשותף שלהם בעבור פרויקט מגורים, מלונאות ומסחר שיוקם בצמוד לתחנת הכוח "באטרסי", מהאיקונים המפורסמים בבריטניה

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

המשרדים של פרנק גרי ונורמן פוסטר חשפו השבוע את התכנון המשותף שלהם בעבור פרויקט מגורים, מלונאות ומסחר שיוקם בצמוד לתחנת הכוח "באטרסי". התחנה, מהאיקונים המפורסמים בבריטניה, עומדת ריקה זה יותר מ־30 שנים, מאז הפסיקה לפעול, ומאז מצב המבנה שלה הידרדר. בינואר 2013 נמכרה לקבוצת יזמים, המתכוונים לשמר ולהשמיש אותה, ולהקים במגרשים הסובבים אותה, שנהפכו זה מכבר לנקודת נדל"ן לוהטת, אלפי יחידות דיור, חנויות ומשרדים.

הפרויקט המשותף של גרי ופוסטר, שכונה ובה 1,300 יחידות דיור, יהיה הפעימה השלישית בתוכנית האב הכוללת לאזור שתיכנן האדריכל רפאל וינולי. הפעימות הראשונות כוללות בנייה היקפית של בתי מגורים משני צדי התחנה, וטרמינל רכבת חדש.

שכונה עתידית בתחנת בטרסיצילום: Image Courtesy of Battersea Powe

שתי פירמות הענק קיבלו את תכנון השכונה לידיהן לאחר תחרות אדריכלים שנערכה בספטמבר האחרון. השכונה תקום משני צדיה של "השדרה החשמלית" כפי שייקרא הציר המרכזי שיימתח מדרום לתחנה, ויהיו בה חנויות ובתי קפה. אף כי זה פרויקט משותף, שני המשרדים מקפידים על הפרדה בשטח: משרד פוסטר ושות' אמון על הבנייה ממזרח לשדרה – מבנה מגורים אורכי שיציע נופים לתחנה ולעבר העיר, ואילו משרדו של גרי, לו זה הפרויקט הראשון באנגליה, יקים את הבתים שממערבה. האחרונים, באורח אופייני לאדריכלות של גרי, יהיו מחופים בחזיתות מעוקלות, עשויות מתכת וזכוכית.

"המטרה שלנו היתה ליצר שכונה שמתחברת אל המרקם ההיסטורי של לונדון, אך בו בזמן, שיש לה זהות משל עצמה. אנו מנסים ליצור סביבה הומניסטית, שתגרום לתחושה טובה בקרב המבקרים והמתגוררים בה", צוטט גרי בהודעה שפירסמו היזמים. על אף זאת, בבריטניה כבר נשמעה ביקורת כנגד העיצוב הראוותני, המתחרה בצדודיתה של תחנת הכוח האיקונית.

שכונה עתידית בתחנת בטרסיצילום: Image Courtesy of Battersea Powe

יתרה על כך, בעוד היזמים מתהדרים בכך שהפרויקט יכיל דיור בר השגה ("התחייבות מעוררת השראה", לדברי אחד השותפים הבכירים במשרד פוסטר) בפועל מצביע ה"גרדיאן" על כך שזה יהווה רק 8% מהפרויקט הגרנדיוזי, דבר שגם כן גורר ביקורת ציבורית בבריטניה, בעיקר בהתחשב במחירים של הדיור בלונדון; המחירים לדירה בבית ממותג, מעשה ידי פוסטר או גרי טרם פורסמו, אך בינתיים עלותה של דירת שני חדרים בבניין התחנה המשופץ היא 1.5 מליון ליש"ט (מעט פחות מ־9 מליון שקלים).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ