מת האדריכל והמעצב האוסטרי הנס הוליין

הוליין, בן 80 במותו, היה חתן פרס פריצקר היוקרתי לשנת 1985 ונחשב לאחד מנציגיו המרכזיים של הפוסטמודרניזם

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

האדריכל והמעצב האוסטרי הנס הוליין, מנציגיו המרכזיים של הפוסטמודרניזם, מת ביום חמישי שעבר, בן 80, לאחר מחלה ממושכת. הוליין היה חתן פרס פריצקר היוקרתי לשנת 1985 וזכה בעוד שורה של פרסים ואותות כבוד אוסטריים ובינלאומיים.

יליד וינה ובוגר האקדמיה הווינאית, המשיך הוליין את לימודיו במכון הטכנולוגי של אילינוי, ושם התוודע לענקי המודרניזם ובהם פרנק לויד רייט וריצ'רד ניוטרה. ב־1964 הקים משרד בווינה שעסק בעבודות קטנות. אחת מהן היתה חנות הנרות רטי, שהשלים שנה מאוחר יותר, אשר משכה תשומת לב עולמית והקנתה לו כך פרויקט קטן נוסף, גלריית פייגן בניו יורק.

העבודות המוקדמות הללו הדגימו שילוב יוצא דופן של עושר חומרי ושל גיאומטריה פשוטה, שילוב שנלוותה לו קריצה הומוריסטית. כאשר המשרד של הוליין צמח והוא החל לתכנן פרויקטים בקנה מידה גדול יותר, נוספו לאלו מורכבות גבוהה וערבוב פרובוקטיבי של צורה, חומר וסגנון. בשנות ה-70 יצר כבר פרויקטים שהקנו לו הכרה בינלאומית, בהם מוזיאון אביטברג בגרמניה. הוא המשיך לעבוד אל תוך שנות ה-2000, אז תיכנן גם את האגף החדש למוזיאון אלברטינה בווינה.

הוליין הצהיר - הן בבנייה והן במלל - על חוסר תוקפה של האדריכלות המודרניסטית. "צורה אינה עוקבת אחרי הפונקציה", הוא כתב, ניגוד לאמרה הידועה של האדריכל האוסטרי המודרניסט אדולף לוס (Form follows function), "הצורה לא נוצרת בעצמה. זו החלטתו החשובה של אדם ליצור בניין בצורת קובייה, פירמידה או כדור".

האנס הולייןצילום: ויקיפדיה

מלבד אדריכלות, ביסס הוליין את מעמדו גם כמעצב, אמן ועיתונאי. הוא יצר עבודות לקבוצת ממפיס ולחברת אלסי האיטלקיות, ערך את מגזין האדריכלות האוסטרי "Bau", אצר תערוכות והציג את רישומיו - צבעי מים, דיו וקולאז'ים - וכן יצר פיסול סביבתי. נוסף על אלה שימש כמרצה בפקולטות אוסטריות, גרמניות ואמריקאיות. 

הוליין הותיר אחריו בן ובת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ