אקדמיית המוסיקה בארנבוים-סעיד תיפתח בסוף 2016 בברלין

את האקדמיה, שצפוייה להכיל אולם הופעות בן 620 מושבים, 21 חדרי חזרות ובית קפה פתוח לקהל הרחב יתכנן האדריכל האמריקאי-יהודי פרנק גרי בשיתוף עם האקוסטיקאי היפני יסוהיסה טויטה

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

אקדמיית המוסיקה בארנבוים-סעיד תיפתח בסוף 2016 במבנה ששימש עד לאחרונה כאחד מחלליה של האופרה הממלכתית של ברלין. את האקדמיה, שצפוייה להכיל אולם הופעות בן 620 מושבים, 21 חדרי חזרות ובית קפה פתוח לקהל הרחב יתכנן האדריכל האמריקאי-יהודי פרנק גרי בשיתוף עם האקוסטיקאי היפני יסוהיסה טויטה. הקמת האקדמיה היא הרחבה ניכרת בפעילות תזמורת דיוואן מזרח מערב, שהקימו ב-1999 המנצח והפסנתרן דניאל בארנבוים וחוקר ומבקר הספרות הפלשתיני-אמריקאי אדוארד סעיד המנוח. מדי שנה מקיימת התזמורת פעילות משותפת של מוזיקאים צעירים ישראלים ופלשתינים במטרה לקדם הבנה הדדית ותקשורת בין העמים.

עוד לפני השלמת הבנייה, כבר החל מהשנה הקרובה ילמדו בה כ-100 סטודנטים מקבלים מלגות - בעיקר מוזיקאים מישראל ומהעולם הערבי. ה"ניו יורק טיימס" הביא את דבריו של בארנבוים שאמר במסיבת עיתונאים שהתקיימה השבוע כי מלבד פעילויות ואימונים מוסיקליים, יזכו הסטודנטים גם לשיעורים בפילוסופיה - מחווה למורשתו של סעיד. זאת במטרה "לפתח את אמנות החשיבה", במטרה לפתור קונפליקטים ו"ללמוד לדבר בלשון אחת", צוטט שם.

פרנק גרי. הקדמיה תיפתח במבנה ששימש עד לאחרונה כאחד מחלליה של האופרה הממלכתית של ברליןצילום: Bloomberg

עלותו של הפרויקט היא כ-34 מליון יורו - יותר ממחצית הסכום מכספי ממשלת גרמניה והיתר תרומות. שרת התרבות הגרמניה מוניקה גרוטרס אמרה באירוע ההכרזה שמדובר ב"פרויקט פורץ דרך בפיוס תרבותי, שאפשר לקרוא אותו גם כתרומתה של גרמניה למען תהליך השלום במזרח התיכון". עוד הוסיפה כי "האמנות יכולה לבנות גשרים במקום בו פוליטיקה, כלכלה ודיפלומטיה כשלו", והוסיפה כי המתקנים ישמשו מוסדות מוזיקליים נוספים בעיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ