מוזיאון ההנצחה לאסון התאומים יחנך מחר בניו יורק

בנוכחות הנשיא אובמה יפתח מחר מוזיאון להנצחת פיגועי ה-11 בספטמבר שנבנה על תוואי יסודות המגדלים

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קשת רוזנבלום

מוזיאון ההנצחה הלאומי־אמריקאי למאורעות פיגועי ה-11 בספטמבר יחנך מחר (חמישי) בניו יורק בטקס רשמי שייערך במעמד נשיא ארצות הברית ברק אובמה. שטחי התצוגה ממוקמים מתחת לאדמה, בתוואי היסודות של מגדלי הסחר העולמי בדרום מנהטן, מתחת ל"מגדל החירות" (One World Trade Center) בתכנון דניאל ליבסקינד. המוזיאון יפתח לציבור המבקרים הכללי ביום רביעי הבא.

מאז 2006 מנהלת את המוזיאון אליס גרינוולד, בעבר מנהלת שותפה של מוזיאון השואה בוושינגטון, ומוזיאונים נוספים של קהילות יהודיות. ייעודו: לשמש כמוסד מרכזי המתעד וחוקר את ההשלכות והמשמעות הנמשכת של אירועי ספטמבר 2001. את הליכי הקמת המוזיאון ליוו מחלוקות סביב מטרותיו ואופן התצוגה בו, בעיקר בשל רגישותן של אלפי משפחות הקורבנות וגורמים מעורבים נוספים.

שטח המוזיאוןצילום: AP

המוזיאון יושב בין שני חלקיה של אנדרטת ההנצחה – העשויה משתי בריכות שקועות (בתכנון האדריכלים דייויס ברודי בונד, פיטר ווקר והישראלי־אמריקאי מיכאל ארד) – והוא תוכנן על ידי משרד האדריכלים הנורווגי סנוהטה. הוא מורכב מחלל כניסה גבוה וזוויתי מחופה זכוכית, ממנו יורדים המבקרים אל חללי התצוגה היושבים מתחת לאדמה, דרך העוברת בצד שניים מקלשוני הפלדה שהיו חלק מהחזית המקורית של המגדלים, הוצאו מן ההריסות וכיום הם מצופים בחלודה.

על פני 3,000 מטרים רבועים ובעומק 20 מטרים מתחת לפני הקרקע, מקיפים שטחי התצוגה את מה שהיו בעבר יסודות המגדלים. בכניסה אליהם מופיע ציטוט של האדריכל המקורי שלהם, היפני־אמריקאי מינורו יסמקי, שהצהיר כשנחנכו כי אלו יהיו "מונומנט לשלום העולמי". מסדרון חשוך מוביל משם אל חלל בגובה 18 מטרים שמכיל – מרצפתו ועד תקרתו – קיר חשוף מיסודות אתר המגדלים, שהיה חלק ממחיצה שהפרידה בין יסודות המגדלים לנהר ההדסון.

11 מתוך 11 |
9/11 Memorial Museumצילום: Jin Lee / 9/11 Memorial Museum
1 מתוך 11 |
9/11 Memorial Museumצילום: Jin Lee / 9/11 Memorial Museum
2 מתוך 11 |
9/11 Memorial Museumצילום: Jin Lee / 9/11 Memorial Museum

האוריינטציה של התצוגה היא ברובה היסטורית, והיא מתמקדת בסיפור ההתקפה על מגדלי הסחר העולמי - ב-2001 כמו גם בפיגוע בשנת 1993 - בהתקפה על הפנטגון ובסיפורה של טיסה 93 שהתרסקה בשטח פתוח בפנסילבניה. התצוגה המוזיאלית עתירה בשאריות מן האסונות – מחלקי בניין ורכבי הצלה שנפגעו באותו יום, ועד חפצים אישיים כמו שעונים ופתקיות משרדיות. מלבדם מוצגים במוזיאון גם קטעי מדיה, טקסטים וחומרים ארכיונים.

מבקר האמנות של הניו יורק טיימס, הולנד קוטר, תאר היום את חווית הביקור המקדים במוזיאון, כ"מוחצת מבחינה נפשית". "המקבילה הכי קרובה לו היא הדינמיקה של מסע צלב דתי", כתב והוסיף, "גם כאן אתה הולך לאורך נתיב ארוך ומקודש, עוצר ליד המקבילה של כנסיות צדדיות ומקדשים, חפצים, אייקונים ונסים".

9/11 Memorial Museumצילום: Jin Lee / 9/11 Memorial Museum

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ