חברת החשמל תקים מוזיאון
 בנמל תל אביב

המוזיאון יוקם במבנה רדינג א', שיעבור הליך שימור

גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי איזיקוביץ

חברת החשמל תקים במבנה תחנת הכוח רדינג א', שבנמל תל אביב, מוזיאון, מרכז מבקרים וחלל לאירועים. המבנה, שיעבור בקרוב הליך שימור, צפוי להפוך למרכז המורשת של החברה. התוכנית, כך נודע ל"הארץ", מצויה בשלבים ראשונים. מחר תפרסם המחלקה לקשרי ציבור, רגולציה וקשרי ממשל ותקשורת, שבניהולו של אורן הלמן, פנייה לציבור לקבלת הצעות לתוכניות שונות ולשימושים שונים בחלל. לפי ההצעות שיתקבלו, יוחלט מה יהיה אופי הפרויקט.

מבנה רדינג א' הוא פנינה ארכיטקטונית משנת 1938, הבנוי בסגנון המונומנטלי הבינלאומי וכולל אולם כניסה וגרם מדרגות רחב וכן אולם ייצור מרכזי, גדול ומרשים. הוא תוכנן על ידי האדריכלים רוזנהק ושטרן בפיקוחו של פנחס רוטנברג והחל לפעול בעיצומן של פרעות תרצ"ו־תרצ"ט. השם "רדינג" ניתן לו על שמו של לורד רופוס אייזיק, המרקיז מרדינג, יו"ר חברת החשמל לארץ ישראל בין 1926 ל–1935. עם פתיחתו פעלו בתחנה שני גנרטורים, ועשור אחרי תחילת פעולתה, ב–1948, נוסף גנרטור שלישי.

תחנת הכוח רדינג בתל אביב. פנינה ארכיטקטונית צילום: מוטי מילרודצילום: מוטי מילרוד

התחנה פסקה לפעול ב–1970 ובמשך השנים שופץ המבנה. נותרו בו הרצפה המקורית, הטורבינות והדוודים, ושיקומו זיכה את החברה בפרס הנשיא אז, עזר ויצמן, לשיקום אתרים. משנת 1998 ובמשך כעשור התקיימו במקום אירועים לרווחת הקהילה, אך תקנות בטיחות הגבילו את מספר המשתתפים לעשרות ספורות.

בתקופה הקרובה יעבור המבנה הליך שימור ובמסגרת זו החליט דירקטוריון חברת החשמל "להשמישו כמרכז מורשת ארצי לשירות הציבור הרחב כאייקון תרבותי". בהודעתה מבקשת החברה פניות שיסייעו לה לגבש את מדיניותה בפרויקט, משימור ועד עיצוב, ולשם איתור מנהל לפרויקט. "דווקא בתקופה משמעותית כל כך לחברת החשמל, רגע לפני רפורמה דרמטית, חשוב לחזק את השורשים של המפעל הציוני הייחודי הזה", הסביר יו"ר דירקטוריון החברה, יפתח רון טל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ