סטודנטים של בצלאל יקימו שירותים ומקלחות זמניים לחסרי הבית במאהל ארלוזורוב

זהו פרויקט שנעשה במסגרת סטודיו שמועבר על ידי האדריכל שרון רוטברד

יובל סער
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יובל סער

סטודנטים במחלקה לאדריכלות בבצלאל יקימו שירותים ומקלחות זמניים לחסרי הבית במאהל ארלוזורוב בתל אביב, במסגרת סטודיו שמועבר על ידי האדריכל שרון רוטברד. לדברי רוטברד, העבודות המתוכננות מתואמות עם עיריית תל אביב והסטודנטים קיבלו מסמך עירוני שקובע כללים מוגדרים של מה מותר ומה אסור להקים במקום. ״אנחנו מקבלים תמיכה מסגנית ראש העיר מיטל להבי ומחבר המועצה מיקי גיצין, עובדים מול מנהל אגף רבעים ושכונות וכל הצוות שלו. נפגשנו אתם כבר בשלבים הראשונים כדי להכיר את כל התמונה ולהבין את האינטרסים הציבוריים האחרים של העיר, כמו פיתוח מערכת התשתית העירונית או הצרכים של שכני המאהל שגרים בצד השני של הכביש״.

הבעיה במאהל החמירה לאחר שהחלו עבודות תשתית במקום לטובת פרויקט תחבורתי. במהלך הסמסטר הסטודנטים למדו את ההיסטוריה של הסניטציה ומצאו פתרונות לשתי בעיות עיקריות. האחת, הקמת מערכת סגורה של מתקני רחצה שמעבירה מים אפורים (של רחצה) במערכת לטיהור ומשקה לאחר מכן את הצמחייה. השנייה, הקמת שירותים יבשים שמטפלים במים שחורים (צואה ושתן). הסטודיו, שמועבר בשנה השלישית ללימודים בעשר השנים האחרונות, נקרא סב״א, ראשי תיבות של ספונטניות באדריכלות. המטרה, לפי רוטברד, היא לעבור בסמסטר אחד תהליך של תכנון ובניה לפועל, בניגוד לפרקטיקה הרגילה של בתי הספר לאדריכלות שבה הסטודנטים מתכננים מבנים שלא אמורים להיבנות ומתעסקים בעיקר ביצוגים, במודלים ובהדמיות. בשנים קודמות עסק הקורס בירושלים, בחיריה, בבת ים, במצפה רמון ואפילו בהודו.

מאהל ארלוזורוב בתל אביבצילום: דודו בכר

״כשהתחלתי להעביר את הקורס הרעיון היה לבנות מבנים על ידי פרמטרים לכאורה אוביקטיוים, אבל אז הבנתי שהאדריכלות נהפכת להיות פחות ופחות נגישה לאנשים, במיוחד לאור משבר הדיור. כיום פחות אנשים יכולים להרשות לעצמם להעסיק אדריכל, שהופך להיות בעל המקצוע הראשון שהם יוותרו עליו אם אין לך כסף ואתה מתכנן שיפוציים. התוצאה היא שהמקצוע פונה רק למי שיש לו כסף ונסוג מאידיאלים כמו לספק קורת גג או צרכים מהסוג הזה. אני מקווה שמה שהסטודנטים עושים יעזור ולו בקצת. זו עוד הזדמנות להזכיר שזו אחריות של העיר ושל המדינה שלאנשים תהיה קורת גג ושלא ייזרקו אנשים מהבית שלהם רק כי יש להם חובות״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ