משה ספדיה, מתכנן העיר מודיעין, טוען כי העירייה פעלה מאחורי גבו

ספדיה יצר את תוכנית־האב לעיר, ולטענתו המשיך משרדו לפתח את שלב ב' שלה, עד שגילה כי העירייה העבירה את התכנון למשרד אחר ללא ידיעתו. העירייה טוענת כי שלב ב' המקורי בוטל, וכי במכרז חדש שקיימה השתתף גם ספדיה עצמו

קשת רוזנבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קשת רוזנבלום

מחלוקת פרצה בין משרדו של משה ספדיה לבין עיריית ודיעין־מכבים־רעות. ספדיה הוא האדריכל שיצר את תוכנית־האב של העיר בשנות ה-80, ומאז נוסדה מודיעין, ב-1996, משמשים הוא ושותפו, האדריכל מירון כהן, כמעין "אדריכלי על" של העיר ומפקחים על הבנייה בה. עתה טוען ספדיה כי העירייה מינתה משרד אחר להגשמת שלב ב' של העיר ללא ידיעתו.

ההחלטה על הקמת מודיעין התקבלה על ידי הממשלה, והיא תוכננה תחת סמכותו של משרד השיכון. הליך התכנון חולק מראש לשני שלבים, שהשני שבהם תלוי בהסקת מסקנות מיישום השלב הראשון; כעת ממומש השליש האחרון בשלב א'.

לטענת העירייה, ב-2008 קבעה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה כי התפתחות מודיעין־מכבים־רעות תוגבל לשלב א' בלבד, ולפיכך התוכנית לשלב ב' ירדה מן הפרק. למרות זאת טוען ספדיה, כי בארבע השנים האחרונות מפתח משרדו את שלב ב' עבור העיר, תוך התמקדות בציפופה.

משה ספדיהצילום: תומר אפלבאום

במסגרת התכנון נבנה מודל פיזי של כל שטח העיר, ולדברי ספדיה הוא הוצג לפני ראש העיר, חיים ביבס, ולאחר מכן תורגם לנספחי תכנון. לדבריו, המשרד עובד גם על פרויקטים רלוונטיים עבור משרד השיכון - האחד נוגע למציאת אופנים לציפוף מודיעין בלי לפגוע במרקם הקיים, והשני נוגע לפיתוח מתחם התחנה המרכזית בעיר. שני הפרויקטים האלו הם בסמכות המשרד גם היום.

לפני חצי שנה מסרה המדינה לעירייה את האחריות לבינוי העיר, על פי החלטה כלל ארצית לפיזור סמכויות התכנון הממשלתיות. כפי שפירסם בראשונה הידיעון "מודיעין ניוז", באותו שלב הופתע ספדיה, לטענתו, לגלות שהעירייה (שאינה קשורה אליו בחוזה) העבירה את התכנון למשרדה של נעמה מליס. בדוברות עיריית מודיעין־מכבים־רעות נטען מנגד, כי "העירייה פנתה במכרז לכמה משרדי אדריכלים, לרבות משרדו של ספדיה, לצורך קבלת הצעות מחיר לתכנון תוכנית המתאר של העיר... ובתום בחינת ההצעות בחרה את ההצעה המיטבית לצורך ביצוע העבודה".

ספדיה טוען עוד כי לאחר שגילה על גניזת הפרויקט פנה לראש העירייה ביבס וזה הכחיש את דבר מינויה של מליס. "פשוט שיקרו לי בפנים", הוא אומר. לאחר מכן שלח מכתב לראש העירייה עם העתקים לשר השיכון, לשר הפנים ולמשרד ראש הממשלה - ובו כתב כי הזמנת העבודה שבידי המשרד לתכנון שלב ב' של העיר עדיין בתוקף, וכי במצב זה אין לאף מתכנן אחר זכות לקבל עליו את התכנון - "עד שיוסדר העניין המשפטי והחוזי על דעת כל המעורבים בעניין".

מודל שלב ב' המקורי של העיר מודיעיןצילום: משה ספדיה אדריכלי

"פשוט חבל לי", אומר ספדיה. "זה לא שאני מחפש עבודה. אבל אנחנו עובדים על הפרויקט כל השנים הללו מתוך אהבה, וכואב הלב". לדבריו, לא יצר קשר עם משרדה של מליס.

לדברי מליס, "עיריית מודיעין בחרה בנו במכרז וסיבותיה עמה. אם ספדיה רואה את עצמו כנפגע מהמהלך, אין לי אלא להצטער".

דוברות העירייה מוסיפה: "בעת הצעת המחיר על ידי משרדו של ספדיה לא נמסר כי המשרד מחזיק בחוזה עם משרד הבינוי והשיכון ולא נטען כי המשרד כבר מקבל שכר בגין תכנון תוכנית המתאר: הצעת המחיר של המשרד לעירייה כללה תשלום מלא על עבודות התכנון, שעליהן המשרד כבר קיבל תשלום ממשרד הבינוי והשיכון".

עוד נמסר מהעירייה כי "העירייה מעריכה ומוקירה את פועלו של ספדיה לטובת העיר ותשמח להוסיף ולשתף פעולה גם בפרויקטים נוספים המצויים כיום בטיפולו, לרבות מרכז העיר ותחנת הרכבת. עם זאת, העירייה מאמינה כי אין זה סביר שתכנון עיר יבוצע רק על ידי אדם או משרד אחד. גמישות בזהות מתכנני ערים יכולה לאפשר ראייה רחבה יותר ומגוונת יותר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ