פרס פריצקר לאדריכלות הוענק לפריי אוטו, יום לאחר מותו

האדריכל הגרמני המשפיע תכנן בין היתר את ההיכל האולימפי במינכן 1972. מנהלת הפרס הספיקה לבקרו ולבשר לו על הזכייה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההיכל האולימפי במינכן, בעיצוב פריי אוטו צילום: אי-אף-פי

האדריכל הגרמני פריי אוטו הוכרז היום (רביעי) כחתן פרס פריצקר לאדריכלות לשנת 2015 — יומיים לאחר שמת בגיל 90. אוטו הספיק לקבל את הודעה מוקדמת על זכייתו בפרס מידי המנהלת האחראית של פרס פריצקר, מרתה תורן, שנסעה לביתו שבכפר וורמברון שבגרמניה לפני כשבועיים. זמן קצר לאחר ביקורה שם, אמר אוטו: "אני כל כך שמח לקבל עכשיו את הפרס ומודה לחבר השופטים ולמשפחת פריצקר. מעולם לא עשיתי דבר כדי לזכות בו. המניע האדריכלי שלי היה לעצב סוגים חדשים של בניינים כדי לעזור לאנשים אומללים, בעיקר בעקבות אסונות טבע... ניצב לפניכם כרגע אדם מאושר".

פריי אוטוצילום: אי־אף־פי

פרס פריצקר נחשב לפרס החשוב ביותר בתחום האדריכלות, והוא מוענק זו השנה ה-40. בעבר זכו בו אדריכלים ידועי שם כפרנק גרי, רם קולהאס וזאהה חדיד. שווי הפרס הוא 100 אלף דולר. אוטו, שנולד בגרמניה בשנת 1925, היה אדריכל, מעצב ותיאורטיקן של אדריכלות ועיצוב גרמני, שנחשב לפורץ דרך בתחום הבנייה הקלה. בזמן מלחמת העולם השנייה שירת בחיל האוויר הגרמני, ואחר כך למד אדריכלות באוניברסיטה הטכנית של ברלין. בשנת 1952 פתח משרד אדריכלים בעיר. באותן שנים ניהל מחקר מקיף על בנייה של מבנים קלי משקל באמצעות טכנולוגיה חדשה ובין היתר עסק בפיתוח האוהל כצורה אדריכלית עכשווית.

בשנת 1968 החל לנתח תופעות ביולוגיות לטובת פיתוח מבנים אדריכליים. ב–1972 הוא היה בין האדריכלים הראשונים שנעזרו במחשב לתכנון מבנים. אחד המבנים הידועים שתכנן הוא ההיכל האולימפי במינכן, לקראת משחקי 1972. במהלך שנות ה–80 יצר אוטו כמה מבנים במדינות ערב, ששילבו את מראה האוהל הערבי המסורתי עם טכנולוגיות חדשניות.

גג האיצטדיון האולימפי במינכן, בעיצוב פריי אוטו צילום: אי־פי

חבר השופטים שהחליט להעניק לאוטו את הפרס, כתב בהחלטתו כי "אוטו עסק במהלך הקריירה הארוכה שלו במחקר, ניסוי ופיתוח של אדריכלות רגישה מאוד שהשפיעה על רבים אחרים מסביב לעולם. המסקנות שנלמדו מהעבודות החלוציות שלו בתחום של מבנים קלים, שבבנייתם נעשה שימוש באמצעים מוגבלים, רלוונטיות היום כפי שהיו כאשר נהגו לפני יותר מ–60 שנה. הוא הכניס לתוך הגדרת הארכיטקט גם את תפקיד החוקר, הממציא, המהנדס, הבנאי, המורה, השותף, איש הסביבה, ההומניסט והיוצר של מבנים וחללים בלתי נשכחים" עוד נכתב כי "לאורך כל חייו, פריי אוטו ייצר חללים וקונסטרוקציות מלאי דמיון, רעננים וחסרי תקדים. הוא גם ייצר ידע. בכך נמצאת השפעתו העמוקה: לא בצורות שאפשר להעתיק, אלא בדרכים שנפתחו בזכות המחקר והגילויים שלו... תרומותיו לשדה הארכיטקטורה הן לא רק רבות יכולות וכישרון, אלא גם נדיבות, זאת בשל רעיונותיו מלאי החזון, מוחו החקרני, אמונתו בהפצה חופשית של ידע, רוח השיתוף שלו והדאגה לשימוש זהיר במשאבים".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ