נעמה ריבה
כיכר אתרים - מבנה הקולוסיאום וברקע מלון מרינהצילום: אסף עברון
נעמה ריבה

השבוע פורסמה ב"דה מרקר" תוכנית עיריית תל אביב לבניית מגדלים על חורבות כיכר אתרים, מלון "מרינה" ומועדון "הקולוסיאום". פרטי התוכנית וההדמיות שהוצגו בפני עיריית תל אביב, הגיעו לידי "הארץ" והן מתפרסמות כעת לראשונה. בשנים האחרונות ניסתה העירייה לקדם תוכנית של אדריכלית הנוף פרופ' יעל מוריה, במסגרתה תכננו להרוסאת כיכר אתרים ולחבר את שדרות בן גוריון לים. התוכנית כשלה בשל התנגדות בעלי הנכסים בכיכר, שיזמו את הפרויקט החדש.

התוכנית החדשה לכיכר כוללת בניית שלושה מגדלים, אשר כל אחד מהם יורכב משני חלקים צרים: אזור למלון ואזור למגורי יוקרה ובין החלקים אזור נוסף של מערכות הבניין. ששת החלקים מתוכננים להיבנות בגבהים משתנים של בין 25 ל–35 קומות, בעיצוב שמשתלב לדעת המתכננים בקו הרקיע החופי של העיר. גוף מטעם בעלי הנכסים בכיכר יזם את התוכנית ושכר את משרדו של אדריכל העל הבריטי, נורמן פוסטר — מתכנן בניין עיריית לונדון ומגדל סוויס רה, יחד עם האדריכל הישראלי אבנר ישר, שתכנן את מגדל רוטשילד 1. על עיצוב המרחב הציבורי יהיה אחראי משרד תמ"א (תכנון מרחב אורבני), שתכנן יחד עם דני קרוון את כיכר הבימה.

צילום: סשה איידלמן

הוועדה המקומית תכננה לדון בפרויקט בחודש אפריל בגרסתו הקודמת, שכללה שני מגדלים המזכירים אגרטלים רחבים ובעלי תכסית גדולה הדומה למלון קרלטון הסמוך לכיכר. הדיון נדחה בשל שינוי הקונספט הבנוי והצגת פרטי הפרויקט בפני פורום מהנדס העיר וגורמים מקצועיים בוועדה המחוזית. התוכנית החדשה שהוצגה בפני ראש העירייה במהלך חודש אוגוסט, תעלה לדיון בוועדה המקומית במהלך אוקטובר.

הפרויקט כולל כ–80,000 מ"ר (כ–57,000 שטחים עיקריים) שטחי מלונאות ומגורים, 4,000 מ"ר של שטחים ציבוריים, שטחי מסחר ועשרה דונמים של שטחים פתוחים. ההצדקה המרכזית ליישום התוכנית הוא חיבור שדרות בן גוריון ויצירת כיכר עירונית שמחברת את השדרה לשפת המים. בנוסף מתוכננת כיכר בין שני המגדלים הדרומיים, שתתחבר לרחוב הירקון ומעברים ציבוריים שימוקמו בין שטחי המלונאות והמגורים שיחברו את רחוב הירקון לקו החוף.

הדמיה של התוכניות הישנות

עם זאת, מניתוח פרטי הפרויקט עולות שלוש בעיות מרכזיות. ראשית, התוכנית ששואפת לשפר את המצב קיים — הרס כיכר אתרים המוגבהת לטובת חיבור שדרות בן גוריון לחוף תייצר במה מוגבהת חדשה, שתאכלס שטחי מסחר. שנית, התוכנית המוצעת סותרת את תוכנית המתאר, שמגבילה את גובה הבינוי לאורך החוף ל–25 קומות. ולבסוף, עולה השאלה מדוע פרויקט רחב מימדים שכזה הנבנה על קרקע ציבורית בחלקו יעמוד למבחן הציבור רק בתום תהליך התכנון?

מעיריית תל אביב נמסר כי התוכנית עודנה בשלבי בחינה ותובא לאישור הוועדה המקומית בעוד כחודש.

הדמיה של התכנון בכיכר אתרים
הדמיה של התכנון בכיכר אתריםצילום: Foster + Partners , yashar architects
הדמיה מתוך המצגתצילום: Foster + Partners , Yasher Archi
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ