מעון ראש הממשלה החדש יתפוס רק אלף מ"ר מ"מבנה העין" הענק

התוכנית של המבנה החדש, הכולל את משרדי רה"מ ואת מעונו, אושרה בוועדה המחוזית ירושלים. עלות המבנה, ששטחו 90 אלף מ"ר ובית המגורים יתפוס רק כאחוז ממנו, היא 650 מיליון שקל

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של מעון ראש הממשלה החדשצילום: הדמיה: עדה כרמי-מלמד

הבניין החדש של משרד ראש הממשלה ומעונו, שאושר השבוע במשרדי הוועדה המחוזית ירושלים (המשויכת למשרד האוצר) והופקד להתנגדויות הציבור, הוא גלגולו השלישי של הפרויקט, שהעבודה עליו החלה עוד בשנות ה–90 בעקבות תחרות אדריכלים. את הדימוי היותר מוכר של המבנה, שהזכיר איברי רבייה נשיים, תיכנן האדריכל רם כרמי, אך בסוף חייו של כרמי אוחד הפרויקט תחת משרדו ומשרד אחותו, האדריכלית עדה כרמי, שירשה את הפרויקט וערכה בו שינויים מרחיקי לכת מבחינה אדריכלית, בשותפות עם אחיה. עיון במסמכי התוכנית מגלה שרם כרמי עדיין חתום על התוכניות, זאת מכיוון שהתוכנית אוחדה תחת שני המשרדים (שלו ושל אחותו) בסוף חייו, ללא הליך מכרז או תחרות נוספת.

עלות המבנה, ששטחו הכולל 90 אלף מטרים רבועים (40 אלף שטחים עיקריים ו–50 אלף שטחי שירות) היא 650 מיליון שקלים. התב"ע (תוכנית בניין עיר) החדשה מחליפה תוכנית מלפני כעשור. השטחים מעט גדלו. גבולות התוכנית הקודמת היו 28 דונמים ואילו זו 33 דונמים.

זהו אחד מבנייני הציבור היקרים ביותר שנבנים בישראל. לשם השוואה: בניין הספריה הלאומית (שקיבל לאחרונה היתר חפירה) ישתרע על פני 35 אלף מ"ר ועלות בנייתו מוערכת ב–250 מיליון שקלים; קריית בתי המשפט החדשה צפויה להשתרע על פני 84 אלף מ"ר ועלות בנייתה מוערכת בחצי מיליארד שקלים. עם זאת, בהשוואה לכמה ממבני הציבור החדשים בעולם — בנייני ממשלה, שגרירויות, מוזיאונים וכו' — תקציב המבנה החדש של ראש הממשלה הוא סטנדרטי ואף נמוך מעט: התקציב של בניין שגרירות ארצות הברית במקסיקו סיטי, למשל, התחיל מכ–400 מיליון דולר והתנפח ל–763 מיליון. בניין פרסי נובל בשטוקהולם, ששטחו 25 אלף מ"ר בלבד, יעלה 110 מיליון ליש"ט.

הדמיה של הקומה הראשונה בקומפלקס מעון ראש הממשלה החדשצילום: מתוך אתר משרד הפנים

במסמכי התוכנית נראה בניין המזכיר צורת עין — המורכבת משני חללים שצורתם קשת — והמגרש שעליו הוא נמצא ממוקם בין מלון קראון פלאזה למשרד החוץ. הקשתות מאכלסות משרדים ובין שתיהן רחבת מסדרים. בשרטוטים מפורטות רק חלק מהקומות, בהן קומת הקרקע והקומה הראשונה, ובחזיתות ובחתכים הנלווים מפורטות חמש קומות. כמו כן משורטטות קומות תת־קרקעיות. המבנה כולו נראה פשוט בעיצובו האדריכלי ונשאלת שאלה, מדוע עלות בנייתו יקרה? התשובה טמונה כנראה בצרכים הביטחוניים של הפרויקט.

בשטח נראה שבניית החלקים התת קרקעיים כבר החלה. אלו הם חלקים שהוצגו בפני וועדה נפרדת (הוועדה למתקנים בטחוניים) ואינם מוצגים לציבור. גם היתר הבנייה לחלקים אלה אינו גלוי, ובאתר עיריית ירושלים ניתן למצוא היתרי בנייה לדרכים הסמוכות בלבד. 

הדמיה של מעון ראש הממשלה החדשצילום: הדמיה: עדה כרמי-מלמד

בשיחה של "הארץ" עם גורמים הבקיאים בפרטי התוכנית הובהר כי מעון ראש הממשלה עצמו מהווה רק חלק זעום מהבניין — כ–1,000 מ"ר בלבד. כלומר, למעשה זהו בניין שיאכלס בעיקר שטחי משרדים שיספקו מענה לצורכי משרד ראש הממשלה עצמו.

הוועדה המחוזית ירושלים, שבה חברים בין השאר הממונה על מחוז ירושלים דלית זילבר, מתכננת מחוז ירושלים שירה תלמי, מתכנן מחוז ירושלים במשרד להגנת הסביבה, אבי בן צור, נציג החברה להגנת הטבע אברהם שקד, וסגן ראש עיריית ירושלים עופר ברקוביץ', הצביעה פה אחד בעד התוכנית. בהחלטתה נכתב: "הוועדה התרשמה כי התוכנית מציעה ניצול ראוי של שטח המגרש. התוכנית מציעה בנייה בגובה עירוני מקובל של 8 קומות, בדומה למתחמי הבינוי הסובבים את המתחם, 210% בנייה, והיא מרכזת בתחומה את כלל הפונקציות הנדרשות כיום ובטווח הארוך".

הדמיה של מבני הקרקע בקומפלקס מעון ראש הממשלה החדשצילום: מתוך אתר משרד הפנים

עוד הודגש כי מיקום מעון ראש הממשלה לצד בניין משרד ראש הממשלה — כיום השניים מנותקים זה מזה — נובע משיקול אסטרטגי. "הוועדה רואה בחיוב את ההחלטה המיועדת להקל על ההתנהלות היומיומית", נכתב. בפועל, החלטת הוועדה המדברת על בניין בן שמונה קומות אינה תואמת את השרטוטים שבהם מופיעות רק חמש קומות, כך שהחלטת הוועדה תאפשר להגדיל עוד יותר את המבנה בהמשך.

"הפרויקט נראה סביר מבחינה אדריכלית", חושב סגן ראש עיריית ירושלים ברקוביץ', שנכח בדיון. לדעתו הפרויקט יתרום לחיזוק קריית הממשלה ולהעברת גורמים ממשלתיים חזרה לבירה. "הייתי רוצה שהפרויקט הזה יאפשר העברת עובדי ממשלה נוספים לירושלים. לפי מיפוי שעשינו יש כיום 65 יחידות ממשלתיות שלא יושבות בבירה, המעסיקות אלף ומאה עובדים ברמה בכירה שלפי החוק אמורים לשבת בירושלים. ברגע שיפנו את בניין ראש הממשלה הקיים, יוכלו לאכלס גם בו חלק מאותם עובדים נוספים".

הדמיה של מעון ראש הממשלה החדשצילום: הדמיה: עדה כרמי-מלמד

על הטענה כי המבנה המתוכנן הוא בעל אופי מבצרי, יש לומר כי הוא אינו שונה בכך מיתר מבני הציבור בקרית הממשלה, ולמעשה ישתלב היטב במתחם שאינו נגיש לציבור ולהולכי רגל. כך שגם אם משורטטת בתוכנית המבנה החדש גינה לצורכי ציבור, מין גג ירוק שמקיף את המבנה ואת הקומות התת קרקעיות, סביר בפועל רוב המבקרים בו ייכנסו דרך החניה התת־קרקעית וידלגו פנימה למשרדים, כנהוג בכל בנייני הגבעה הממשלתית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ