אוניברסיטת תל אביב הכריזה על תחרות בינלאומית לתכנון בניין חדש

הבניין יוקם על מגרש ששטחו שני דונמים ועלות בנייתו מוערכת ב-25 מיליון דולר. התורם שדרש את התחרות ביקש להישאר אנונימי, אך יש המעריכים כי זהו רומן אברמוביץ'

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעמה ריבה
נעמה ריבה

אוניברסיטת תל אביב הכריזה על תחרות אדריכלים בינלאומית לתכנון בניין ננו מדע וננו טכנולוגיה חדש. הבניין יוקם על מגרש ששטחו שני דונמים ועלות בנייתו מוערכת ב-25 מיליון דולר. המגרש ממוקם בחלקו המזרחי של הקמפוס בין בניין ג'ק גרין לביוטכנולוגיה, המכון לחקר המתמטיקה, כיכר איינשטיין ומוזיאון אוספי הטבע הנבנה כעת. המבנה מצטרף לתנופת בנייה שמאפיינת את האוניברסיטה בשנים האחרונות, הכוללת הקמת מתחם מעונות ברושים, בניין פורטר ללימודי סביבה, טיילת המדע ועוד.

התחרות, המאורגנת באופן עצמאי וללא פיקוח של עמותת האדריכלים, תיערך בשני שלבים עיקריים. בשלב הראשון מוזמנות קבוצות להגיש תיק עבודות ללא תשלום (בשונה מרוב תחרויות שמארגנת עמותת האדריכלים שכרוכות בתשלום). מתוך המתמודדים ייבחרו 21 קבוצות שיוזמנו לראיון אישי. בשלב נוסף ייבחרו שש קבוצות שלכל אחת יוענקו 50 אלף דולרים. הקבוצות יידרשו לתכנן את המבנה ומתוכן שלוש קבוצות יעלו לשלב הגמר עד לבחירת אדריכל מתכנן.

מגרש הבניין לננו מדע וננו טכנולוגיה באוניברסיטת תל אביבצילום: Strelka-KB

הבניין, שהפרוגרמה שלו עדיין לא נקבעה סופית, יאכלס 120 חוקרים ומהנדסים מהאקדמיה ומהתעשייה שיעבדו ב-12 עד 14 מעבדות ומעבדה מרכזית לאפיון וייצור בתחום. בנוסף מתוכננים חדרי שירות נוספים, משרדים וחללי דיון, חשיבה ולמידה משותפים. שכר התכנון הכולל יהיה עד 10% מתקציב הבינוי (שכר טרחה מופרך במושגים מקומיים). אין צורך לשלב אדריכל מקומי בצוות התכנון.

בשנים האחרונות האוניברסיטה מארגנת בעיקר תחרויות סגורות שאליהן מוזמנים לרוב אדריכלים ותיקים. בתחרות לתכנון משכן אוספי הטבע זכו קימל אשכולות אדריכלים, שגם זכו בתחרות לתכנון בניין צ'ק פוינט לאחר שגברו על האדריכל הוותיק גבי שורץ. בתחרות לתכנון לתוספת בניין רקאנטי זכו גוטסמן־שמלצמן. חריג הוא האדריכל הצעיר יובל כנעני שגבר, בתחרות לתכנון "הבניין הצומח", על משרדי אדריכלים ותיקים כמו קייזר־קייזר־לקנר (שתיכננו את מעונות ברושים החדשים בעקבות תחרות מוזמנים) ועל פרייס־פילצר־יעבץ (שתיכננו את בניין וב לשפות). גם לתחרות לתכנון תוספת לבניין הפקולטה למשפטים הוזמנו בעיקר אדריכלים ותיקים והיא נמצאת בשלב האחרון. שני משרדים ותיקים, ניר קוץ וקנפו כלימור, מתחרים על תכנון הבניין. חריג לחיוב – בניין פורטר שנבנה בעקבות תחרות פתוחה (לשלב הגמר עלו בעיקר אדריכלים ישראלים) וחריגה לשלילה – התוספת לבניין ארכיטקטורה כשהתורם, דוד עזריאלי בחר לתכנן את הבניין בעצמו לפני מותו, יחד עם האדריכל משה צור.

הבניין הצומח" שתיכנן האדריכל יובל כנעני באוניברסיטת תל אביב"צילום: יובל כנעני אדריכל

האוניברסיטה שנפתחה בשנת 1956 היתה בראשית ימיה כר פורה לביטוי לאדריכלים צעירים כמו דן איתן ויצחק ישר שתיכננו את בניין מקסיקו בשנות ה–60 וגרשון ציפור ובנימין אידלסון שתיכננו את בניין רקאנטי באותו עשור. נראה שהתחרות הנוכחית, שמנהלת החברה הרוסית סטרלקה קיי בי, פונה בעיקר לאדריכלים זרים ובעלי ניסיון. על כך מלמד אופי התחרות, שאינה אנונימית והתכנון נעשה רק לאחר בחירת קבוצות האדריכלים, בניגוד לתחרויות פתוחות ואנונימיות המותירות סיכוי גם לאדריכלים צעירים ולא מוכרים. התורם שדרש את התחרות (בדומה לשירלי פורטר) ביקש להישאר אנונימי, אך יש המעריכים כי זהו רומן אברמוביץ'. האוניברסיטה סירבה לאשר את זהות התורם.

צוות השופטים בתחרות כולל רק אדריכל אחד, שטרם נבחר, דבר שאינו מקובל בתחרויות אדריכלים. בצוות חברים נשיא האוניברסיטה, יוסף קלפטר, ראשת המרכז לננו טכנולוגיה, יעל חנין, סמנכ"ל הבינוי, עופר לוגסי, מנכ"לית סטרלקה קיי בי, וארוארה מלינקובה ושני נציגים של התורם, ליסה ג'ורדן ופרסי הייבל. כדי להשתתף בתחרות יש להירשם באתר עד סוף אוקטובר. שם האדריכל הנבחר יפורסם ב-1 במאי 2016.

מגרש הבניין לננו מדע וננו טכנולוגיה באוניברסיטת תל אביב, מבט מלמעלהצילום: Strelka-KB

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ