עופו לעפולה |

איך ייראו הדירות בפרויקט מחיר למשתכן

פרטים ראשונים על פרויקט הדיור החדש בעפולה: בפחות מ–700 אלף שקל יימכרו דירות בנות כ-120 מ"ר פלוס מרפסת ושתי חניות. האם יהיה כיסוי להבטחות של נתניהו וכחלון?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של פרויקט "מחיר למשתכן"

"אין קשר בין מחיר הדירה לאדריכלות טובה. יכולה להיות דירה גרועה בשני מיליון שקל ודירה טובה בכ–700 אלף. אני מאמין שהאדריכלות צריכה לדאוג שתנאי החיים יהיו טובים", אומר האדריכל שחר לולב, אחד משני המתכננים של הדירות בפרויקט של היזם דודו אוחיון, שזכה במכרז להקמת מתחם דירות חדש בעפולה במסגרת "מחיר למשתכן". לבקשת "הארץ" חושפים אוחיון ולולב לראשונה את המתחם הגדול שייבנה בעיר, את אופי הדירות המדוברות ואת מחיריהן.

אתמול הכריזו שר האוצר משה כחלון וראש הממשלה בנימין נתניהו, בסיור משותף שערכו בעפולה, על הפרויקט הראשון שייבנה במסגרת "מחיר למשתכן". בתוכנית זו מקבלים היזמים הנחה משמעותית על מחיר הקרקע ותמורת זאת מתחייבים למכור את הדירות במחיר נמוך, כאשר היזם שמציע את המחיר הנמוך ביותר זוכה במכרז. בהזדמנות זו הוגמשו גם הקריטריונים לזכאות, והם כוללים זוג נשוי שלא היתה בבעלותו דירה בשש השנים האחרונות או רווק מעל גיל 35 שאין ברשותו דירה. "לא בכדי עפולה נבחרה להיות העיר הראשונה במסגרת 'מחיר למשתכן'", אמר כחלון בסיור. "היזמים התחייבו בפניי לבנות את הפרויקט בזמן חסר תקדים של שנתיים מהיום".

המגרשים ששיווקה המדינה ממוקמים בצפון החלק הוותיק של העיר, בקרבת תחנת הרכבת העתידית, בין כביש 65 לכביש 60. הפרויקט כולו יכלול 350 דירות. ל–232 מתוכן אחראי היזם דודו אוחיון, והמתכננים הם האדריכלים שחר לולב ועודד רוזנקיאר. הדירות האלה ייבנו על 16 מגרשים, כל מגרש בשטח של דונם, וכל מבנה יתנשא לגובה ארבע קומות ויאכלס בין 12 ל–18 דירות. השטח הממוצע של כל דירה הוא בממוצע 120 מטרים רבועים ותתווסף לה מרפסת גדולה בשטח 30 מ"ר (בהמשך ייתכן שהיזם יגדיל את מספר הדירות בפרויקט ויתווספו לו דירות קטנות יותר). הדירות יכללו ארבעה או חמישה חדרים, ולדברי אוחיון, יימכרו בפחות מ–700 אלף שקל.

לשם השוואה, אותו יזם, אוחיון, מקים עם אותם אדריכלים, לולב ורוזנקיאר, גם פרויקט מגורים נוסף של 108 יחידות דיור במרכז העיר, שלא במסגרת "מחיר למשתכן". לדברי אוחיון, מחיר דירת ארבעה חדרים בפרויקט היזמי הזה יהיה בין 1.1 ל-1.2 מיליון שקל. "המדינה חתכה במחיר הקרקע, הורידה את האגרות וחוסכת לי את השיווק", הוא מסביר את הפער. את הדירות ב"מחיר למשתכן", אגב, הוא עצמו מתמחר ב–720 אלף שקל ליחידה, אבל כיוון שכל רוכש מקבל מהמדינה מענק של כ–40 אלף שקלים, המחיר יורד מתחת ל–700 אלף. כיוון שהמדינה דורשת שגודל הדירה הממוצע יעמוד על כ-120 מ"ר, הרי אם הדירה תגדל או תקטן המחיר ישתנה מעט.

מאתמול, מספר אוחיון, הוא קיבל עשרות טלפונים של אזרחים שמעוניינים לרכוש דירות, אלא שתהליך הרכישה יתבצע מול אתר משרד הבינוי והשיכון — ובהגרלה. הרוכשים מחויבים להחזיק בדירה חמש שנים לפני שמוכרים אותה, אך להשכיר אותה ניתן באופן מיידי.

דודו אוחיון, למה שאנשים מהמרכז יבואו לגור שם?

"כי המחיר אטרקטיבי, כי עפולה מתפתחת והרכבת מוקמת, וכשהיא תעבוד — יהיה קל למשל להגיע למתחם מת"ם בחיפה. פתאום אפשר לקנות דירה בפחות מ–700 אלף שקלים, במקום במיליון וחצי בקרית מוצקין. זה דרמטי. זו הזדמנות אמיתית". אוחיון מאשר את הכרזת השר כחלון ומבטיח: "אם לא יפריעו לנו אנחנו יודעים לסיים את הפרויקט שנתיים מהיום".

האדריכל שחר לולב מסביר שהפרויקט זול יותר מכיוון שהמדינה גם הגדירה מפרט טכני בסיסי. "אנחנו מנקים את הקישוטים, החלונות יהיו בגודל מוגדר, החיפוי מבחוץ לא יהיה כולו קשיח. אבל נייצר פרויקט פרקטי ואסתטי", אין כאן בשורה תכנונית חדשה, הוא אומר. "זו תהיה שכונה רגילה. הדבר המרכזי שהמדינה לא ממקסמת הפעם הוא את הרווח שלה".

לולב ורונזקיאר תכננו בתים פרטיים רבים ברחבי הארץ, ובתכנון הדירות והחזיתות הם ניסו לשלב מאפיינים מעולם הווילות. "בדירות יש הפרדה בין חדר ההורים לחדרי הילדים, כשבין לבין ממוקם הסלון והמטבח. זה יאפשר להורים פרטיות גם כשהילדים יגדלו. בנוסף ניסינו לשלב אלמנטים וקווים שמזכירים את הסגנון הבינלאומי", אומר לולב.

בשונה ממרבית הפרויקטים המוזלים בארצות אחרות, כאן לכל דירה יהיו שתי חניות. "ניסינו לצמצם את תופעת החניות בחזית, וכאן חלק מהן ממוקמות מתחת לקומה הראשונה", מסביר לולב. הוא מודה עם זאת כי במספר מדדים אחרים "הפרויקטים עוד רחוקים ממה שאנחנו רואים בעולם בפרויקטי מגורים ודיור בר־השגה, יש עוד הרבה לאן להתקדם, אבל זו ההתחלה". לולב מתכוון בין השאר לחיבור הפרויקטים לתחבורה ציבורית, לעירוב שימושים הכולל כחלק מבינוי הפרויקט גם תעסוקה, מסחר, תרבות ומגורים, לשילוב אוכלוסיות ממעמדות סוציו־אקונומיים שונים באמצעות גדלי דירות שונים ומחירים משתנים, ועוד.

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, אשל ארמוני, מציין כי במקביל לפרויקט בעפולה משווקות באופן דומה גם 1,028 דירות "מחיר למשתכן" בקרית מוצקין, במתחם שפינה בסיס כורדני.

מנכ"ל חברת אשדר, ארנון פרידמן, סיפר ל"הארץ" שחברתם זכתה בשני מתחמי "מחיר למשתכן" בקרית מוצקין, בכל אחד יהיו 94 דירות, והן יימכרו ב–1.195 מיליון שקל, נמוך בכ-300 אלף שקל ממחיר דירה דומה במוצקין.

אשל ארמוני מבטיח כי בהמשך ישווקו גם דירות בראש העין ובבאר שבע. לדבריו, ההנחות שהמדינה עושה גרמו ליזמים להוריד את פערי התיווך. לפי החישוב שלו, בפרויקט בעפולה המדינה מקצצת 150 אלף שקל מהרווח לכל דירה. כלומר, בפרויקט שמונה 350 דירות היא מפסידה לכאורה 52 וחצי מיליון שקלים.

גם ארמוני מעריך שהמחירים האטרקטיביים יגרמו לצעירים לעזוב את המרכז. "אם אתם זוג שגר בתל אביב ונשבר לו לשלם שכר דירה של 7,000 שקלים בחודש על חור, והאופציה היא לגור בעוד חור ברמת גן ולשלם 8,000 על דירה של ארבעה חדרים — אז אמא שלך אולי תבוא אליך ותגיד: 'מספיק לשפוך את הכסף על שכירות".

ארמוני מציע לתושבי המרכז לחפש עבודה בצפון. "תחפשי עבודה בחיפה ותוכלי להגיע בחצי שעה מעפולה. אנחנו גם משקיעים הרבה מאוד כסף בפיתוח הסביבתי. הערים מקבלות כסף כדי להקים מוסדות חינוך ומבני ציבור. וגם ראשי הערים מאד ערים לזה שבן אדם לא קונה רק את הדירה והבניין אלא גם את איכות הסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ