שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נעמה ריבה
נעמה ריבה
בניין לימודי הרפואה באוניברסיטה הקתולית בצ'ילה שתיכנן אלחנדרו ארוונה
בניין לימודי הרפואה באוניברסיטה הקתולית בצ'ילה שתיכנן אלחנדרו ארוונהצילום: Roland Halbe
נעמה ריבה
נעמה ריבה

האדריכל הצ'יליאני אלחנדרו ארוונה הוא הזוכה בפרס פריצקר לשנת 2016. הפרס, הגבוה ביותר בתחום האדריכלות, הוא בסך 100 אלף דולר. ארוונה, בן 48, יאצור את הביאנלה הקרובה לאדריכלות. הוא מתמודד בימים אלו בתחרות בינלאומית לתכנון בניין לננו טכנולוגיה וננו מדע באוניברסיטת תל אביב. בצוות השופטים נמנו בין היתר יו"ר הוועדה לורד פטר פולמבו שמכהן בתפקידו מ–2004 ומשמש כיו"ר חבר הנאמנים של גלריית סרפנטיין בלונדון, וזוכי פריצקר האדריכל האוסטרלי גלן מורקוט שזכה בפרס ב–2002 והאדריכל הבריטי ריצ'רד רוג'רס שזכה ב–2007 ונודע כמתכנן מרכז פומפידו.

טום פריצקר, נשיא קרן היאט שמעניקה את הפרס, אמר כי חבר השופטים בחר באדריכל ש"מעמיק את ההבנה של מהו עיצוב אמיתי ומתייחס לאתגרים של המאה ה–21". הוא הוסיף שעבודתו מעניקה הזדמנות לחסרי פריבילגיות, "ממתנת את ההשפעה של אסונות הטבע, מצמצמת את צריכת האנרגיה ומספקת מרחב ציבורי מזמין". צוות השופטים הוסיף שארוונה "מבין חומרים ובנייה וגם את חשיבות השירה והכוח של אדריכלות לתקשר ברבדים שונים". ארוונה תיכנן בין היתר את המגדלים הסיאמיים באוניברסיטה הקתולית של צ'ילה, דיור ציבורי בצ'ילה ומעונות סטודנטים באוסטין שבטקסס. עם זכייתו אמר ש"שום הישג הוא לא אינדיבידואלי. אדריכלות היא תחום שיתופי ולכן אנחנו חושבים לכל האנשים שהיו שותפים ביצירת הצורות ומגוון הכוחות שמשתתפים". לדבריו, הוא מקווה שהזכייה תאפשר לו לנצל את המומנטום, "כדי לחקור טריטוריות ואתגרים חדשים".

בניין לימודי המתמטיקה באוניברסיטה הקתולית בצ'ילה שתיכנן אלחנדרו ארוונה
בניין לימודי המתמטיקה באוניברסיטה הקתולית בצ'ילה שתיכנן אלחנדרו ארוונהצילום: Tadeuz Jalocha

בפרס, המוענק מאז 1979, זכו בין היתר האדריכלים היהודים־אמריקאים ריצ'רד מאייר ופרנק גרי והאדריכלית העיראקית־בריטית זאהה חדיד. בשבועות האחרונים ביקשו עורכי אתרי אדריכלות רבים מקוראיהם להמר מי יזכה בפרס. קוראי אתר Archdaily בחרו באדריכל האמריקאי סטיבן הול ואחריו באדריכל הבריטי דיוויד צ'יפרפילד, האדריכל הדני ביארקה אינגלס (BIG), האדריכל היפני קנזו קומה, האדריכל הספרדי סנטיאגו קלטרווה, המשרד ההולנדי MVRDV והאדריכל הארגנטינאי סיזר פלי.

בשנות התשעים ותחילת האלפיים זכו בפרס אדריכלי־העל ומתכנני בניינים איקוניים כמו גרי, חדיד ומאייר שאין להם בהכרח השפעה כבירה על האנושות. הזכייה של ארוונה מצטרפת לזכייה של אדריכלים אחרים בשנים האחרונות, בהם אדוארדו סוטו דה מורה הפורטוגלי ושיגרו באן היפני ומבטאת אולי מגמה חדשה באדריכלות עולמית — לא מספיק לעשות רושם, צריך גם לתרום לכדור הארץ ולתושביו.

 אלחנדרו ארוונה
אלחנדרו ארוונהצילום: Cristobal Palma
בניין לימודי המתמטיקה באוניברסיטה הקתולית בצ'ילה שתיכנן אלחנדרו ארוונה
בניין לימודי המתמטיקה באוניברסיטה הקתולית בצ'ילה שתיכנן אלחנדרו ארוונהצילום: Roland Halbe
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ