"מרגולין אדריכלים" זכה בתחרות לתכנון השטחים הציבוריים בשכונת נרקיסים בראשון לציון - אדריכלות - הארץ

"מרגולין אדריכלים" זכה בתחרות לתכנון השטחים הציבוריים בשכונת נרקיסים בראשון לציון

השכונה תהיה הראשונה שתוקם אחרי פינוי בסיס צריפין. המשתתפים בתחרות נדרשו לתכנן שטחי חינוך, תרבות, ספורט ושימושים ציבוריים כגון מעונות סטודנטים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
נעמה ריבה
נעמה ריבה

משרד "מרגולין אדריכלים" זכה בתחרות פתוחה לתכנון השטחים הציבוריים בשכונת נרקיסים בראשון לציון, הראשונה שתוקם אחרי פינוי בסיס צריפין. את התחרות יזמה עיריית ראשון לציון עם עמותת האדריכלים. בשלב הראשון השתתפו בה 19 משרדי אדריכלים. בעקבות חולשת ההצעות בשלב הראשון נוסף לתחרות שלב שני שבו השתתפו חמישה משרדים מתוך ה–19. "מרגולין אדריכלים" יקבל פרס בסך 66 אלף שקלים.

השטח המיועד משתרע על פני 70 דונמים בשכונה הגובלת ב"גן בעברית" שבמזרח העיר. המשתתפים בתחרות נדרשו לתכנן שטחי חינוך, תרבות, ספורט, שימושים ציבוריים כגון מעונות סטודנטים ובתי אבות ושטחי מסחר. כמו כן, הם נדרשו לתכנן באופן מפורט את בית ספר התיכון במתחם. שופטי התחרות היו ראש העיר דב צור, מנכ"ל העירייה פרנקו גונן, מהנדס העיר היוצא אלי יהלום, מהנדס העיר הנכנס קיריל קוזיול, ראש מינהל החינוך ד"ר שוש נחום והאדריכלים גבי שוורץ, פרלה קאפמן וסנאן עבדלקדר. זו תחרות יוצאת דופן, שכן לרוב תחרויות אדריכלים מתייחסות לבניין יחיד ולא לתוכנית בינוי גדולה.

הדמיה של ההצעה הזוכה
הדמיה של ההצעה הזוכה צילום: שמעון מרגולין אדריכלות בע"מ

לדברי ראש העיר צור, העירייה בחרה להכריז על תחרות על שטח כה גדול "כדי להתמודד היטב עם האתגרים התכנוניים של האזור. החלטנו לצאת בתחרות פומבית כדי לקבל את הרעיונות הטובים ביותר לתכנון אורבני שינצל היטב את הקרקע הציבורית ובה בעת יחבר את השכונה לעיר בהיבטי הנגישות והקהילה".

התוכנית הזוכה מחולקת לשני אזורים עיקריים, צפוני־מרכזי ודרומי. לאורך שדרות ירושלים, שנמתחות מן החלק ההיסטורי של העיר וימשיכו לשכונה החדשה, מוקמו בניינים גבוהים עם שימושים מסחריים בקומת הקרקע. שני מגדלים נמוכים בני 10–12 קומות מיועדים למעונות סטודנטים ודיור מוגן, ולצדם מגדל תעסוקה בגובה 18 קומות שימוקם בצומת המרכזי. בין שני המגדלים הנמוכים יוקם מעבר שייהפך לרחוב ויוביל לגן בעברית. מאחורי שלושת המגדלים ממוקם קאנטרי, מרכז קהילתי, אודיטוריום וספרייה. בחלקים המרכזיים והצפוניים של התוכנית פוזרו מבני החינוך: תיכון, יסודי, מועדון נוער ואשכול גנים.

הדמיה של ההצעה הזוכה
הדמיה של ההצעה הזוכהצילום: שמעון מרגולין אדריכלות בע"מ

"הרעיון הכי חשוב בתוכנית זו הפתיחה של הרבה מאוד שטחים לציבור הרחב וניסיון לשתף את התושבים בשטחי מוסדות הציבור, גם בזמן שאין לימודים בשעות אחר הצהריים ובסופי שבוע", אומר האדריכל רוני מרגולין. בשטח התיכון הם מיקמו מרפסות בכל קומה וחלל מרכזי גדול במרכז בית הספר. "ניסינו ליצור מערכת פתוחה ופחות פורמלית של לימודים".

אדריכלית העיר ורד סולומון אומרת שההצעה הזוכה מאפשרת תכנון ארוך טווח של השטחים הציבוריים. "במהלך השנים שטחי הציבור בעיר נאכלים, והתחרות מאפשרת לנו לתכנן את השטחים הציבוריים שהולכים ומתמעטים. התוכנית הזוכה מאפשרת לנו לגזור כל פעם מוסד ציבורי אחר בהתאם לצרכים. לדבריה, תקני משרד החינוך הם נוקשים ודורשים גדרות ותקני נגישות מחמירים, לכן עדיף להימנע ממבני חינוך בשדרה המרכזית.

במקום השני זכו האדריכלים הלל שוקן ואפרת ברדז'יק. הם קיבלו פרס בסך 46 אלף שקלים. לדבריהם, ניסו לחתור תחת התכנון של שכונת נרקיסים. "לא אהבנו את התכנון של השכונה. אין בה מספיק יחידות דיור ורשת הרחובות לא מספיק טובה והצענו לפזר את מבני החינוך בעיר". במקביל, הם חילקו את השטח לשלושה חלקים כשבין כל חלק נוסף רחוב. בחלק שקרוב לשדרות ירושלים הם מיקמו בית אבות, תיכון ושטחי מסחר. לצד השטח הציבורי הוסיפו שורה של מבני מגורים.

סולומון מסבירה שההצעה קשה מאוד ליישום בגלל עירוב השימושים הציבוריים והמסחריים. לדבריה, אף שבראשון לציון נבנה התיכון הגבוה ביותר במדינה (תיכון הגימנסיה בן שש קומות), שממוקם מעל לאולם כנסים ציבורי, יש עדיין פערים בין אנשי התכנון לאנשי החינוך.

השופטים החליטו שלא להעניק פרס שלישי. במקומו נתנו ציון לשבח להצעה של האדריכלים לאונרדו קליכמן ודניאל מינץ שזכתה בפרס בסך 16 אלף שקלים. האדריכלים חילקו את השטח לשני חלקים: מזרחי שבו מוקמו מבני ציבור כמו אודיטוריום וספרייה ומערבי שבו מוקמו בתי הספר. על פי ההצעה, לאורך שדרות ירושלים יהיה מבנה למסחר ומגורים. במרכז התוכנית שדרה, כשהחיבור בין החלק המערבי למזרחי מתבצע באמצעות חצרות שקועות. השופטים ציינו בהחלטתם כי ההצעה היתה תרבותית מאוד וניכר בה פוטנציאל עיצובי ואדריכלי, אבל היתה חסרה בה אמירה אורבנית.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ