מאות אדריכלים קוראים לעמותת האדריכלים להסיר תמיכתה בתחרות מעונות הסטודנטים בטכניון - אדריכלות - הארץ

מאות אדריכלים קוראים לעמותת האדריכלים להסיר תמיכתה בתחרות מעונות הסטודנטים בטכניון

בעצומה שעליה חתמו הם קוראים לעמותה שלא לתמוך בתחרות עד שלא יתוקן שכר הטרחה המוצע בה. יו"ר העמותה בתגובה: אנחנו מבינים את המחאה ומתכוונים לפעול מול המזמין לתיקון התנאים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
המעונות ברחוב אלנבי בעיר התחתית בחיפה
המעונות ברחוב אלנבי בעיר התחתית בחיפהצילום: רמי שלוש
נעמה ריבה
נעמה ריבה

בעקבות הפרסום ב"הארץ" על תלונות של אדריכלים בנוגע לשכר הטרחה הנמוך (2.3%) שיוענק על תכנון בניין מעונות לסטודנטים לרפואה בטכניון, יזמו האדריכלים אסף לרמן וברד פינצ'וק עצומה שנשלחה ליו"ר עמותת האדריכלים אלי פירשט.

על העצומה חתמו יותר מ–500 איש, רובם אדריכלים, בהם גנית מיזלייץ כסיף, ד"ר מיקי חיוטין וברכה חיוטין, יואב מסר, אירית צרף נתניהו, פרופ' צבי אפרת וד"ר עינת קליש רותם. בין השאר נכתב בה "שכר הטרחה, מקור הכנסתנו היחיד, הולך ומתכווץ וכתוצאה קהילת האדריכלים הישראלית נמצאת במשבר חמור, על סף כליה. תעריפי התכנון שבעבר היוו משענת בטוחה לאדריכלים בישראל הפכו לזיכרון רחוק בלבד". החותמים דורשים שעמותת האדריכלים תסיר את תמיכתה בתחרות מעונות הסטודנטים בטכניון עד שלא יתוקן שכר הטרחה המוצע בה. בנוסף הם דורשים כי העמותה תוביל מהלך של תיקון שכר הטרחה בכל מוסדות המדינה, כמו גם בשוק הפרטי.

בתגובה אמר פרישט: "המאמץ הרב שאנחנו משקיעים בהוצאת תחרויות נועד לאפשר לעמיתנו הצעירים להתחרות על איכות ומצוינות ולהשתלב בשוק הפרויקטים. אנחנו מבינים את המחאה, מקבלים אותה ומתכוונים לחזור לפעול מול המזמין לתיקון התנאים. אני מזמין את הציבור שהתייצב מאחורי המחאה לנצל אירוע זה לקידום שינוי דרמטי בנושא. אם לא נצליח, נשקול הסרת חסות העמותה מהתחרות ונקרא לציבור שלנו להצטרף ולצאת הפעם למאבק מאוחד וכולל".

האדריכל הוותיק דן איתן, מתכנן מוזיאון תל אביב, אמר כי הנושא של "מוסר התשלומים והקפדה על איכות הבנייה השתנה לחלוטין. אנחנו האדריכלים נדחקנו לפינה ויצאנו מהתמונה". לדבריו, שכר הטרחה היה בעבר 6%. "הירידה התחילה בגלל תחרות בין אדריכלים, כשדווקא אדריכלים מהליגה הראשונה הורידו מחירים".

הדיקנית הנבחרת של הפקולטה לאדריכלות בטכניון, פרופ' איריס ערבות, שתיכנס לתפקידה בינואר, אמרה: "העצומה מאוד במקום. הגיע הזמן לפעולה ולהתעוררות. אני נמצאת במקצוע כבר עשרות שנים והמצב מתדרדר והלוואי שתהיה התעוררות לרגל האירוע הזה". בנוגע לביקורת שמופנית לטכניון הוסיפה: "אני חושבת שמנכ"ל הטכניון הוא לא הכתובת. הוא עושה את עבודתו לפי הכללים של מוסד ציבורי".

הכלכלן ליאור שנבל מחברת פרסייס, שערך השוואה בין שכר הטרחה הניתן לאדריכלים בישראל לבין זה שניתן במדינות במערב, אמר: "בגרמניה, למשל, השכר הוא פי 2.5 מתעריף משרד הביטחון והתעריף הוא חוק ולא ניתן לשנות אותו. גם בעיריית ניו יורק לא ניתן לתת הנחות. המכרזים נמדדים לפי האיכות התכנונית בלבד".

מהטכניון נמסר: "הטכניון הוא מוסד ציבורי האמון על כספי ציבור וכפוף לחוק ולביקורת ציבורית. התעריפים שנקבעו בתחרות מקובלים בסקטור הציבורי, נבחנו בקפידה על ידי אנשי מקצוע וזהים לתעריפים אשר לפיהם הטכניון התקשר בכל השנים האחרונות. התחרות תואמה בכל שלביה עם עמותת האדריכלים והוחלט בטכניון על קיומה לשם עידוד התחרות ומתן הזדמנות גם לאדריכלים צעירים ולסטודנטים בפני צוות שיפוט הכולל נציגות של העמותה. עוד ראוי לציין כי תקנות המכרזים תוקנו רק לאחרונה באופן המחייב מוסדות להשכלה גבוהה בהתקשרויות עם מתכננים בסכומים מסוימים לתת משקל לרכיב המחיר בהצעה ולדחות הצעות גבוהות".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ