ועדת הערר של מחוז ירושלים המליצה להוסיף 15 מטרים ל"פירמידה" - אדריכלות - הארץ

ועדת הערר של מחוז ירושלים המליצה להוסיף 15 מטרים ל"פירמידה"

לאחר שצורתו וגובהו של מגדל עדן המיועד השתנו מספר פעמים, הורתה הוועדה לתכנן את המבנה מחדש כפירמידה שלמה בגובה 123 מטרים

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
ההדמיה המקורית של מגדל עדן בירושלים
נעמה ריבה
נעמה ריבה

ועדת הערר של מחוז ירושלים הורתה השבוע למתכנני מגדל עדן לשנות שוב את המבנה, ואישרה להוסיף לו 15 מטרים כדי ליצור פירמידה שלמה.

צורת המגדל וגובהו השתנו מספר פעמים; בתוכנית הראשונה מ–2012 תכנן האדריכל היהודי־אמריקאי דניאל ליבסקינד מגדל בגובה 28 קומות, בעל צורניות עקמומית ובגובה של כ–108 מטרים, בהתאם למדיניות העירונית לאורך רחוב יפו. בהמשך נרכש המגרש על ידי יזם אחר, ולפני כשנה שונה המגדל לפירמידה בגובה כ–165 מטרים. בעקבות מחאה של עשרות אדריכלים נדרשו המתכננים להנמיך את המגדל — תחילה זממו לקטום את הפירמידה, ובהמשך תכננו מגדל המזכיר פירמידה בתוך פירמידה. הגרסה האחרונה אושרה על ידי הוועדה המקומית בלי שניתן למתנגדים האפשרות להגיב לה.

מבט על מגדל עדן מהרחוב

למרות האישור, הגישה עמותת האדריכלים ערר נוסף לוועדת הערר המחוזית. בדיון שנערך לפני כשבועיים והחלטותיו הועברו לידי המתנגדים אתמול (רביעי), קיבלה ועדת הערר רבות מטענות העמותה ונזפה בעירייה על היעדר השקיפות ושיתוף הציבור. "לדעתנו, בנסיבות הייחודיות של המקרה ולאור החלטת הוועדה המקומית על שינוי משמעותי ביותר בעיצוב, נכון היה לאפשר לעוררים (למתנגדים לתוכנית) להביע את עמדתם לגבי העיצוב המתוקן", נכתב. "בכך היה מושלם השימוע הציבורי לגבי מגדל חשוב זה בלבה של ירושלים". נוסף על כך, נדרשים אדריכלי הפרויקט לתכנן את המגדל מחדש, תוך שהוועדה מותירה למתכננים להוסיף את המטרים הנדרשים כדי ליצור פירמידה תקינה. "נכון כי הוועדה המקומית תשוב ותבחן את הפתרון התכנוני הראוי, במסגרתה תשקול לתוספת גובה מסוימת שתאפשר את תכנון המגדל כפירמידה, ללא אילוץ תכנוני של תוספות בנייה בצדי הפירמידה".

האדריכל פרופ' דוד קאסוטו, ממובילי ההתנגדות לתוכנית, אמר בשיחה עם "הארץ" כי "אבי אבות החטאים הוא שאפשרו בנייה של 100 מטרים גובה במקום הזה. גם הבניין הראשון של ליבסקינד מ–2012 לא היה טוב יותר. הסברתי בדיון שאם יתכננו פירמידה משוכללת ולא פירמידה עם כל מיני ספחים, זה יהיה מפריע פחות מהדבר הנורא הזה, ויו"ר הוועדה נתפס לנקודה הזו". האדריכל יונתן גולני, לשעבר ראש מנהל התכנון, הוסיף שהוא מתנגד לפירמידה באופן גורף: "זו יומרה שאין לה בסיס". עם זאת, הוא לא יודע לומר מה עדיף לבנות במקום: "לפעמים צריך לדעת לומר מה לא. אני לא חושב שצריך לעשות את המבנה הכי גבוה והכי בולט. כל הפתרון הזה (של בניית אייקון עירוני; נ"ר) הוא מיותר".

מעיריית ירושלים נמסר: "לאור התנגדויות שהוגשו לחלופה הראשונה (של המגדל בגובה 165 מטרים; נ"ר) מצאה הוועדה כי שמירת מדיניות הגובה באזור וחלופת הבינוי שהוגשה בהתאם לה היא ראויה מבחינה אורבנית ועיצובית. בנושאי עיצוב יכולות להיות גישות שונות וחלופות שונות. הוועדה המקומית לאחר שדנה בתכנית ובהתנגדויות לה סברה שזוהי החלופה הנכונה שניתן לאמץ. הוועדה מכבדת כמובן את החלטת ועדת הערר ותשוב, תבחן ותדון בחלופות הגובה ועיצוב מבנה הפירמידה בהתאם להחלטה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ