עמותת האדריכלים פורשת מהתחרות לתכנון מעונות סטודנטים בטכניון: "התמורה לא הולמת"

נעמה ריבה
הטכניון בחיפה. תת־תעריף, טוענים האדריכלים
נעמה ריבה

עמותת האדריכלים פורשת מהתחרות לתכנון מעונות סטודנטים בטכניון בעקבות כישלון המשא־ומתן על שכר התכנון. בחודש ספטמבר הכריזו הטכניון והעמותה על תחרות אדריכלים חדשה ופתוחה לתכנון מעונות סטודנטים לרפואה. במהרה החלה מחאה בציבור האדריכלים על שכר הטרחה הנמוך בפרויקט, והאדריכלים אסף לרמן וברד פינצ'וק יזמו עצומה שחתמו עליה כ–900 אדריכלים. העצומה נשלחה ליו"ר עמותת האדריכלים אלי פירשט וקראה לבטל את התחרות במידה שהטכניון לא יעלה את התעריף.

שכר הטרחה נקבע ל–2.31 אחוזים, המחושבים מעלות הבנייה — 33 מיליון שקלים — ולא מהתקציב הכולל שהוא 50 מיליון שקלים וכרוך גם בהוצאות בלתי צפויות ופיקוח. שכר הטרחה בן ה–2.31 אחוז, שעומד בפועל על 763 אלף שקלים בלבד, נמוך גם משום שהוא מחושב לפי תעריף לתכנון מבנה מגורים ולא על פי מבנה ציבור, והושתו עליו הנחות נוספות.

יו"ר האגף הכלכלי בעמותת האדריכלים הסביר האדריכל איתי בן חיים הסביר שהטכניון העמיד בפניהם שתי אפשרויות: "או תעריף של 2.4 אחוז או שחמשת המובילים בתחרות יוכלו להציע הנחה לתעריף משרד הביטחון שתשולב כקריטריון בשיפוט, מה שמנוגד לכללי תחרויות פתוחות שהעמותה יוזמת". הוא מציין שיועצים ממשרד הביטחון, שעל פי התעריפונים של המשרד מחשבים את שכר הטרחה, הצטרפו למשא ומתן והסבירו שלא נכון לחשב את השכר כפי שחושב.

מארגני העצומה כתבו לחותמים עליה: "בצער רב אנחנו מבשרים כי בסופו של משא ומתן התבצרה הנהלת הטכניון בעמדותיה ולא הסכימה להעלות את שכר הטרחה המוצע במסגרת התחרות לרמה מספקת. במקום לתמוך בתעריפים הקיימים, שכידוע אף הם נמוכים בשיעור של 60-70% ממקביליהם בעולם, העמידה הנהלת הטכניון דרישות בלתי מובנות להנחות גורפות על התעריף... בהזדמנות זו אנו מזמינים את הנהלת המוסד המפואר והחשוב הזה לערוך דין וחשבון עם עצמם ולנסח מחדש את עמדותיהם ותפקידם הציבוריים כמובילי דרך השואפים לאיכות ומצוינות".

האדריכל הראשי של משרד הביטחון, דביר דייטש, שהיה שותף לצוות המו"מ מול הטכניון קרא לדיקנית הפקולטה, האדריכלית פרופ' איריס ערבות, להכריז על שביתה בפקולטה לאדריכלות: "לאור הקביעה האומללה הזאת של הטכניון, אני מצפה מהאדריכלים ששופטים בתחרות להתפטר ומכל מי שחשב לגשת לתחרות לחדול מכך. רק כך נוכל להחזיר את ההערכה והכבוד למקצוע". יו"ר עמותת האדריכלים, פרופ' אלי פירשט, כתב לציבור האדריכלים: "בכאב לב עלי להודות שלא הצלחנו להניא את הטכניון מהתנאים שצירף לתחרות. מערכת שלמה, מינהלית ומקצועית, של המוסד הוותיק הזה, לא מוכן להציע תמורה הולמת". בשיחה עם "הארץ" אמר פירשט שהתחרות בוטלה בשל פער של עשרות אלפי שקלים בלבד, "לכל היותר מאה אלף שקלים".

מהטכניון נמסר: "למרות שכלל מסמכי התחרות הועברו לעמותת האדריכלים מראש, הצטערנו לקבל את החלטתם ואנו בוחנים כעת את הנושא, כולל את קיום התחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות