מגדל הפירמידה שתוכנן לקום במרכז ירושלים לא ייבנה

המגדל, שתוכנן על ידי דניאל ליבסקינד ובמקור היה אמור להתנוסס לגובה 165 מטר, עורר התנגדויות מן הרגע הראשון. כעת מבקש היזם לקדם תוכנית חלופית. עמותת האדריכלים: מרוצים מההחלטה

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיית הפירמידה, כפי שהיא היתה אמורה להיראות מגן סאקר
נעמה ריבה
נעמה ריבה

מגדל הפירמידה שתוכנן לקום על הריסות קולנוע עדן ברחוב אגריפס בירושלים לא ייבנה — כך נודע ל"הארץ". יזם התוכנית שיגר הודעה ליו"ר הוועדה המקומית מאיר תורג'מן ביום חמישי וביקש להפסיק לקדם את התוכנית ולסגור אותה. במקום, הוא מעוניין לקדם תוכנית קודמת לבניית מגדל, שאושרה ב–2012. התוכנית המאושרת כוללת מגדל בן 28 קומות בעל צורה עקמומית, שיאכלס מגורי יוקרה, מלונאות ומסחר בתכנון האדריכל האמריקאי־יהודי דניאל ליבסקינד, שתכנן גם את הפירמידה. בעיריית ירושלים אישרו את הפרטים.

בשנה וחצי האחרונות ניסה היזם, אזרח צרפת, לקדם תוכנית להקמת מגדל בצורת פירמידה באמצעות ליבסקינד והאדריכל הישראלי יגאל לוי. בינתיים, הוא החל בשטח לחפור את חניון המגדל. התוכנית לבניית הפירמידה עברה תהפוכות רבות. במקור ביקש היזם לבנות מגדל שגובהו 165 מטרים. בעקבות התנגדות עמותת האדריכלים והמועצה לשימור אתרים, נדרש להנמיכו. במשך מספר חודשים ניסה היזם למצות את זכויות הבנייה שלו במספר גרסאות. תחילה תכנן פירמידה קטומה ובהמשך פירמידה בתוך פירמידה. באמצעות עו"ד גיא לנדאו, עמותת האדריכלים בשיתוף המנהל הקהילתי לב העיר הוסיפו להתנגד לתוכנית והיא נידונה בשתי ועדות ערר מחוזיות. בישיבה האחרונה, שהתקיימה בחודש אוקטובר 2016, התבקש שוב היזם לתקן את התוכנית ומאז לא הגיש תוכנית חדשה.

מעמותת האדריכלים נמסר: "אנחנו מאד מרוצים מכך שהפירמידה לא תיבנה. לא בגובה המקורי ולא באף אחת מהגרסאות הנוספות שתוכננו — שאף אחת מהן לא מתאימה לירושלים. אנחנו חושבים שזה היה תפקידנו להתריע בפני התכנון. יש עוד מקומות בעולם שהציבור אמר לא לפרויקטים של ליבסקינד". בעמותה מציינים שהחלטת היזם מעידה על כך שיש כוח לקולות מחאה. "כשמוגשת תוכנית שיש בה פגיעה לעיר והיא לא ראויה מבחינה אדריכלית ועירונית, יש עדיין תהליכים שניתן לפעול באמצעותם. אנחנו נמשיך לייצג את האדריכלים ולהיות פה לציבור שאינו יודע לקרוא תוכניות ולהבין את הפגיעה שלהן במרקם העירוני".

נציג היזם, עו"ד דני עזריאל, אמר ל"הארץ" שהמשקיעים שינו את החלטתם בגלל שהדרישות העיצוביות לא מאפשרות להם לממש את כל זכויות הבנייה. "אנחנו בוחנים כעת את האפשרויות התכנוניות שיאפשרו לנו למצות את כל זכויות הבנייה", מסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ