פרס פריצקר, "הנובל של האדריכלות", יוענק לשלושה אדריכלים קטלונים

זכייתם של רפאל ארנדה, קרמה פיג'ם ורמון וילאלטה ממשיכה מגמה של הענקת הפרס לאדריכלים שיצירתם צנועה ואנושית. הוועדה העריכה גם את העובדה שמשרדם מוסיף לפעול מעיירה קטנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 מוזיאון סולאז' ברודז שבדרום צרפת, 2014

שלושה אדריכלים קטלונים זכו בפרס פריצקר לשנת 2017. בפרס, המכונה "הנובל של האדריכלות", זכו רפאל ארנדה (Rafael Aranda), יליד 1961, קרמה פיג'ם (Carme Pigem), ילידת 1962 ורמון וילאלטה (Ramon Vilalta), יליד 1960. השלושה, שעובדים במשרד RCR מאז סוף שנות ה-80, יקבלו עם הפרס 100 אלף דולר.

הפרס מוענק בכל שנה מאז 1979. הזכייה של האדריכלים הקטלונים ממשיכה את מגמת השנים האחרונות של הענקת הפרס לאדריכלים שיצירתם צנועה ואנושית, למשל האדריכל הצ'יליאני אלחנדרו ארוונה, זוכה השנה שעברה, והאדריכל היפני שיגארו באן שזכה ב–2014. בשנות ה–90 ובעשור הראשון של המילניום זכו בפרס אדריכלים של בניינים גרנדיוזיים, בהם רם קולהאס וזאהה חדיד.

זוכי פרס פריצקר לאדריכלות. מימין: רמון וילאלטה, קרמה פיג'ם ורפאל ארנדהצילום: Javier Lorenzo Domínguez

בסוכנויות ההימורים השנה בלטו אדריכלי על כמו דייוויד צ'יפרפילד, דניאל ליבסקינד, סטיבן הול, סנטיגו קלטרווה ואפילו הישראלי משה ספדיה.

צוות השופטים אמר על המשרד הזוכה שהעבודות שלהם עונות לדרישות המסורתיות של ארכיטקטורה באופן מעורר הערצה וכי הן פיוטיות. השופטים גם העריכו את העובדה שהמשרד פועל מעיירתו הקטנה — אולוט שבמחוז ג'ירונה. "בכל העבודות שלהם יש קשר חזק לנוף מתוך הבנה להיסטוריה, לטופוגרפיה הטבעית, למנהגים ולתרבות", לשון הוועדה.

גן הילדים בג'ירונה, 2010צילום: Hisao Suzuki

בין עבודותיהם ניתן למצוא יקב שנמצא בפלאמוס במחוז ג'ירונה ונבנה ב–2007 — מבנה המורכב מיריעות פלדה ממוחזרת שמתוכנן כטיילת שמתחפרת בנוף. בין יריעות הפלדה חריצים שמחדירים אור למסלול ההליכה במבנה בזמן שהמבקרים יורדים לעולם תת קרקעי של יין. ב–2010 תיכננו גן ילדים מרהיב בעיר בסלו במחוז ג'ירונה, שנראה ממרחק כמו פלטה צבעונית ענקית ושטוחה. המבנה נעטף בצינורות צבעוניים בקטרים משתנים שחלקם ניתנים לסיבוב ומשמשים את הילדים למשחק. ב–2011 תיכננו מבנה תאטרון פתוח בעיר ריפול בג'ירונה, גם הוא עשוי מפלדה בצורה שממסגרת מכיוון אחד את הבניינים הוותיקים ומצד שני את הנהר. לאחרונה תיכננו בניינים גם מחוץ למחוזם, כמו מוזיאון סולאז' בעיר הקטנה רודז שבדרום צרפת. המוזיאון מוקדש ליצירותיו של האמן הצרפתי פייר סולאז' והוא מורכב מקוביות פלדת קורטן — החומר החביב על המשרד — הנראים כמגדלים משתנים שמרחפים מעל כרי הדשא המשופעים שיש באתר.

מבנה התאטרון הפתוח בעיר ריפול בג'ירונה, 2011צילום: Hisao Suzuki
יקב בל-לוק בג'ירונה, 2007צילום: Hisao Suzuki

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ