הצעת החוק לתיקון תנאי ההתמחות של האדריכלים עברה בוועדת הכלכלה

החוק החדש מאפשר לכל בוגר לימודי אדריכלות בחמשת המוסדות המוכרים להירשם כאדריכל עם סיום לימודיו. כמו כן, סטודנטים יוכלו להתחיל את ההתמחות לקראת סוף הלימודים, דבר שייקצר את זמן ההכשרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת אדריכלים צעירים וסטודנטים לאדריכלות על תנאי ההתמחות, ב-2014
הפגנת אדריכלים צעירים וסטודנטים לאדריכלות על תנאי ההתמחות, ב-2014צילום: ניב שפרן וניב קור

תשע שנים לאחר ששונו תנאי ההכשרה לאדריכלים צעירים עברה היום (רביעי) בוועדת הכלכלה של הכנסת הצעת החוק לתיקון תנאי התמחותם של האדריכלים בישראל. את ההצעה יזם ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני) בשיתוף פורום אדריכלים צעירים. חתמו עליה 60 חברי כנסת והיא מקודמת בתמיכת שרת המשפטים איילת שקד ושר הרווחה חיים כץ, שמשרדו אמון על רישום אדריכלים.

לפני תשע שנים שונו תנאי ההתמחות, כך שבוגרי לימודי אדריכלות שנמשכים חמש שנים נדרשו לעבור תהליך רישום שנמשך כמה חודשים לאחר לימודיהם. לאחר הרישום הם החלו בהתמחות שנמשכה לפחות שלוש שנים ובסיומה נדרשו בבחינה, כך שמסלול הכשרת האדריכלים נמשך כעשור ואף יותר.

התיקון לחוק מתייחס לכמה היבטים: תיקון עוולה היסטורית, שהקנתה לבוגרי הטכניון זכאות אוטומטית לרישום בפנקס האדריכלים. החוק החדש מאפשר לכל בוגר לימודי אדריכלות בחמשת המוסדות המוכרים (טכניון, ויצו חיפה, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת אריאל ובצלאל) להירשם כאדריכל עם סיום לימודיו; החוק מאפשר רישום אוטומטי בפנקס האדריכלים לאדריכל שלמד בחו"ל; השינויים בתנאי ההתמחות הושתו רטרואקטיבית על כל הסטודנטים, וכעת החוק החדש מונע זאת — התנאים שבהם החל הסטודנט את התואר הם התנאים שבהם יסיים את התואר. בהתאם לא ניתן יהיה לשנות את תנאי קבלת הרישיון לאחר סיום התואר במשך תקופת ההתמחות. ניתן יהיה להתחיל בהתמחות בסמסטר השני של שנה רביעית, כך שסטודנט יוכל לסיים מחצית מתקופת ההתמחות בזמן הלימודים עצמם ובנוסף, הבחינה תוחלף בהשתלמות.

"יצרנו שינויים משמעותיים בחוק שיטיבו עם הסטודנטים לאדריכלות בתהליך הלימודים וההתמחות", אמר ח"כ יונה בעקבות ההחלטה. "המסלול שנאלצים לעבור כיום אדריכלים צעירים מקשה עליהם להתחיל את חייהם הבוגרים ברווחה ולכן התגייסתי לעזור להם במטרה להקל עליהם עד כמה שניתן במסגרת המגבלות האקדמיות וכן לאפשר לאוכלוסיות שונות מרקעים שונים ללמוד את מקצוע האדריכלות". ח"כ שולי מועלם־רפאלי (הבית היהודי), שמלווה את פורום אדריכלים צעירים בשנים האחרונות, הוסיפה: "החוק שאישרנו היום יעשה צדק עם הצעירים ויאפשר להם להתמחות במקצועיות, בשיוויון ובכבוד. זו מטרה חשובה לאפשר כניסה טובה לנשים וגברים צעירים שימשיכו את צמיחת המקצוע".

יו"ר פורום אדריכלים צעירים, אדריכל ויקטור אבקסיס, אמר: "מאבק האדריכלים הצעירים התקדם היום צעד משמעותי. כאשר החוק יאושר סופית האדריכלים הצעירים יוכלו להפסיק להתעסק בהישרדות אישית ולהתחיל לעסוק במשבר התכנון שהוא משבר לאומי שהאדריכלים יכולים לפתור אבל הם פשוט לא נמצאים שם. אני מאמין שהדור שלנו, הצעירים, יכול לפתור את המשבר שיצר הדור הקודם. פורום אדריכלים צעירים מחוייב למשימה הזאת ואנחנו מקווים שגם האדריכלים הוותיקים יותר יצטרפו אלינו במאבק על מעמד האדריכלות הישראלית".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ