300 אדריכלים ומתכננים מוחים על אפליית החברה הערבית בבנייה

במכתב לממשלה טענו החותמים שהרס הבתים באום אל־חיראן וקלנסווה "מנוגד למוסר ולזכויות אדם" וקראו לתוכניות מתאר ראויות

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הרוס באום אל־חיראן. "אנחנו לא שותקים יותר", כתבו החתומים
בית הרוס באום אל־חיראן. "אנחנו לא שותקים יותר", כתבו החתומיםצילום: אליהו הרשקוביץ

כ-300 אדריכלים, מתכננים ומהנדסים שלחו אתמול לממשלה מכתב נגד אפליית החברה הערבית בתחום התכנון והבנייה. "לאחר שנים של מדיניות תכנון מפלה כלפי האוכלוסייה הערבית, אשר הגיעו לשיאן בפעולות ההריסה האחרונות בקלנסווה ובאום אל־חיראן — אנחנו לא שותקים יותר", כתבו המתכננים. על המכתב, ששוגר בשם "הפורום הערבי־יהודי לתכנון", חתומים אדריכלים ואנשי תכנון בולטים כמו ראש המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל, האדריכל יובל יסקי; פרופ' ראסם חמאיסי מאוניברסיטת חיפה; פרופ' אורן יפתחאל מאוניברסיטת בן גוריון; מהנדסת ועדה מקומית עירון האדריכלית ענאיה בנא־ג'רייס; מנהל מרכז הגר בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, סבסטיאן ולרשטיין; והאדריכלים איילה רונאל, אמנון בר אור, צבי אפרת, מאירה קובלסקי, אריה קוץ ואחרים.

במכתב, שנשלח לא רק לממשלה אלא גם לכל חברי הכנסת, טוענים החתומים כי הריסת הבתים ביישובים הערביים "מנוגדת למוסר ולזכויות אזרח בסיסיות". החותמים קוראים למחוקקים לקדם פתרונות תכנוניים ראויים לתופעת הבנייה הלא־חוקית שנובעת, כלשון המכתב, "מהזנחה פושעת של ממשלות ישראל לאורך השנים בתכנון ראוי לישובים הערבים ולהרחבת שטחים בהתאם לצמיחת האוכלוסייה". לטענת המתכננים, אין בהריסת הבתים כדי לפתור את תופעת הבנייה ללא היתר. "אנו דורשים הקפאה מיידית של הריסות הבתים וקוראים לקדם תוכניות מתאר ראויות והוגנות בשיתוף הקהילות המקומיות".

"הפורום הערבי יהודי לתכנון" הוקם לפני כמה שבועות בעקבות הריסות הבתים בקלנסווה ואום אל־חיראן. הפורום הוא גוף מקצועי של מתכננים, אדריכלים ומהנדסים שעוסקים בתכנון ורואים בו כלי משמעותי לקיום חברה שוויונית וצודקת יותר. חברי וחברות הפורום הגיעו מתוך קהילה של אנשי מקצוע שלקחו חלק בקורסים של בית הספר לשלום בנווה שלום ובמרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי בשנים האחרונות.

לדברי פרופ' אורן יפתחאל, הקמת הפורום היא צעד מבורך. "אחרי הרבה מאד שנים של מחדל מתמשך ששותפים לו מתכננים, אדריכלים וגאוגרפיים, יש כאן התקדמות", הוא אומר. לדבריו, התכנון צריך להתיישר לפי עקרון היחסיות. "אני מצאתי שרק אחוז או שניים מקרקעות המדינה שהוקצו לתכנון הוקצו למגזר הערבי, למרות שחלקם באוכלוסייה הוא הרבה יותר גדול. מה שקורה במצב כזה שהתכנון לא מדביק את הצרכים", הוא מסביר.

"דבר נוסף שצריך לעשות הוא לעבוד לפי עקרון מידתיות. כלומר, לבחון את הצפיפות ואת הגבולות של ישוב יהודי סמוך ליישוב ערבי ולקדם שוויון בין שני היישובים. הבנייה הכפרית הערבית צפופה יותר מהיישובים שמקבילים לה". גם האכיפה, לדבריו, חייבת להיות שוויונית. "יש מגזרים רבים נוספים, כמו המגזר החרדי או במועצות האזוריות, שיש בהם בנייה לא חוקית ושם כמעט אין אכיפה". ואולם, הדגיש יפתחאל, מלבד הטענות כלפי המדינה, "גם החברה הערבית צריכה להתארגן בתוך עצמה, ויש מקום לעבות את העירוניות".

סאמר סוויד, מחברי הפורום, אמר שהארגון מעוניין שהמדינה תשנה את המדיניות ולא תנחית עקרונות תכנוניים שלא מתאימים ליישובים הערבים. "רוב הקרקעות ביישובים הערביים הן פרטיות והמדינה עושה תוכניות חדשות בלי שהיא בוחנת את הערכים החברתיים של האוכלוסייה", הוא אומר. "הכול נעשה כהנחתה מלמעלה עם הליכי שיתוף שהם בעצם פרזנטציה לתוכנית ולא הליך שיתוף ציבור אמיתי. ואז אנשים מתנגדים והתוכניות נתקעות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ