ביתן הקיץ בגלריה סרפנטיין בלונדון עוצב בהשראת עץ בבורקינה פאסו

הביתן המסורתי, שתיכנן השנה האדריכל דיאבדו פרנסיס קר, ייפתח ביום שישי

איתמר זהר
איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביתן הקיץ בגלריית סרפנטיין בלונדון
ביתן הקיץ בגלריית סרפנטיין בלונדוןצילום: NIKLAS HALLE'N/אי־אף־פי

ביתן הקיץ של גלריית סרפנטיין בלונדון ייפתח ביום שישי. את הביתן, שיהיה פתוח לציבור עד 8 באוקטובר ויתקיימו בו אירועי תרבות, תיכנן האדריכל דיאבדו פרנסיס קר יליד הכפר גנדו שבבורקינה פאסו. פרנסיס קר, המתגורר בברלין, הוא האדריכל האפריקאי הראשון שתיכנן את ביתן הקיץ של גלריית סרפנטיין בלונדון.

הוא תיכנן את ביתן בהשראת עץ בכפר הולדתו. "בכפר שנולדתי בו", אמר לסוכנות הידיעות הצרפתית, "כולם מתכנסים מתחת לעץ ביום חם — האמהות, האבות, הילדים והזקנים".

האדריכל דיאבדו פרנסיס קרצילום: NIKLAS HALLE'N/אי־אף־פי

חלק מהביתן צבוע באינדיגו. "בילדותי שמעתי הרבה סיפורים ולאינדיגו, צבע טבעי, יש חלק חשוב בתרבות שלנו", הסביר. הגג של הביתן הוא דמוי עלוות עץ, הבנוי על קונסטרוקצית פלדה. קירות העץ יוארו בלילה. הביתן מוקף בקיר שאפשר לשבת לאורכו ומורכב מקוביות עץ תעשייתיות שיתחברו לצורות משולשים. בימים שבהם יירד גשם ייהפך הגג למשפך שינקז לתוכו את מי הגשם ויצור, כפי שאמר קר ל"מראה של מפל — סמל לשגשוג והישרדות בני האדם".

קר, הסבור ש"לארכטיקטורה יש כוח להפתיע, לאחד ולשמש השראה בתחומים כמו כלכלה, קהילה ואקולוגיה", למד אדריכלות בברלין וכיום הוא בעל משרד על שמו בעיר. בשנת 1998 הוא הקים קרן שבאמצעותה מימן הקמת בית ספר בכפר הולדתו. הוא תיכנן פרויקטים חברתיים וסביבתיים הבנויים מחומרים מקומיים ומשולבות בהם שיטות טכנולוגיות חדשות. בין השאר תיכנן מרכז רפואי שנחנך בעיר לאו ב–2014 ומשמש 50 אלף איש, בית הספר שתיכנן בעירו וכולל גם מגורי מורים וספרייה; מרכז נשים ובו גם כיתות לימוד לצד מחסנים שבהם יוכלו לאחסן יבול שקטפו בשדות ולהיות אחראיות על הכנסותיהן.

בין מתכנני ביתן הקיץ של גלריית סרפנטיין בלונדון בעבר נמנו זהא חדיד, ז'אן נובל, איי וייוויי, דניאל ליבסקינד וססיל בלמונד ופרנק גרי.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ