הצעה להוספת מגורים למבני ציבור זכתה בתחרות תכנון לצורות דיור חדשות

את התחרות יזמה עיריית תל אביב בשיתוף עם עמותת האדריכלים. "תוספת הקומות מהווה הזדמנות למיצוי פוטנציאל הקרקע", הסבירו הזוכים, תמיר יהודה ולירן טוכמן־יהודה

נעמה ריבה
נעמה ריבה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הדמיה של בי"ס בלפור
בית ספר בלפור המחודש, לפי ההצעה הזוכה. עקרונות שיכולים להתאים למבני ציבור נוספיםצילום: תמיר יהודה ולירן טוכמן־יהודה

האדריכלים תמיר יהודה ולירן טוכמן־יהודה זכו במקום הראשון, ובפרס של 65 אלף שקלים, בתחרות לתכנון צורות מגורים חדשות שיזמה עיריית תל אביב בשיתוף עם עמותת האדריכלים. האדריכל בן כספי זכה במקום השני ובפרס של 30 אלף שקלים, ובמקום השלישי זכתה קבוצת מתכננים: אבינועם שרון, דודו קרני, טל אלסטר, ליעד זנדמן, מאירה קובלסקי, עדי סאמט, תלמה ווידנר, בפרס של 15 אלף שקלים. בתחרות השתתפו בסך הכל 37 צוותי תכנון.

צוות השופטים הגדול כלל את האדריכלים גידי בר אוריין; ד"ר אלס ורבקל, ראש התוכנית לתואר שני בעיצוב אורבני באקדמיה בצלאל; אירית צרף נתניהו, ראש המחלקה לאדריכלות במרכז האקדמי ויצו חיפה; וחנן פומגרין. את העירייה ייצגו מהנדס העיר תל אביב עודד גבולי וסגניתו, אורלי אראל.

חתך רוחב תלת ממדי של ההצעה הזוכה – בית הספר למטה וקומות המגורים מעליוצילום: תמיר יהודה ולירן טוכמן־יהודה

האדריכל אודי כרמלי, מנהל אגף רישוי ופיקוח בעיריית תל אביב, שהיה משקיף בתחרות, הסביר כי "מטרת התחרות להציע אלטרנטיבות לצורות מחשבה על תכנון מגורים". אראל הוסיפה כי "מטרת התחרות לתת כלים לבחינה של רעיונות חדשים". רוח התחרות הזכירה במידה מסוימת את זאת שאפיינה את משרד השיכון בשנות ה–50 וה–60, שיזם בניית מודלים חדשים למגורים, שלא על ידי יזמים פרטיים.

ההצעה הזוכה מתייחסת לתוספת מגורים מעל למבני ציבור קיימים. "באזורי הביקוש אין מגרשים זמינים לבנייה ותוספת הקומות מהווה הזדמנות למיצוי פוטנציאל הקרקע", הסבירו יהודה ולירן טוכמן־יהודה. ההצעה שלהם מתוכננת לבית הספר בלפור במרכז תל אביב, אך העקרונות יכולים להתאים למבני ציבור נוספים. לפי הפרויקט, מבני הציבור ייהפכו למבנים משולבים שיפעלו לאורך כל שעות היממה, בחגים ובחופשות — זמנים שבהם חלק ממבני הציבור עומדים ריקים. מהדנס העיר גבולי ציין כי "נראה נכון ורווחי להוסיף שימושי מגורים על שטחים של מבני ציבור", אך סייג ואמר כי עלול להיווצר קושי ביישום פרויקטים מסוג זה: "שטחי ציבור נמצאים בחסר. ייתכן שבעתיד נצטרך להוסיף שש קומות של כיתות לבית הספר בשל גידול האוכלוסייה, ותוכנית זאת תמנע מאתנו".

ההצעה של שרון רוטברד, אידית קופסקי ונעה שגב, שהוגשה בצורה חתרנית, זכתה בציון לשבח. השלושה הציעו לבנות מגורים בני השגה מעל בנייני ציבור מרכזיים כגון בית העירייה. ההצעות הרעיוניות הוטמעו בתוך גיליון פיקטיבי של "ישראל היום" שהם עיצבו וכתבו. בעיתון הדמיוני מצוטט ראש העיר רון חולדאי כאומר: "כיוון שאין לצפות לא מהשוק הפרטי ולא מממשלת ישראל לפתור את בעיית הדיור במדינת ישראל שמתנקזות בתל אביב, החליטה העירייה לשנס מתניים וליזום פרויקטים בעצמנו". לפי פרוטוקול השיפוט, מהנדס העיר התנגד להענקת הפרס לפרויקט, למרות רוח גבית חיובית של יתר השופטים. "אין להצעה ייתכנות לישימות אך היא ראויה לציון לשבח גם על המקוריות, גם על הביקורת וגם על ההגשה", ציין בר אוריין.

ההצעה החתרנית של שרון רוטברד, אידית קופסקי ונעה שגבצילום: עיצוב גרפי: מדלן כהן. גופן באדיבות "פונטף - ינק יונטף"

בתגובה לשאלה אם הפרויקטים בני מימוש, ענו בעיריית תל אביב כי "התחרות נועדה לפתוח שיח וכיווני מחשבה לגבי צורות מגורים חדשות בעיר, התואמות את הצורך בהקטנת שטח הדירות ומתן פתרון לצפיפות ההולכת וגדלה במרכזי הערים. הרעיון המרכזי היה ליצור בסיס רעיוני להגדרת 'דיור שיתופי' בעיר שבו יוצאו פונקציות שונות מתחום הדירה הפרטית ויעברו לשטחים משותפים לשימוש מספר דיירים לפי הצורך. על אף העובדה שההצעות בתחרות לא ענו באופן מלא על דרישות אלו — נבחרו ההצעות הזוכות על סמך ייחודיותן וכבסיס לדיון מקצועי בהמשך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ